Někteří z vás o zkřížené potravinové alergii již slyšeli, některé možná překvapí. Tento druh alergie se týká pacientů, kteří mají problémy s pylovou alergií. Existují totiž potraviny, jež mají podobnou strukturu bílkoviny jako pyly některých rostlin. Takové potraviny pak mohou alergii na pyly potencovat, tedy zhoršovat. 

Nejlepším příkladem je pyl břízy. S ní zkřížené jsou následující potraviny: jablko, brambory, mrkev, celer, banán, rajče, hrášek, třešně, broskev, meruňka, hruška, švestka, maliny, koření, kaštany, lískové ořechy. To znamená, že by všichni „jarní alergici“ měli v době, kdy bříza kvete – to je někdy už na konci února, uvedené potraviny z jídelníčku vyloučit. Pokud to opravdu udělají, bude mít jejich jarní alergie mnohem lehčí průběh.

Pyl břízy je prvním jarním alergenem, proto se mi v praxi osvědčilo nezařazovat v předjaří mezi první příkrmy mrkev, jablko, banán, brambor ani hrušku. Jakmile bříza odkvete, mohou se oblíbené potraviny do jídelníčku zařadit.

Zkřížené alergie se ale netýkají jen pylů. Příkladem je celer, který je velmi častým potravinovým alergenem. Zkřížené potraviny jsou v tomto případě často používané bylinky – fenykl, pepř, anýz, kmín, koriandr, kopr, kerblík, andělika, bazalka, majoránka, oregano. To opět znamená, že by ten, kdo má s celerem problém, neměl uvedené koření používat. V tomto případě je alergie celoroční.

Dalším velmi častým typem pylových alergií je alergie na trávy. Potraviny, které alergické potíže zhoršují, jsou v tomto případě rajčata, hrášek, cereálie, sója, pažitka, vermut a hlavně pšenice. Proto je v době, kdy kvetou trávy (květen, červen), třeba dodržovat dietu bez pšeničné mouky.

Nejlepším důkazem toho, že zkřížené alergie opravdu existují, jsou získané zkušenosti. Pacientů s alergií na trávy nebo břízu je celá řada, a tak nebude těžké si uvedené rady ověřit v praxi. U mých klientů fungují dokonale.

Souhrnný seznam zkřížených alergií

  • bříza - jablko, brambory, mrkev, celer, banán, rajče, hrášek, třešně, broskev, meruňka, hruška, švestka, maliny, koření, kaštany, lískové ořechy
  • pelyněk - celer, mrkev, paprika, estragon, petržel; pozor na heřmánek, med, vermut
  • bojínek luční - rajčata, hrášek, pšenice, cereálie, sója, pažitka, vermut
  • ambrosie - meloun, okurka, banán
  • latex - banán, avokádo, meloun, kiwi, špenát
  • celer - fenykl, pepř, anýz, kmín, koriandr, kopr, kerblík, andělika, bazalka, majoránka, oregano
  • arašídy - sója, hrách, fazole, arabská guma
  • lískový ořech - ořechy pistáciové, vlašské, kokos, žito, sezam 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.