Rozšířené křečové žíly v oblasti konečníku trápí více než polovinu populace. Lidé se stydí o potížích mluvit, a pokud mají výraznější problémy s krvácením, hned se bojí rakoviny tlustého střeva. Nemoc je přitom možné léčit. Jak si pomoci sám změnou výživy a jak pomůže homeopatie?

Zásadní pro prevenci hemoroidů je vláknina zejména ze zeleniny. Podstatné je, aby se člověk vyhýbal zácpě. V jídelníčku proto nemá chybět ani ovoce, celozrnné pečivo a kysané mléčné výrobky. Zeleninu přidávejte postupně, jinak vám způsobí nadýmání.

Nutný je také správný pitný režim. Problémy s jeho dodržením mívá zejména starší generace. Odborníci také radí: Udělejte si čas na pravidelnou stolici, ale pozor na příliš dlouhé sezení na toaletě. Nejezte příliš kořeněná jídla, nepijte alkohol a kávu v nadměrném množství. Tyto látky totiž způsobují zvýšené prokrvení v konečníku a tím i větší problémy s hemoroidálními žílami.

Negativní vliv má dlouhodobé sezení a je při tom jedno, zda sedíte na židli v kanceláři nebo na kole. Oboje znamená mechanický tlak na konečník. Kvůli němu dochází ke zpomalení proudění krve, zhoršené okysličení tkání pak může vést k poškození žilní stěny. Podle odhadů má potíže polovina lidí starších 50 let. Sklony k problémům se dědí. Velká část nemocných se ale lékaři vůbec nesvěří. Kvůli ostychu dokonce čekají průměrně 1,5 roku, než se rozhodnou nepříjemné projevy řešit a navštívit lékaře.

Jak na akutní problémy s hemoroidy?

Při včasné léčbě a konzultaci s lékařem (při prvních projevech stačí praktický lékař) je přitom možné zabránit pozdějšímu chirurgickému řešení.

Akutní příznaky zmírňují masti nebo čípky. Volte ty, které zároveň podporují samotnou léčbu hemoroidálního onemocnění. Hemoroidy jsou totiž problém žilního systému, proto by vám váš praktický lékař nebo specialista měl předepsat venofarmaka posilující žíly. Jestliže už konzervativní léčba nepomáhá, je třeba chirurgická. Lékaři mají k dispozici šetrné metody, takže se nemusíte bát.

Pomoci mohou také sedací koupele v odvaru z dubové kůry, řepíku, řebříčku obecného či hypermanganu. Délka jedné koupele by neměla přesáhnout 15 minut.

Jaká homeopatika dokáží výrazně zmírnit potíže s hemoroidy?

  • Hamamelis virginiana 5 C - jde o homeopatický lék, který pomáhá udržet pružnost žil.
  • Lachesis mutus 9 C - užívejte v případě, že jsou hemoroidy nafialovělé barvy a citlivé na bolest. Tu zmírní jejich krvácení.
  • Arnica montana 9 C - jako lék obecně posilující cévy pomáhá i v této oblasti.
  • Nux vomica 9 C - tento lék se hodí na stavy, kdy jsou hemoroidy bolestivé a bolest mírní studené obklady. Lék je vhodný tehdy, když dojde k problémům při nějaké dietní chybě, ale také v případě, že potíže provázejí sklony k zácpě s pocitem nedokonalého vyprázdnění.
  • Ruta graveolens 9 C - jde o osvědčený lék na hemoroidy, protože posiluje vazivo. Je vhodný pro ty pacienty, kteří mají například i křečové žíly, které jsou citlivé na dotek.

Všechny výše uvedené léky se používají v dávce: 5 granulí 2krát denně po dobu minimálně jednoho měsíce.

V případě akutního stavu užijte:

  • Aesculus hippocastanum 5 C v dávce 5 granulí 3 týdny, k němu přidejte lék Arnica montana 9 C a Nux vomica 9 C – tyto dva léky střídejte každou hodinu po 5 granulích jeden až dva dny. 

Odborná spolupráce: MUDr. Eliška Bartlová
Více informací hledejte v knize Homeopatie pro seniory (Grada 2020), jejímiž autorkami jsou MUDr. Eliška Bartlová, PhDr. Radana Poděbradská, Ph.D., Ing. Ludmila Pszczolková.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.