Léto bývá ve znamení přesouvání se na krátké, delší či předlouhé vzdálenosti. Zpravidla automobilem, vlakem, autobusem či letecky. Na co je dobré myslet předem?
Mnohdy se už už vidíme lenošit pod vzrostlou palmou, na rozpáleném písku, ve vzdouvajícím se moři či naopak aktivně zdolávat vršky hor a cestu samotnou bychom nejraději „přeskočili“. Bývá náročná, zaprášená a úmorná zvláště, když zůstaneme déle, než jsme čekali, mezi desítkami stejně postižených výletníků uprostřed dopravní zácpy dálničních evropských cest. Nejen v té chvíli oceníme dostatek neperlivé vody na každého pasažéra (na zásoby vody myslete zejména, pokud cestujete s dětmi či staršími osobami!), ale také vhodně vybavenou cestovní lékárničku. Zde je nutné podotknout, že co si na dlouhé cesty zabalíte, to v krizové chvíli jako když najdete, proto je dobré nepodcenit přípravu před cestou samotnou.
Při jízdě autem či jiným dopravním prostředkem některé z nás od dětství provází nevolnost. Dá se dobře zvládnout nejen homeopatiky (se kterými poradí paní doktorka Eva Kettmannová níže), ale též nácvikem klidného, soustředěného dýchání (nádech nosem a pomalý výdech pusou) či pohledem na pevný bod na horizontu (tedy nesledovat ubíhající krajinu – to pomáhá zejména na houpající se lodi). Někdo raději cestu samotnou zaspí. Rozhodně si při jakékoli jízdě nečtěte. Organismus citlivých jedinců nevnímá přívětivě střídání pohledu do rozečtených stránek a na ubíhající krajinu (je zde paralela s houpající se lodí za bouře).
Jak na nevolnost? Za vyzkoušení stojí kupříkladu „obyčejný“ zázvor v podobě dopředu přichystaného čaje (rozkrájíte trochu zázvoru na kousky, zalejete horkou vodou, necháte cca 5 minut vylouhovat, po zchladnutí přidáte med a nalejete do nekovové termosky). Existuje také zázvor kandovaný či zázvorová lízátka. Děti je dobré na dlouhých cestách nějak zabavit, aby případnou nevolnost nevnímaly tak zřetelně. To pro rodiče ale není zas tak jednoduchá věc. Mnohdy je proto lepší vznést se nad oblaka a do místa cíle se dopravit rychlejším způsobem.
Rada lékaře, odborníka v homeopatii, na nevolnost:
- Na nevolnost doporučuji homeopatický přípravek Cocculine. Užívat již večer před cestou a ráno před odjezdem, pak v průběhu cesty podle potřeby každou hodinu.
Dalším nemalým problémem na cestách je nebezpečí otékajících nohou. Sedíte, lymfa stagnuje a dává svou „nespokojenost“ s nedostatkem pohybu znát otokem kotníků, což může přinést nemalé zdravotní potíže (od kolapsů až po trombózu) především lidem se srdečním či jiným chronickým onemocněním. Proto je nezbytné dělat během dlouhých cest pravidelné zastávky na protažení celého těla a zejména „utiskovaných“ nohou.
Minimum, které pro sebe můžete udělat, je v průběhu cesty kroužit průběžně kotníky, protahovat nohy do dálky (pokud sedadlo před vámi dovolí) a zlehka si masírovat plosky nohou. Když se vydáváte na delší cesty, nenoste nikdy nic těsného, škrtivého, neprodyšného a nepohodlného! Udělejte si pohodlí, jako když jste doma „za pecí“, včetně tlustých ponožek a masky na spaní pro eliminaci rušivých elementů. Pokud se ve zdraví dostanete na místo určení, jistě bude dost času na převlečení se do něčeho více oku lahodícího.
Rada lékaře, odborníka v homeopatii, na otékající nohy při cestování:
- Arnica 9 C ráno před cestou a pak každé 2 hodiny.
- Hamamelis 5 C stejné dávkování.
- Zevně natřít lýtka i kotník Arnigelem.
Na cestách, hlavně pokud míříme na jih, můžeme svůj organismus poměrně snadno přehřát. Mnozí tento fakt řeší příliš chladnou klimatizací, které se především při hromadných cestách do zahraničí (bohužel) nevyhneme. Není to ideální stav. Vadí nepřirozený rozdíl mezi vymraženým prostorem dopravního prostředku a následným přechodem do žhavého prostředí, ale i přímý „proud“ ledového vzduchu, kdy se objevují mnohdy silné protesty našeho organismu v podobě bolestí hlavy či krku, zatuhlé krční páteře či v horších případech bolestí zubů (koho kdy chytla bolest zubů na dovolené, ví, o čem mluvím).
Radím se těmto komplikacím vyhnout například zahalením se do lehkého šálu, kdy chráníme zejména inkriminovanou oblast hlavy, uší, zubů, ramen a krční páteře. Pokud už tento problém řešíte, nechte na daná místa působit kromě homeopatie (viz níže) kupříkladu i tzv. koňskou mast. To bývá směs různých bylin v čele s kaštanem koňským (jírovec maďal) spolu s kafrem či mentolem, která má schopnost působit pozitivně na uvolnění svalů. Na zablokovanou páteř není také od věci krátkodobě užívat šumivou formu vápníku (1x denně vhodíte do sklenice vody, necháte vyšumět a pomalu vypijete), která pomůže dostat svaly z tenze rychleji.
Rada lékaře, odborníka v homeopatii, na nachlazení z klimatizovaných místností:
- Nux vomica 9 C – kdykoliv se dostaví potíže, dávku zopakovat 3x.
Vzdálené destinace přináší ještě jednu zátěž. Jde o tzv. syndrom jet lag, kdy v důsledku časového posunu dojde k rozhození přirozeného denního rytmu našeho organismu a několik dnů potrvá, než se sladíme s časem místním. Jsme unavení, dezorientovaní, bolí nás hlava, nemůžeme spát nebo bychom naopak spali stále. Nic nelámejte přes koleno a dovolte svému tělu, aby šlo spát, kdy je zvyklé (postupně čas spánku posunujte směrem k místním podmínkám), dopřejte mu dostatek hydratace, přírodních vitaminů, minerálů, pohybu a slunce. Zpravidla trvá den dva, jen výjimečně déle, než se novému rytmu přizpůsobíme.
Rada lékaře, odborníka v homeopatii, na syndrom jet lag:
- Cocculus indicus 15 C – v průběhu cesty a v případě potíží ještě 3–4x i během pobytu.
- Chelidonium 5 C – 2x denně během celé dovolené.
Na cestách za hranice všedních dnů nás čeká mnoho krásného. Proto nadměrně nemysleme, co všechno by se mohlo stát, ale buďme připraveni. Šťastnou cestu, ať se vydáváte kamkoli!
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.