Zní to až neskutečně, ale zdá se, že jaro je konečně tady! Těšíme se na procházky, outdoorové aktivity, výlety... Pokud máte problémy s chodidly, pak je ten pravý čas s tím něco začít dělat, abyste si jarní počasí dostatečně užili. Vybrali jsme jeden z nejčastějších dotazů z naší Fyzioterapeutické poradny... 

Dotaz:

"Je mi 25 let a mám problém s chodidly. Nemám ještě úplně plochou nohu, ale vybočují se mi kotníky dovnitř a místo klenby mám na chodidle "boule ze svalů". Projevuje se to únavou nohou při chůzi, na chodidlech mám otlaky. Často mě bolí nohy hned po ránu, když vstanu z postele. Prosím o radu, zda můžu tento problém napravit."

Názor PhDr. Radany Poděbradské, Ph.D., fyzioterapeutky:

"Předně - "Nikdy není pozdě". Možná již nebudete schopna změnit přímo tvar klenby, nicméně Vaše svaly mohou pracovat lépe. Na aktivaci nožní klenby existují konkrétní cviky. Ty je však vhodné trénovat pod dohledem fyzioterapeuta.

Mohu Vám však dát určitá doporučení:

  • Choďte hodně na boso po různorodém terénu. V létě doporučuji vystřídat chůzi v písku, po trávě a po lesním terénu. Marné nejsou ani kamínky v řece. V létě si nasbírejte kamínky z řeky do bedničky a několikrát denně po nich šlapejte. Dejte si je na místo, kam často chodíte - nejvhodnější je koupelna a vždycky, když tam zamíříte, stoupněte do bedničky a 30 vteřin přešlapujte.
  • Nedoporučuji obuv s akupresurní stélkou. Noha se na takové dráždění brzy adaptuje a pak už nefunguje stimulačně.
  • Trénujte stoj na jedné noze. Udělejte krok vpřed, asi na šířku chodidla. Koleno musí mířit lehce ven a na vnitřní straně klenby nohy byste měla cítit svalovou aktivaci "že se tam něco děje". Poté přenášejte pomalu váhu na tuto (přední) nohu a zadní nohu odlehčujte. Po celou dobu byste měla vnímat aktivaci v oblasti chodidla.
  • Při takové terapii někdy pacientům doporučuji, aby si do boty vložili molitanový míček, pokud celý míček hodně tlačí, lze jej rozpůlit a vložit do boty pouze půlku. Míček působí stimulačně na klenbu a zároveň ji podporuje i pasivně.
  • Fyzioterapeut Vám může udělat také funkční tejp, který bude nohu stimulovat.
  • Večer a ráno si nohy namasírujte, trochu je to probere a jsou pak vnímavější k terénu.
  • Noste pohodlné boty, které jsou dostatečně široké v přední části, aby chodidlo nestlačovaly.
  • Celou terapii můžete podpořit užíváním homeopatického léku Rhus toxicodendron 9 C - 5 granulí 1x denně." 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.