Dne 11. dubna si připomínáme Světový den Parkinsonovy choroby. Parkinsonova nemoc je neurologické onemocnění, které má většina lidí spojené s třesem. Třes, jenž se u pacientů objevuje v klidu, není jediným příznakem. Dále pacienty obtěžuje zpomalení pohybů a svalová ztuhlost. 

Část obtíží dokážeme řešit pomocí léků, které ovlivňují tzv. dopaminergní systém. Některé obtíže ale konvenční medicína řešit neumí, přesto však tyto potíže pacienty obtěžují. A i zde se otvírá možnost homeopatii v kombinaci se standardní terapií.

Mým pacientem je 77letý muž, který s Parkinsonovou nemocí žije již 16 let. Neobtěžuje ho třes ani výraznější zpomalení pohybu, ale bolesti a únava dolních končetin, které se konvenční terapií nedaří ovlivnit. Sám své potíže popisuje takto: „Bolí mě nohy, mám bolavé svaly jako po zátěži, dlouhé chůzi.“ Pacient nechtěl užívat léky na bolest, proto jsme se rozhodli nasadit homeopatickou léčbu.

Zvoleny byly léky:

  • Arnica montana 9 C – indikace: bolest svalů jako po námaze, pocit zhmoždění. Dávkování: 2x denně 5 granulí.
  • Phosphorus 15 C – indikace: stárnutí, únava, známky tzv. polyneuropatie (snížená vodivost nervů končetin se zhoršením jejich funkce). Dávkování: 5 granulí 1x denně.

Pacient po 4 týdnech pociťoval zlepšení potíží. „Lépe se mi chodí, nohy mám méně ztuhlé, ustoupilo bodání v koleně, můžu jít rychleji.“ Léky jsme ponechali 2 měsíce, pak bylo dávkování změněno na Arnica montana 15 C 1x denně, Phosphorus 15 C 3x týdně.

Znovu jsem se tak mohla přesvědčit, že homeopatií mohu pomoci tam, kde „klasické“ léky určené ke zmírnění potíží progresivního neurologického onemocnění nestačí. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.