Cestování, dovolená, tábory, prázdniny u babičky – to vše neodmyslitelně k létu a letním prázdninám patří. Každý z nás ale přípravu na dovolenou prožívá jinak. Někdo se těší, někdo nestíhá nebo má obavy a strach. Termín cestovní horečka je známý nám všem. Co ale s tím, pokud se objeví i u nás doma?

Cestovní horečka je termín pro souhrn psychosomatických příznaků spojených s cestováním. Vzniká jako důsledek psychického napětí, očekávání, strachu, těšení, nestíhání a celkově stresu před dovolenou. Postihuje děti i dospělé. Převážně u dětí se může projevit i zvýšenou teplotou až horečkou, bolestí břicha, krátkodobou poruchou spánku, nervozitou atp.

Častěji se cestovní horečka objeví tam, kde nás čeká něco neznámého (cesta do exotických krajů, dítě jede poprvé na tábor, první cesta letadlem apod.).

Abychom přípravu na dovolenou zvládli v pohodě a vyhnuli se zbytečným stresům a nepříjemnému psychickému vypětí, můžeme si vzít na pomoc homeopatii.

  • Argentum nitricum 15 C – lék na nervozitu, neklid a pocit, že nic nestíháme. Pro děti je typické, že se cestou neustále ptají: ,,Kdy už tam budeme?“ Může se objevit průjem, časté močení, bolest břicha a touha po sladkostech. Bledost v obličeji až pocit závratí. Neklid se projeví také po stránce motorické – nervózní popocházení a pobíhání. Dávkování: 2x denně od prvních příznaků po dobu příprav.
  • Aconitum 30 C – lék šoku, náhlých změn a nečekaných situací (např. když změní termín odletu nebo vzniknou nečekané komplikace). Tento lék má v obraze také horečku s rozpáleným tělem bez pocení, která často vzniká náhle, z plného zdraví, a často bývá kolem půlnoci. Je doprovázena silnou žízní na ledovou vodu. Aconitum můžeme také použít při velmi prudkých změnách okolní teploty (např. při cestování do tropů nebo naopak do chladných oblastí). Dávkování: ze začátku dávkujeme často (i po 15 min.) do odeznění příznaků.
  • Gelsemium 15 C – při trémě a strachu z konkrétních očekávaných událostí. Příznakem bývá fyzická i psychická slabost, pocit, že se podlamují kolena, pocení studeným lepkavým potem, bolest břicha, časté chození na záchod. Nechuť k jídlu a uzavírání se do sebe (nevyhledává společnost a je raději sám). Stav může být doprovázený bolestmi hlavy, které jsou hlavně v zátylku. Dávkování: 2–3x denně po dobu potíží.
  • Ferrum phosphoricum 9 C – tento lék dávám často dětem, které na cestování reagují zvýšenou teplotou. Tato teplota se může objevit už před cestou, v jejím průběhu nebo až po cestování, kdy dítko místo užívání si dovolené leží v posteli s 1–2denní teplotou. Pokud víme, že naše dítko takto reaguje, podáme Ferrum phosphoricum už preventivně před cestou 2x denně. V případě, že už teplota vznikla, dávkujeme po 1 hod.
  • Magnesia phosphorica 9 C – v obraze je napětí až křeč na fyzické i psychické úrovni. Může se projevit křečí v kosterní svalovině (nejčastěji v lýtku), bolestí hlavy. Preventivní podávání před dlouhou cestou zvýší komfort cestování a zamezí vzniku křečí v nohách z dlouhého sezení. Dávkování: 2–3x denně.
  • Coffea cruda 15 C – lék proměnlivých nálad, vzrušení. Podávám ho u dětí, které se velmi těší, až jsou z toho celí rozrušení, buší jim srdce, špatně před cestou spí, hlavu mají plnou myšlenek a plánů. A z tohoto těšení nakonec onemocní. Jejich těšení může přejít až do rozčilení. Dávkování: často, i po 15 min. nebo do pitného režimu až do odeznění příznaků.

Z aromaterapie má uvolňující účinek na psychiku levandule, pomeranč, citron, meduňka, máta, růže.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.