S příchodem jara rozkvetly stromy, keře i květiny. Všude je najednou mnoho barev, vůní a nový život dýchá na nás ze všech stran. Někteří z nás ale nemohou užívat tento nádherný stav plnými doušky. Ke slovu se také hlásí alergie a pylová sezona.
Alergie na pyl je jednou z nejrozšířenějších alergií a každoročně ji potká mnoho z nás. Spouštěčem je poletující pyl dřevin, trav i bylin, který se usazuje skoro všude - na kůži, v nose, v očích. Její příznaky jsou velice nemilé. Od častého kýchání přes svědící a slzící oči, výtoku z nosu, svědění v uších, krku a nose až ke zhoršení astma a únavě. Nošení roušek může částečně zabránit vdechování pylových zrníček, ale na druhou stranu ztěžuje péči o akutní stav.
K zmírnění projevů je zapotřebí snížit množství daného alergenu v nejbližším okolí. Mezi opatření patří větrání mimo pylové maximum (ráno, v noci, po dešti), „dekontaminace" domova (častější vysávání, pračka vzduchu), ochrana před pylem (sluneční brýle, respirátor). Velice důležité je pylová zrníčka co nejčastěji odstraňovat - sprcha, výplach očí i nosu. Nos je vhodné vypláchnout konvičkou s roztokem soli nebo důkladně vystříkat mořskou vodou několikrát denně. Po příchodu z venkovního prostředí je vhodné se převléknout a omýt, abychom minimalizovali přenos pylů domů.
Homeopatická léčiva nám mohou v tomto období velice dobře pomoci
Pokud již s alergií na pyly máme zkušenosti z minula, začneme včas - asi měsíc před objevením se našeho pylu - užívat lék Pollens 15 C. Bereme jej 1x týdně 10 granulí a po objevení příznaků 1x denně 5 granulí po celou dobu kvetení našeho pylu. Pollens 15C je vyroben z nejčastějších pylů květin.
Základním lékem na alergické reakce je Poumon histamine 15 C. Užíváme jej od prvních příznaků alergie 1x denně. V případě zhoršení reakce na pyl zvýšíme dávkování na 2 - 3x denně.
Podle objevujících se příznaků přidáváme další jednotlivá homeopatika. Při jakémkoliv otoku sliznice, které se lepší v chladu a studeným, sáhneme po léku Apis mellifica 15 C.
Nux vomica 9 C je vhodný při ucpaném nosu, které doprovází velké kýchání. Kýchání je většinou záchvatovité a projevuje se i citlivost na vůně a přímo přecitlivělost na průvan.
Lékem užívaným při hojném výtoku z nosu je Allium cepa 9 C. Výtok je hojný, vodnatý a velice dráždivý. Odírá nejen těsné okolí nosních dírek, ale drážní i okolí rtu. Pocit ucpaného nosu se zlepšuje na čerstvém vzduchu.
Jiným lékem na výtok z nosu je Arsenicum album 9 C. Tento výtok je také vodnatý, ale je ho mnohem méně a je velice pálivý. Příznaky se ale zlepšují teplem. Většinou se projevuje i únava a vyčerpání.
Při postižení očí pomůže většinou lék Euphrasia officinalis 9 C. Slzení je velice dráždivé a pálí nejen oči, ale i víčka, která mohou vypadat jako zanícená. Oči pálí s pocitem písku v nich.
Pokud se při kýchání objevuje i pocit svědění měkkého patra, které dotyčného neustále nutká třít jazykem o měkké patro, doplníme léčbu o lék Sabadilla 9 C. Kýchání se většinou objevuje při přechodu z tepla do chladu.
Všechny léky jednotlivých příznaků podáváme dle intenzity potíží. V akutním stavu i 5x denně 5 granulí. Při odeznění akutních potíží stačí 1x denně.
Přeji Vám krásné jaro bez alergických potíží.
Zdroj: Magazín Healthcomm
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.