Jednou ze známek oslabení organismu, snížené funkce imunitního systému a nadměrného stresu je výskyt oparu na rtu. Pro každého z nás je to obtěžující, nepříjemná a často i bolestivá záležitost. Velmi šetrně a účinně zde může pomoci homeopatie.

Základním lékem v první fázi (otok, citlivost rtu, výsev jednoho, nebo více puchýřků naplněných hnisavou tekutinou) je Rhus toxicodendron 15 C. První den je vhodné dávkovat po 1 hodině, další dny pak 4x denně. Pokud nasadíme Rhus už při prvním pocitu, že se na rtu něco děje, můžeme dosáhnout toho, že se opar vůbec neprojeví.

Pokud je ret oteklý, načervenalý, s pocitem píchavé bolesti a ulevuje přiložení studeného obkladu nebo pít studené nápoje, tak přidáme Apis mellifica 30 C. Dávkujeme po půl až jedné hodině do úlevy.

V druhé fázi oparu se tvoří strup, který vzniká prasknutím puchýře a zaschnutím hnisavého obsahu. Zde je vhodné nasadit Mezereum 9 C. Dávkujeme 3x denně do zahojení strupu.

Na podporu imunitního systému v boji s virovou infekcí můžeme přidat Oscillococcinum (2x denně) nebo Engystol (2x denně) po dobu 1–2 týdnů.

Lokálně se opar může potírat tea tree olejíčkem nebo dubovkami.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.