Dnes jsme měli pernou noc. Během včerejšího dne se u syna objevil chrapot, který jsem přikládala mírnému přetažení organismu a studenému větru v relativně teplém počasí. Fyzicky se syn cítil velmi dobře, čekala jsem tedy,  zda se u něj do druhého dne objeví příznaky skutečné nemoci. V noci se však jeho stav prudce zhoršil, celou noc prokašlal, kolem čtvrté hodiny ranní nakonec usnul. Ráno se vzbudil celý zahleněný a s vysokou teplotou. Okamžitě jsem začala konat, změřila jsem mu teplotu a podle příznaků, které se u něj projevily, jsem se rozhodla začít s nemocí bojovat.      

Reklama: Oscillococcinum

Co dělat, když má vaše dítě zvýšenou teplotu?

Mnoho maminek prvorodiček často tápe, jak se vlastně miminku teplota měří. K měření teploty používáme nejlépe „rychloběžku“, tedy teploměr, který změří dítěti teplotu téměř okamžitě. Výborné jsou i teploměry digitální. Z vlastní zkušenosti však musím potvrdit, že ne každý digitální teploměr měří přesně. Je potřeba mít teploměr kvalitní a ověřený.

U malých dětí měříme teplotu převážně v konečníku, kde je teplotu zhruba o 0,3-0,5 stupně vyšší než v podpaží. Teploměr zasouváme do konečníku jen po rtuť, ne dále! Jinak naměříme teplotu falešně vyšší! Normální teplota je u dětí do 37,5 °C (naměřeno v konečníku). Zvýšená teplota je mezi 37,5 °C a 38,5 °C (měřeno v konečníku). Tuto teplotu nesrážíme léky, dítě často kontrolujeme, necháme ho jen lehce oblečené, nebalíme ho do dek, nezahříváme pod peřinou, jinak mu hrozí přehřátí. Teplota v místnosti, v níž se dítě léčí, musí být stálá, neměla by překročit 20 stupňů.

Zajistěte, aby mělo dítě dostatečný přísun tekutin – vody, ovocné šťávy, ovocné čaje, bujony. Dodržování nadstandardního pitného režimu je nezbytné!

Pokud se Vám nedaří teplotu snížit, vyzkoušejte:

 • studené zábaly – dítě zabalte nebo přikryjte ručníky, namočenými ve studené vodě, vyždímanými. Ručníky po chvíli vyměňte, až do snížení teploty. Dítě ničím jiným nepřikrývejte, pouze pod něj dejte igelitovou podložku. Zábal ponechte 10 minut. Poté dítě usušte a oblékněte do slabého pyžama. Opětovně změřte teplotu cca po 10ti minutách, pokud má dítě teplotu nad 39 stupňů, zábal zopakujme.
 • ochlazujte tělo dítěte dobře obalenými sáčky s ledem – na temeno hlavy, chodidla, dlaně a bříško pokládejte sáčky s ledem, až do snížení vysoké teploty. Pokud nemáte k dispozici led, omývejte zmiňovaná místa ručníkem namočeným ve studené vodě. Buďte trpěliví, teplotu budete srážet třeba i půl hodiny.
 • udělejte dítěti koupel o 2 stupně nižší, než je teplota dítěte, jeho teplota se postupně sníží – koupel by měla trvat cca 10 minut.


Pokud má dítě jiné alarmující příznaky (např. promodrává, dusí se a sípá, chroptí, nereaguje na slovní podněty, má strnulou šíji, má vyrážku, zejm. charakteru drobných modřinek a jiné), pak po podání léků navštivte lékaře, pokud tyto příznaky dítě nemá, můžete vyčkat 1 - 2 dny s návštěvou lékaře.

Pozor: má-li kojenec nebo malé batolátko vysoké teploty déle než 1 den, může se jednat o infekci močových cest a je nutné navštívit lékaře a přinést s sebou moč ve vyvařené skleničce)

Pokud horečka trvá déle než 48 hodin a nedochází ke zlepšení zdravotního stavu, neprodleně vyhledejte lékaře!

Při boji s horečkou můžete využít i pomoci v podobě homeopatických léků.

Při podání homeopatika nelze očekávat rychlé snížení teploty do 30 minut. Homeopatický lék však nemocnému organismu pomůže, aby teplotu zvládnul vlastními silami. Teplota je v podstatě léčivá – bacily jsou na zvýšení teploty citlivé, teplem tak bacily lépe hynou.

Aconitum napellus 9 C

 • Teplota nad 38 C
 • Horká suchá kůže
 • Pacient se nepotí
 • Neklid, nevydrží v posteli

Dávkování: 5 granulí po hodině až do snížení teploty

Belladonna 9 C

 • Teplota nad 38 st. C
 • Horká kůže pokrytá hojným potem, pulsující bolesti hlavy, neklid

Dávkování: 5 granulí po hodině až do snížení teploty

Gelsemium sempervirens 9 C

 • Různá teplota
 • Bolest hlavy, otupělost, malátnost, třes, pacient nemá žízeň, leží v posteli, nehýbe se, protože nemá sílu

Dávkování: 5 granulí po hodině, při zlepšení se prodlužuje interval na 3x denně

Bryonia 9 C

 • Různá teplota, pacient leží v posteli, nehýbe se, každý pohyb ho bolí. Sliznice má suché, pacient potřebuje velké množství tekutin.

Dávkování: 5 granulí po hodině až do snížení teploty

Ferrum phosphoricum 9 C

 • Teplota do 38 stupňů
 • Únava, bolest hlavy

Dávkování: 5 granulí 2x denně

Echinacea angustifolia 5 C

 • Lék, který zvyšuje imunitu
 • Pomáhá pacientovi, aby se úplně uzdravil z jakéhokoli předchozího akutního onemocnění

Dávkování: 5 granulí 2x denně

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.