Popáleniny řadíme mezi úrazy, při kterých dochází k poranění tkáně či kůže způsobeného teplem, elektřinou, chemickými látkami, třením nebo ozářením. Při zvažování závažnosti popálenin jsou hlavními kritérii jejich povrch a hloubka.

Popálená plocha se určuje podle tabulek v závislosti na věku a anatomické lokalizaci. Nebo se také může odhadovat na základě velikosti plochy dlaně, která představuje 1 % povrchu těla.

Hloubku popálenin hodnotíme ve 3 stupních:

 1. Povrchové popáleniny 1. stupně – postihují povrchovou vrstvu kůže, projevují se zánětem a otokem, kůže je zarudlá a silně pálí, tyto popáleniny se hojí řádově dny.
 2. Střední popáleniny 2. stupně – poškození proniká do některé ze spodních vrstev, tvoří se puchýře vyplněné plazmou, které silně bolí. Je to nejbolestivější stupeň, hojí se několik týdnů.
 3. Hluboké popáleniny 3. stupně - nejhlubší. Dochází k odumření tkáně (zuhelnatění). Třetí stupeň je méně bolestivý než druhý stupeň, protože došlo ke zničení receptorů vnímajících bolest. Často je nutná transplantace kůže. Zůstávají jizvy, hojí se měsíce.

Hlavní homeopatické léky:

 • Apis mellifica 15 C – růžovočervený otok, píchavé bolesti; popáleniny 1. stupně; úžeh, pálení, zlepšení studenou vodou a studenými obklady
 • Belladonna 9 C – zarudnutí a otok, projevy zánětu: zarudnutí, teplo, bolest, otok; popáleniny 1. stupně; úžeh
 • Cantharis 9 C – popáleniny 2. stupně; opařeniny horkými tekutinami; puchýřovité pálivé vyrážky
 • Cicaderma – mast, která se používá při drobných popáleninách a poraněních kůže, obsahuje Ledum palustre, Pulsatilla vulgaris; nanášíme 2-3 krát denně na pečlivě vyčištěnou pokožku.
 • Pyrogenium 9 C – závažné popáleniny, které mohou komplikovat superinfekce; infekční stavy a septické stavy; můžeme přidat k léčbě antibiotiky, pokud je to nutné.

Přehled

 1. Ve všech případech můžeme použít mast Cicaderma - 2-3 krát denně
 2. Při popáleninách 1.stupně - Apis mellifica 15 C, Belladonna 9 C - 5 granulí od každého léku po hodině
 3. Při popáleninách 2.stupně - Apis mellifica 15 C, Cantharis 9 C, Pyrogenium 9 C - 5 granulí každého léku před třemi jídly a před spaním

Použitá literatura:
BOIRON, Michèle, ROUX, François a POPOWSKI, Pierre. Pediatrie: homeopatie. Přeložila Jana SPOUSTOVÁ. Praha: Grada, 2016. ISBN 978-80-247-5741-4.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.