Každá nová situace v životě může být stresující. První gynekologické vyšetření bývá stresorem pro většinu dospívajících dívek i kvůli tomu, že obvykle na průběh vyšetření nejsou dobře připraveny a do gynekologické ordinace přichází s obavou z nepříjemného až bolestivého zážitku, často strach pramení i z neznámého personálu a prostředí. 

Pocit strachu a úzkosti v případě první návštěvy gynekologa může být zmírněn:

  • Aktivním výběrem gynekologa (na základě doporučení či recenzí, nemusí to být nutně stejný lékař, kterého navštěvuje matka dívky); pokud je věk dívky nižší než 15 (resp. 19) let, spadá do péče gynekologa specializovaného na dětskou a dorostovou gynekologii;
  • Zjištěním si dostatku informací (z ověřených zdrojů), jak vyšetření probíhá a co zahrnuje (co mám očekávat);
  • Přípravou otázek, které chce dívka od lékaře zodpovědět (a to i před vlastním vyšetřením na gynekologickém křesle);
  • Vhodným oblečením – ideální je sukně nebo šaty (v kabince si dívka svlékne pouze spodní prádlo, sukni si ponechá);
  • Tím, že si s sebou vezme podporu (matku, kamarádku, přítele – doprovázející osoba může jít buď přímo dovnitř, nebo počkat v čekárně); u dívek mladších 15 let je při vyšetření vždy přítomný zákonný zástupce – nejčastěji matka, která stojí poblíž hlavy dívky.

Pro první gynekologické vyšetření není přesně stanovený věk, obvykle se doporučuje kolem 15. roku věku dívky. V rámci první návštěvy, pokud nejsou přítomny žádné gynekologické obtíže, dívka doposud neměla pohlavní styk nebo se na vyšetření necítí, obvykle proběhne jen popovídání si s lékařem a ultrazvukové vyšetření přes stěnu břišní – v tomto případě není nutné svlékat si ani kalhotky, ani podprsenku.

Klasická preventivní prohlídka pak zahrnuje anamnestický rozhovor. Pro ten je dobré si zjistit, jaké nemoci se vyskytují v rodině (prarodiče, rodiče, sourozenci), onemocnění, která dívka prodělala v průběhu dosavadního života a jaké léky pravidelně užívá, kdy začala, jak probíhala a kdy byla poslední menstruace apod. Tyto informace si lze připravit písemně předem. Pak následuje vlastní vyšetření na gynekologickém křesle, které obnáší vyšetření pochvy a hrdla děložního kolposkopem a v zrcadlech (popř. vaginoskopem – u dívek s neporušenou panenskou blánou), odběr vzorku z čípku na cytologické vyšetření a pohmatové vyšetření malé pánve. Celé vyšetření je nebolestivé. Před gynekologickým vyšetřením je vždy vhodné se vymočit, popř. vyprázdnit a provést hygienu zevního genitálu.

Součástí gynekologické prevence by mělo být také vyšetření prsů a poučení o samovyšetření prsů, které následně žena provádí každý měsíc ve stejný den cyklu sama. Někdy může být součástí preventivní prohlídky také ultrazvukové vyšetření (provádí se buď zevně přes břišní stěnu, nebo sondou zaváděnou přímo do pochvy – podle toho, co je potřeba vidět).

Ke zmírnění strachu a stresu před vyšetřením (nejenom gynekologickým) mohou účinně přispět homeopatické léky. Nejčastěji doporučovanými léky jsou:

  • Gelsemium sempervirens 15 nebo 30 C – užijte v případě, že strach či očekávání něčeho nepříjemného u vás obvykle vyvolávají ztrátu rovnováhy, paralýzu, vnitřní třes, emoční průjem, intelektuální inhibici - tzv. okno (nemůžu si při kontaktu s „bílým pláštěm“ na nic vzpomenout). Úlevu často přináší vymočení se.
  • Argentum nitricum 15 nebo 30 C – užijte v případě, že strach u vás obvykle vyvolává paniku a chaos (nekoordinované pobíhání), ztrátu rovnováhy na duševní i tělesné rovině, nervozitu, impulzivnost, bojácnost, nesouvislé či nesrozumitelné vyjadřování se. Úlevu ve stresu obvykle přináší chladný vzduch a pohyb.

Doporučení: 5 granulí rozpustit v puse večer a následně ráno před vyšetřením. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.