Mám vždycky radost, když se doktor, který se s žádnými alternativními způsoby léčby na medicíně vlastně nesetkal, začne zajímat o homeopatii. U žen to bývá nezřídka tak, že chtějí pro své děti co nejšetrnější léčbu. Jejich první pozitivní zkušenosti jsou tedy většinou spojené s léčením vlastní rodiny. Nejinak to bylo u sympatické lékařky, kterou jsem poznala v říjnu loňského roku. 

Už v prosinci si začala sama shánět homeopatickou literaturu. Přestože na začátku věděla vlastně jen to, že nějaká homeopatie existuje, dnes své děti léčí homeopatiky a má můj velký obdiv. Klobouk dolů, pokud je někdo schopen používat v praxi už po půl roce samostatného studia pouze s minimální pomocí takové množství homeopatických léků včetně tkáňových solí.

Při studiu mají lékaři určitě výhodu svých medicínských znalostí. Umění praktické aplikace homeopatie se ale nelze naučit pouze z knih. Je důležité mít na začátku možnost se poradit s někým zkušenějším. Na startu mohou být chyby, ze kterých je nezbytné se poučit. Výhodou je existence odborné společnosti HLA, Homeopatické lékařské asociace, která se už 11 let snaží, aby homeopatie byla zařazena do medicíny jako regulérní terapeutická metoda, a je partnerem Mezinárodní školy klinické homeopatie CEDH se sídlem v Paříži. HLA je odborným garantem vzdělávání lékařů a zdravotníků. Díky vzdělávání HLA/CEDH stále více lékařů zapojuje homeopatii do své každodenní praxe.

Paní doktorka mi poslala e-mail po dovolené a mě napadlo, že stejně jako na jiné činnosti se i na homeopatii hodí „talent“, který jí rozhodně nechybí. S jejím svolením bych chtěla použít některé části jejího e-mailu, abych vám ukázala, že základní homeopatická lékárnička se na dovolené vždycky hodí.

„Hned na druhý den, při vystupování z lodě na molo, se loď odtáhla od mola a já spadla do vody. Škaredě jsem si narazila koleno v oblasti čéšky o betonové molo. Nemohla jsem ohnout koleno, povrch odřený, oteklý, bolest na dotyk tak výrazná, že jsem si myslela, že je čéška zlomená. Tak jsem ordinovala hned Arniku, Hypericum a Traumeel. Po hodině jsem mohla na nohu stoupnout, ale ne ji ohnout. Dokonce byla bolestivá v oblasti kolene i při držení nohy ve vzduchu. Večer zase Arnika, Apis mellifica a Bryonia, ráno ještě Ruta graveolens. Do 24 hodin jsem, co se týká pohyblivosti, nevěděla, že jsem s kolenem něco měla.“

Bez Arniky už nikam nejedu. Je to základní lék na zranění a už mnohokrát mi pomohl. Před lety jsem ráno uklouzla na ledu a dopadla celou vahou těla na loket. Celý den jsem střídavě brala Arniku a Rutu, které jsem měla s sebou v kapse. Loket postupně přestával bolet. Večer po návratu domů jsem zírala: nebyla tam ani modřina. Hypericum byla dobrá volba: bolestivé odřeniny končetin, kontuze, bodné, řezné, zhmožděné a tržné rány. Traumeel mast je rostlinný homeopatický přípravek obsahující 12 léčivých bylin a 2 druhy přírodních minerálních solí. Zmírňuje bolest při poraněních pohybového systému, což jsem si sama ověřila několikrát, naposledy před rokem při zlomenině 5. metatarsu. A na pohmožděniny chrupavek a kloubů je Ruta graveolens výborný lék. Apis si zase poradí s otokem a Bryonie to vše výborně doplní, pokud je otok kloubu doprovázen velkou bolestí zhoršenou dotykem a pohybem. Prostě skvělá práce.

