Homeopatie si získala popularitu díky svým pozoruhodným úspěchům při léčbě epidemií infekčních nemocí v 19. století, nejen tyfu, ale také cholery, spály, žluté zimnice a chřipky.

V jednom z článků jsme vás seznámili s příběhem Charlese Darwina a jeho mimořádně pozitivní zkušeností s Dr. Jamesem Manbym Gullym, známým homeopatickým lékařem.

Darwin trpěl tak vážným onemocněním, že nebyl schopen každý třetí den pracovat a tvrdil, že umírá. Ačkoliv byl k homeopatii skeptický, vyhledal péči homeopatického lékaře. Během jediného měsíce se jeho zdraví zcela zotavilo, a nakonec žil dalších více než 30 let. Tento příběh ukazuje, že "víra" v homeopatii není podmínkou k tomu, aby měla pro člověka významný prospěch.

Darwin však nebyl jedinou významnou osobností, která používala homeopatii. Jak dokazuje kniha Dana Ullmana "Homeopatická revoluce", 11 amerických prezidentů, šest papežů, mnoho světových vůdců, literárních velikánů, sportovních superhvězd a dalších kulturních hrdinů využívalo nebo podporovalo homeopatickou léčbu.

Hudební géniové a homeopatie

Není proto překvapením, že i mnoho nejuznávanějších hudebních géniů posledních 200 let používalo homeopatii.

Ludwig van Beethoven

Ludwig van Beethoven (1770–1827), považovaný za největšího skladatele v dějinách hudby, začal kolem roku 1800 trpět tinitem a ztrátou sluchu. Během let se obrátil na různé lékaře, včetně Dr. Antona Braunhofera, profesora biologie na Vídeňské univerzitě a příznivce homeopatie. V dubnu 1825 Beethoven trpěl vážným zánětem střev a v květnu vykašlával krev. Navzdory počátečním neúspěšným pokusům léčby se díky Braunhoferovým doporučením, včetně homeopatické léčby a dietních úprav, Beethoven zotavil a v červenci 1825 dokončil smyčcový kvartet v a moll (Opus 132).

Beethoven si svého lékaře vážil natolik, že mu složil dva kánony: Doktor, sperrt das Tor dem Tod ("Doktore, zavři bránu smrti") a Ich war hier, Doktor ("Byl jsem tady, doktore").

Richard Wagner

Richard Wagner (1813–1883), slavný německý skladatel a dirigent, v roce 1839 ve svých 26 letech onemocněl tyfem. Ve své autobiografii Wagner zmiňuje, že za svůj život vděčí "vynikajícímu homeopatickému lékaři" Dr. Prutzerovi, který mu pomohl se zcela zotavit. Navzdory tehdejším posměškům ohledně "šarlatánských metod" umožnila homeopatie Wagnerovi překonat mnohé zdravotní krize a dožít se 69 let.

Je zajímavé, že Wagnerův poslední velký hudební počin, opera Parsifal (1882), zahrnuje motiv homeopatického principu "léčit podobné podobným".

Homeopatie a její vliv

Historie ukazuje, že homeopatie získala největší popularitu v Evropě a Americe díky svým úspěchům při léčbě infekčních epidemií v 19. století. Svědectví stovek milionů pacientů a desítek tisíc lékařů potvrzují přínosy této sofistikované a často nepochopené medicíny.

Pokud se ptáte, co umožňuje kulturním hrdinům podávat ty nejvyšší výkony, odpověď mnohdy zahrnuje i homeopatickou léčbu – tichého, ale významného pomocníka jejich úspěchu.

Zdroj: DANA ULLMAN, MPH, CCH https://homeopathic.com/

Volný překlad: Lucie Nestrašilová

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.