Homeopaticky ředěná Arnika - Arnica montana je velkým lékem sportovců. Účinkuje na kapilární řečiště a žíly. Sportovci ji můžou využít jak v prevenci a léčbě svalové únavy, tak v léčbě a prevenci dalších komplikací u úrazů různé lokalizace a rozsahu. 

Snižuje krvácení, působí proti bolesti a urychluje hojení, proto je vhodná dokonce i jako podpůrná léčba u zlomenin. Nenahraditelný je její protišokový efekt při úrazech a nehodách. Platí, že je potřeba podávat ji co nejdříve - nejlépe okamžitě po zranění, aby se zamezil vznik hematomu (krevní podlitiny) a následnou bolest. Tento efekt potvrzují vrcholoví sportovci - pokud se totiž u menších zranění díky Arnice zamezí tvorbě hematomu, rekonvalescence se výrazně zkrátí!

Homeopatický nápoj proti svalové únavě a křečím si můžete připravit podle této tabulky:

Arnica montana 9 C Svalová únava, pocit rozlámanosti
Natrum Phosphoricum 9 C

Lze kombinovat s Arnikou během intenzivnější zátěže, která vyvolává hromadění kyseliny mléčné ve svalech (u netrénovaných jedinců může k tomuto stavu dojít i při běžné fyzické zátěži, pokud se neřídí tepovou frekvencí)

Magnesia phosphorica 9 C Svalové křeče, pokud nepomůže tento prostředek, zvolte Cuprum metallicum 9 C
Kalium phosphoricum 9 C Celková slabost, výrazné vyčerpání po namáhavém tréninku

Dávkování: 5 kuliček z každého Vámi zvoleného homeopatika rozpusťte ve 2dcl čisté neperlivé vody a popíjejte během tréninku a podle potřeby i po tréninku a večer před spaním.

U svých pacientů a u jejich dětí mám bohaté zkušenosti s podáváním  léku Arnica montana a dalších homeopatických léků, a to nejčastěji na svalovou únavu po náročnějším tréninku, na letních sportovních soustředěních a u širokého spektra úrazů počínaje odřeninami a boulemi až po výrony, zlomeniny nebo otřes mozku.

Vzpomínám si na nepřítomný pohled Honzy C., hráče baseballu, kterého přivedla matka bezprostředně po tréninku, kde dostal baseballovým míčem do oka. Jeho odpovědi byly opožděné, zpomalené a motala se mu hlava, tkáň kolem levého oka byla oteklá. Dostatečný důvod k tomu, abych ho poslala na vyšetření do nemocnice. Na cestu jsem klukovi nasypala Arnicu do pusy, matku jsem zásobila lékem Aconitum napellus (homeopatický lék na šok) a Natrum sulfuricum (homeopatický lék na úrazy hlavy, prevence postkomočních stavů). Za 3 dny mi došla sms, že Honza úspěšně odehrál nejvýznamnější zápas roku, už si nepamatuji, zda jeho tým ten zápas vyhrál nebo ne…

Na Aikido chodí jedna moje kolegyně - lékařka z Fakultní nemocnice. Nastoupit ráno do práce s boulí na čele nebo monoklem nepůsobí na pacienty zrovna důvěryhodně. Dostává ode mě samozřejmě Arnicu a na monokl Ledum palustre. Pokud je má s sebou na tréninku, tyto léky včas podané minimalizují zakrvácení do podkoží, zmenší rozsah podlitin.

Výron v kotníku je častý problém mužů se sedavým zaměstnáním po třicítce. Prototyp „sportovce“ pro tento typ zranění je programátor, který se s pravidelností 2x měsíčně odtrhne od počítače, odveze se autem na fotbalové hřiště, přijíždí na poslední chvíli, takže z auta vyběhne rovnou na hřiště neztrácejíc přitom čas nějakým rozcvičováním…Arnika, Ledum, Apis a další homeopatika sice sníží bolestivost, urychlí hojení a zkrátí rekonvalescenci u výronu v kotníku, ale rozcvičku na příštím tréninku nenahradí... 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.