Každý z nás určitě ví, jaké to je, večer si lehnout a ne a ne usnout. Je možné, že trpíte dlouhodobým stresem, pracovním vyčerpáním nebo jste právě zažili nějaký traumatizující zážitek a ani ulehnutí do postele vám na síle nepřidá. Potíže s usínáním, přerušovaný spánek nebo předčasné probouzení jsou velmi nepříjemné. Následující den se pak cítíme velmi unaveni, toužíme po spánku, když však ulehneme, jsme na tom stejně jako předešlý den.

Co pro sebe můžeme v rámci první pomoci udělat a jak můžeme ovlivnit kvalitu našeho spánku?
- Omezte aktivity, které by mohly být spouštěčem negativního stavu
- Vyhledávejte činnosti, které vám působí radost a navodí pocit pohody. Někdo si rád zajde na masáž, jiný do kina, pro někoho je spouštěčem dobré nálady sport nebo četba knihy. V aktuálním nouzovém stavu doporučuji procházky v lese nebo jakýkoli pohyb venku.
- Dodržujte pravidelný spánkový režim. Své tělo můžete naučit, kdy je čas jít spát. Je to stejné jako s dětmi. Pokud jim nastavíte spánkový režim, dítě začne být pravidelně v daný čas unavené. Vraťte se do svých dětských let a nastavte si spánkový režim i v dospělosti.
- Před samotným ulehnutím vyvětrejte místnost, v níž budete spát. V místnosti nesmí být přetopeno, ke spánku potřebujete mít dostatek čerstvého vzduchu
- Pokud jste zvyklí chodit spát přes den, denní spánek vynechte.
- Minimálně dvě hodiny před spaním nejezte a nepijte nápoje obsahující kofein (kávu, silný černý či zelený čaj). Bylinkové čaje vám mohou k dobrému spánku naopak pomoci. Vyzkoušejte čaj z kozlíku lékařského, květu heřmánku pravého, listu meduňky lékařské, máty peprné a květu levandule.
- Pusťte si příjemnou relaxační hudbu.
Pomoci vám může i homeopatie.
Její přínos je v první řadě preventivní. Umožňuje vyvarovat se přechodu do chronického stavu a tím nevyhnutelné nutnosti předepisování silnějších léků. Problémy se spánkem jsou vždy součástí celkového obrazu organismu. Noční probouzení a ranní nespavost jsou často založeny na hlubších problémech v mysli a jejich léčba vyžaduje globálnější pohled na problém. Pokud u vás tento nepříznivý stav trvá dlouhodobě, je nutné navštívit lékaře. Lékař posoudí váš zdravotní stav komplexně i s přihlédnutím na další léčbu, kterou možná podstupujete.
Pokud to není vysloveně nutné, neužívejte hypnotika. Ta jsou totiž zodpovědná za největší podíl pádů u osob staršího věku, když vstávají v nočních hodinách a tím i za vzniklé zlomeniny. Navštivte svého lékaře-homeopata, zkonzultujte s ním svůj zdravotní stav.
Lékárnička první pomoci:
Arnica montana 15 C
Dávkování: 5 granulí večer
Po sportu nebo velké fyzické aktivitě, pocit rozlámanosti, pocit že je velmi tvrdá postel, že je nám moc teplo.
Coffea cruda 15 C
Dávkování: 5 granulí večer
Máte problém najít vnitřní klid, neustále vám hlavou běží myšleny a nápady a nemůžete najít klid, abyste usnuli?
Gelsemium sempervirens 15 C
Dávkování: 5 granulí večer
Trpíte trémou? Bojíte se události, která vás čeká a to brání vašemu klidnému usínání?
Ignatia amara 15 C
Dávkování: 5 granulí večer
Rozrušila vás dobrá či špatná zpráva? Nemůžete se uklidnit a usnout?
Kalium phosphoricum 15 C
Dávkování: 5 granulí večer
Pokud jste hodně pracovně přetíženi, je-li vaše práce velmi intelektuální a způsobuje vám nervovou únavu spojenou s problémy s pamětí, koncentrací, bolestí hlavy, špatnou náladou a neschopností usnout.
Nux vomica 15 C
Dávkování: 5 granulí večer
Pokud máte starosti, hodně práce, užíváte nadměrné množství cigaret a alkoholu.
Nebo snad usínáte po jídle na pohovce, ale v momentě, kdy ulehnete do postele, se spánek vytratí a vy nemůžete spát? Opakovaně se budíte kolem třetí hodiny ráno a znovu řešíte rodinné či profesní problémy?
Přeji vám co nejméně bezesných nocí!
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.