Prázdniny jsou plné cestování, setkání s přáteli a společných grilování. Horko, sluníčko, přemíra jídla a chutí, cestování dopravními prostředky, to vše může způsobovat žaludeční nevolnosti.

Jedním ze základních léků na přemíru ostrého a kořeněného jídla je lék Nux vomica 9 C. Tento lék pomáhá očistě jater. Proto se často používá i při potížích spojených s alkoholem, kávou a cigaretami. Stav se většinou zhoršuje stresem a emočním vypětím. Nevolnost často doprovází pocit na omdlení, říhání a zvracení. Užívá se 3-4 x denně nebo dle rytmu potíží.c

Pokud se k nevolnosti z jídla přidá také zvracení, přidáme lék Antimonium crudum 9 C po každém zvracení. Zvracení ale nepřináší úlevu od nevolnosti a pocitu plnosti. Většinou je i bíle povleklý jazyk. Nejčastěji se tyto potíže objevují po celkovém přejedení a požití velkého množství kyselého ovoce nebo vína. Stav se zlepšuje klidem a čerstvým vzduchem.

Nevolnosti mohou být způsobeny velkým množství tučného jídla nebo jídlem, které již nebylo úplně čerstvé. V tomto případě k léku Nux vomica přidáme lék Chelidonium majus 9 C. Je to lék na žlučníkové potíže spojené s bolestí pod pravým žeberním obloukem. Stolice je většinou nápadně světlá.

Pokud se k nevolnosti přidá i zvracení, je vhodné pomatovat na lék Ipeca 9 C. Tedy správně napsané Ipecacuanha. Jazyk je čistý a nepovleklý, nevolnost doprovází bledost a studený pot.

Pokud je ale zvracení vyvoláno požitím sebemenšího množství vody, místo Ipecy je vhodnější lék Phosphorus 9C. Nejlépe jej rozpustit do vody a dávat po lžičkách nebo po kapkách. Studené nápoje nevolnosti většinou uleví, ale pokud se ohřejí v žaludku, obvykle dochází k jejímu vyzvracení - proto pouze po malých množstvích.

U žaludeční nevolnosti můžeme homeopatickou léčbu doplnit léčivem Hylak forte. Přirozenou cestou podporuje růst tělu prospěšných bakterií, upravuje pH a tím i normální činnost střev.

Při zažívacích potížích může dobře použít i lék Gastrocynésine. Toto léčivo obsahuje několik homeopatik (Abies nigra, Nux vomica, Carbo vegetabilis a Robinia pseudoacacia). Velice ráda si toto léčivo beru s sebou na cesty, protože uleví kromě nevolnosti a nafouknutí i od pálení žáhy, bolesti žaludku, refluxu i spavosti po jídle.

Při neustálém pocitu na zvracení, i když už není co, je vhodné podat lék Cocculine. Jedná se také o vícesložkový přípravek (Cocculus indicus, Nux vomica, Petroleum a Tabacum). Při přetrvávajícím pocitu na zvracení dávkujeme dle potíží. Cocculine je výborný lék na kinetózy. Večer před cestou užijeme 2 tablety na noc a dále 1 tabletu před cestou a opakujeme během cesty. Přirovnala bych jej k homeopatickému Kinedrylu, jen s tím rozdílem, že neuspává a budete si z cesty něco pamatovat.

Základním lékem na nevolnosti při cestování je Cocculus indicus 9 C. Nevolnosti se zlepšují na čerstvém vzduchu, v teple a požitím jídla. Užívá se před cestou a během cesty v rytmu potíží.

V případě nevolností, které se objevují po pohybu jako na houpačce - nahoru a dolů (jízda v kopcích, vysoké vlny atd. je dobré přidat lék Borax 9C opakovaně dle potíží.

Petroleum 9 C je dalším z velkých léků na nevolnosti. Většinou vadí cesta v protisměru, stav se zlepšuje jídlem a zavřením očí. Je to lék na tzv. mořskou nemoc.

Tabacum 9 C má příznaky jako po první cigaretě - nevolnost, studený pot, závrať, pocit na omdlení, bledost a pocit prázdného žaludku. Stav zhoršuje horko. Často v přeplněné hromadné dopravě, kdy je vydýchaný vzduch a horko.

Léky dávkujeme v rytmu potíží do zlepšení stavu.

Přeji Vám krásné léto s příjemnými zážitky z cestování i posezení s přáteli.

Zdroj: Magazín Healthcomm

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.