Těhotné a kojící maminky se na mě, jako na porodní asistentku, často obracejí s prosbou o rychlou radu a pomoc při bolesti v krku v těhotenství a období kojení. Jejich hlavní starostí je, aby léčba byla účinná, a přece citlivá k ještě nenarozenému nebo kojenému děťátku.

Co si počít při prvních příznacích bolestí v krku?

1. Zvýšený pitný režim je v tomto období velmi důležitý.

Tekutiny odvádějí toxiny k těla, prohřívají tělo vnitřně a brání dehydrataci organismu. Vhodnými tekutinami jsou čaje. Například šípkový čaj, jenž obsahuje množství vitamínu C a rutin, který je užitečný pro kardiovaskulární systém (vlažný čaj postačí pouze dosladit medem, šípky samy obsahují vitamín C), nebo majoránkový čaj s citronem a medem (1 malá lžíce majoránky zalitá cca 500 ml horké vody; nechejte louhovat 3 minuty, med a citron přidejte do vlažného čaje, aby se nezničily vitamíny a účinné látky obsažené v medu) či čaj z černého rybízu (hrst mraženého černého rybízu nebo rybízového kompotu zalijte vodou a popíjejte klidně i s ovocem a medem přidaným opět do vlažného nápoje). I čistá převařená teplá voda je v tomto období mnohem lepším nápojem než sladké džusy nebo mléčné výrobky.

2. Lehká strava

Dobré je připravovat si teplé a husté polévky – například krémovou polévku z dýně hokkaido, zeleninové vývary i boršč zasytí i prohřejí a zároveň nezatíží příliš zažívací trakt a metabolismus.

3. Priessnitzův zábal na krk

Vnitřní vrstva je přiložena na povrch krku a je tvořena nejlépe bavlněnou látkou (např. bavlněným kapesníkem) namočenou do studené vody a vyždímanou. Druhá vrstva je tvořena nepropustným materiálem (igelitový sáček) a zevní vrstva je vlněný šátek/šál nebo bavlněná plena. Každá vnější vrstva by měla minimálně o 2 cm přesahovat vrstvu pod ní. Zábal ponechejte na krku 2 hodiny.

4. Použijte pro léčbu bezpečnou homeopatii

Léky rozpouštíme v čistých ústech, nezapíjíme.

  • Oscillococcinum – 1 tubička léku za 8 hodin, 3 dávky.
  • Ferrum phosphoricum 9 C – 2x 5 granulí denně do ústupu potíží a týden poté.
  • Homéogène 9 – 1 tabletu po hodině do ústupu potíží.

5. Dbejte na čistotu dutiny ústní, očistěte také lžičkou jazyk.

6. Cumlejte olej

Používejte za studena lisovaný olej – například olivový nebo slunečnicový (1 lžíce oleje do úst přemílat v ústech cca 10 minut a vyplivnout, provádět 2x denně). Takto použitý olej pomůže rychle odstranit bakterie z dutiny ústní a krku. S prvním cumláním je dobré začínat hned ráno, po očistě dutiny ústní a jazyka. Po cumlání oleje ústa nejlépe nevyplachujeme.

7. Vždy ulehněte do postele a šetřete síly!

Pokud se objeví zvýšená tělesná teplota nad 38 °C, snažte se vypotit pod peřinou. Teplotu můžete snižovat obklady končetin (skvělé jsou octové ponožky – tedy ponožky namočené do vody s octem).

Z homeopatických léků je skvělým pomocníkem lék:

  • Belladonna 9 C – 5 granulí 1x za hodinu do ústupu potíží.

Pokud teplota nepoklesne do 24 hodin, poraďte se se svým lékařem. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.