Každý z nás určitě ví, jaké to je, večer si lehnout a ne a ne usnout. Je možné, že trpíte dlouhodobým stresem, pracovním vyčerpáním nebo jste právě zažili nějaký traumatizující zážitek a ani ulehnutí do postele vám na síle nepřidá. Potíže s usínáním, přerušovaný spánek nebo předčasné probouzení jsou velmi nepříjemné. Následující den se pak cítíme velmi unaveni, toužíme po spánku, když však ulehneme, jsme na tom stejně jako předešlý den.

Reklama: Sedalia

Co pro sebe můžeme v rámci první pomoci udělat a jak můžeme ovlivnit kvalitu našeho spánku?

  1. Omezte aktivity, které by mohly být spouštěčem negativního stavu
  2. Vyhledávejte činnosti, které vám působí radost a navodí pocit pohody. Někdo si rád zajde na masáž, jiný do kina, pro někoho je spouštěčem dobré nálady sport nebo četba knihy. V aktuálním nouzovém stavu doporučuji procházky v lese nebo jakýkoli pohyb venku.
  3. Dodržujte pravidelný spánkový režim. Své tělo můžete naučit, kdy je čas jít spát. Je to stejné jako s dětmi. Pokud jim nastavíte spánkový režim, dítě začne být pravidelně v daný čas unavené. Vraťte se do svých dětských let a nastavte si spánkový režim i v dospělosti.
  4. Před samotným ulehnutím vyvětrejte místnost, v níž budete spát. V místnosti nesmí být přetopeno, ke spánku potřebujete mít dostatek čerstvého vzduchu
  5. Pokud jste zvyklí chodit spát přes den, denní spánek vynechte.
  6. Minimálně dvě hodiny před spaním nejezte a nepijte nápoje obsahující kofein (kávu, silný černý či zelený čaj). Bylinkové čaje vám mohou k dobrému spánku naopak pomoci. Vyzkoušejte čaj z kozlíku lékařského, květu heřmánku pravého, listu meduňky lékařské, máty peprné a květu levandule.
  7. Pusťte si příjemnou relaxační hudbu.

Pomoci vám může i homeopatie.

Její přínos je v první řadě preventivní. Umožňuje vyvarovat se přechodu do chronického stavu a tím nevyhnutelné nutnosti předepisování silnějších léků. Problémy se spánkem jsou vždy součástí celkového obrazu organismu. Noční probouzení a ranní nespavost jsou často založeny na hlubších problémech v mysli a jejich léčba vyžaduje globálnější pohled na problém. Pokud u vás tento nepříznivý stav trvá dlouhodobě, je nutné navštívit lékaře. Lékař posoudí váš zdravotní stav komplexně i s přihlédnutím na další léčbu, kterou možná podstupujete.

Pokud to není vysloveně nutné, neužívejte hypnotika. Ta jsou totiž zodpovědná za největší podíl pádů u osob staršího věku, když vstávají v nočních hodinách a tím i za vzniklé zlomeniny. Navštivte svého lékaře-homeopata, zkonzultujte s ním svůj zdravotní stav. 

Lékárnička první pomoci:

Arnica montana 15 C
Dávkování: 5 granulí večer
Po sportu nebo velké fyzické aktivitě, pocit rozlámanosti, pocit že je velmi tvrdá postel, že je nám moc teplo.

Coffea cruda 15 C
Dávkování: 5 granulí večer
Máte problém najít vnitřní klid, neustále vám hlavou běží myšleny a nápady a nemůžete najít klid, abyste usnuli?

Gelsemium sempervirens 15 C
Dávkování: 5 granulí večer
Trpíte trémou? Bojíte se události, která vás čeká a to brání vašemu klidnému usínání?

Ignatia amara 15 C
Dávkování: 5 granulí večer
Rozrušila vás dobrá či špatná zpráva? Nemůžete se uklidnit a usnout?

Kalium phosphoricum 15 C
Dávkování: 5 granulí večer
Pokud jste hodně pracovně přetíženi, je-li vaše práce velmi intelektuální a způsobuje vám nervovou únavu spojenou s problémy s pamětí, koncentrací, bolestí hlavy, špatnou náladou a neschopností usnout.

Nux vomica 15 C
Dávkování: 5 granulí večer
Pokud máte starosti, hodně práce, užíváte nadměrné množství cigaret a alkoholu.
Nebo snad usínáte po jídle na pohovce, ale v momentě, kdy ulehnete do postele, se spánek vytratí a vy nemůžete spát? Opakovaně se budíte kolem třetí hodiny ráno a znovu řešíte rodinné či profesní problémy?

Přeji vám co nejméně bezesných nocí!

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.