„Za dva dny jsem si vyzkoušela homeopatii znovu. Řekla jsem si „tak se ukaž“. Píchla mně včela v podpaží. Hodně to otékalo, červený otok velikosti cca 20 cm. Do půl hodiny jsem měla Apis mellifica a Dapis gel, ale Apis jsem si musela vzít i v noci kolem 2. hodiny pro bolest v místě. Ráno jen malý flek velikosti 5 cm. Před 2 roky mě píchla na Hvaru vosa, nebo sršeň. Tehdy byl Dithiaden a Fenistil gel bez efektu, kortikoidní mast jsem s sebou neměla, ale měla jsem Dexonu 16 mg. Tak jsem si ji píchla sama do žíly na chorvatském parkovišti. Při pohledu na mě si asi mysleli „aha, feťačka“. Až kortikoid i. v. zabral. Injekci jsem si dávala na druhý den, asi 18 hodin od píchnutí vosou.“

Tady musím zdůraznit, že čím dříve po žihadle aplikujete homeopatický lék, tím výraznější a rychlejší je efekt. Pokud lék dostanete do 5 minut, nedojde ani k otoku postiženého místa (vlastní zkušenost, a to jsem měla dříve na bodnutí včelou alergickou reakci). Lék je potřeba opakovat zpočátku velmi často. Bolest v místě vpichu může být sice velmi intenzivní, ale lokalizovaná pouze do tohoto místa a na druhý den už najdete jen malý „štípanec od komára“, který hodně svědí.

To stejné zažil jeden pán, který se nedostavil s oteklou končetinou jako většina pacientů, ale hlásil hned od dveří: „Teď mě píchla včela u oka, můžete mi na to něco dát?“ K mému překvapení se druhý den objevil znovu, ale protože přišel děkovat. Ukazoval mi pod okem malý červený flíček a konstatoval, že něco takového ještě neviděl a odteď na homeopatii věří včetně toho, že ho ke mně zavedla sama prozřetelnost.

„Jeden Polák šlápl na ježka celou patou. Domácí z našeho apartmánu mu vytahovala ostny z ježka celkem dlouho. Když jsem viděla, jak se ten Polák při dloubání jehlou v jeho patě svíjí od bolesti, tak jsem mu přinesla Calendulu a Hypericum. Zeptala jsem se ho: ‚Mám homeopatika. Chceš?‘ On odpověděl: ‚Chci.’ To je pro mě souhlas s homeopatickou léčbou, jaký si představuji. Večer jsem ho potkala, jak si vykračuje při plné zátěži na patu.“

Hypericum je také lék na píchnutí, bodnutí, poranění ostrým předmětem. Bolest z rány vystřeluje podél nervu. Dalo by se v tomto případě určitě uvažovat i o léku Ledum palustre, protože taky funguje u bolestí způsobených bodnutím, bolest je lokalizovaná v místě poranění. Calendula, homeopatický lék z měsíčku lékařského, zabezpečí prevenci hnisání a infekce.

„Manžel, skeptický vůči homeopatii, začal brát Heklu 19. července po RTG snímcích, na kterých je oboustranně patrná patní ostruha. Po první dávce 15 C večer byla ráno extrémní bolest, že se nepostavil na nohy, proto od dalšího dne zvýšení dávky na 30 C a na této dávce po týdnu ústup bolesti. Po měsíci užívání v Chorvatsku bolest úplně vymizela a prohlásil: „Mě už vůbec paty nebolí, ani jedna, a to můžu i skákat. Zázrak. Snad začnu na homeopatii i věřit.“

Patní ostruha dokáže člověka pěkně potrápit. Zvláště když obvyklé léčebné postupy jsou někdy bez efektu. Hekla lava je homeopatický lék získávaný z popela sopky Hekla na Islandu. Je to na patní ostruhu osvědčený lék, stejně jako na jiné kostní výrůstky. Používám vzestupné ředění, dá se tím předejít zhoršení bolesti. Pacient nejprve bere Heklu 5 C, 9 C 2x denně a potom většinou vybere další tubu léku v ředění 15, 30 C už jen 1x denně. Už po 14 dnech většina pacientů pociťuje úlevu od svých bolestí. Pokud předchozí potíže trvají měsíce nebo roky, je vhodné přidat lék Calcarea fluorica, který taktéž funguje u povrchových kostních výrůstků (exostóz) kdekoliv na těle.

Vtipná je historka, kterou mi včera vykládal pacient. Byl na základě RTG snímku objednán na zákrok. Po 3 měsících se na něj dostavil, ale požadoval opět rentgen. Překvapenému lékaři vysvětlil, že bere týdny Heklu a pata už ho vůbec nebolí, proto by chtěl rentgen zopakovat. Lékař se mu sice vysmál (nějaká homeopatie, ha, ha, taková blbost), nakonec ale nechal snímek udělat a při porovnávání snímků už se nesmál. Pacientovi ale sdělil, že byl určitě mezitím někde jinde a absolvoval zákrok rázovou vlnou. Což se samozřejmě nestalo. Kdepak věřit pacientovi, že bral 6 týdnů homeopatika a díky tomu kostěný výběžek zmizel! 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.