Narodilo se vám miminko, cítíte velkou únavu, ale zároveň nepopsatelné pocity plné štěstí a radosti z malého tvorečka, který s vámi 9 měsíců sdílel jedno tělo, vše dobré i zlé a nyní máte konečně možnost se na sebe vzájemně podívat. Krásné pocity, velká únava, velká očekávání, jak bude život vypadat dál. Už tu nejsem jenom já, už jsme tady my!  

Ode dne narození vašeho potomka začnete jakoby automaticky používat nový slovník, o svém životě budete mluvit již pouze jen v množném čísle. Nastává doba velkých změn, životního režimu, už nikdy nebude nic jako dřív. Od nynějška bude váš život mnohem bohatší, šťastnější, plný radosti, ale i zcela nových starostí. První těžká chvilka většinou přichází s prvními pokusy o úspěšné nakojení miminka. Techniku kojení si můžete načíst v knihách, dozvědět se o ní blíže v těhotenském kurzu, ale prakticky si ho vyzkoušet můžete až po narození miminka.

Vaše prsa však během těhotenství nezahálí a pilně se na svou roli připravují v jeho celém průběhu. Tím správným spouštěčem tvorby mléka je pak pusinka vašeho malého drobečka, který svým sacím reflexem stimuluje bradavky a spouští tak tvorbu mateřského mléka. Ideální je, když máte bezproblémový porod a je-li vaše miminko přiloženo k prsu maximálně půl hodiny od porodu. To zvyšuje pravděpodobnost nástupu laktace a zlepšuje uvolňování mleziva, které je první důležitou potravou miminka. Neděste se však situace, kdy se miminko k vašemu prsu okamžitě nepřisaje. I pro něj je tato činnost nová, neznámá a když si uvědomíte, kolik toho za poslední dny a hodiny muselo prožít, je více než jasné, že je miminko unavené, rozespalé, nerozkoukané, do jakého světa se z teplého prostředí dělohy vyklubalo.

Buďte trpělivé, většina miminek brzy přijde jak na to. Počítejte však s tím, že se miminku sání nemusí ihned vydařit, avšak laktace prsu je i tak zcela nastartována a vaše prsa budou „hromadit“ stále více mléka, které vám může způsobit nepříjemné pocity tvrdnutí prsou a dojít až k zánětům. Velmi důležité je, přebytečné mléko odsávat. Pokud se vám nedaří odsávání ručně, využijte spousty moderních pomocníků, například elektrické odsávačky. Taková odsávačka je skvělým pomocníkem, odsávání s ní nebolí a po velmi krátké době se vám velmi uleví. Je dobré být odsávačkou vybavena již v porodnici.

Já osobně jsem po svém porodu zažila to, že maminky, které produkovaly velké množství mateřského mléka, mléko odstříkávaly a toto mléko pak bylo dáváno miminkům, jejichž maminky neměly tolik štěstí, neb jejich laktace nebyla úspěšně spuštěna. Pokud budete tedy vy tou šťastnou ženou, která bude mít mléka přebytek, můžete nevědomky pomoci i druhým.

Velmi důležitým krokem ke správnému kojení je zvládnutí techniky kojení. O správné technice je vhodné se poradit nejlépe s odborníkem (laktační poradce, poradní asistentka, dětská sestra). Zde je několik malých rad:

  • Pohodlně se usaďte (skvěle fungují kojící polštáře), udělejte si pohodlí, aby vás při kojení nikde nic nebolelo.
  • Miminko přitiskněte bříškem k sobě, ouško miminka, ramínko a jeho kyčel mějte v jedné rovině, nevytáčejte dítěti hlavu.
  • Prs je nutné miminku nabídnout s grácií – podeberte prs zespod čtyřmi prsty, palec mějte nahoře na prsu, nedotýkejte se dvorce ani bradavky, prs nemačkejte ani jinak netvarujte.
  • Vyvolejte u miminka správný hledací reflex, který vyvoláte kroužením bradavky kolem pusinky miminka. Ve chvíli, kdy miminko pusinku otevře, ihned dítě k prsu přistrčte.
  • Umožněte miminku správné sání. Miminko drží velkou část zejména spodní strany dvorce a celou bradavku. Po chvilce krátkých rychlých stimulačních pohybů začne intenzivně sát. Je-li dítě u prsu klidné, nemlaská a neodtahuje se, pak je spokojeno a vy jste techniku kojení skvěle zvládly.
  • Pokud však miminko u prsu špatně dýchá, trochu ho zakloňte nebo posuňte jeho nožičky více dozadu.

Miminko by mělo být kojeno vždy, kdy to vyžaduje, někdy i 10x denně. Některé děti je nutné na kojení naopak budit. Přibližně dva dny po porodu vyžaduje miminko kojení méně, poté se kojící cykly začínají většinou zkracovat. Umožněte miminku kojení přesně tak, jak to vyžaduje, časem si vzájemně najdete správný režim. Nejprve se ale spolu musíte pořádně seznámit.

Jaké problémy vás mohou při kojení potkat a co vám při jejich řešení může pomoci? Kromě již zmíněných rad vám můžeme doporučit některé homeopatické léky.

  • Při nedostatečné tvorbě mateřského mléka (kdykoli během období kojení) užívejte 5 granulí homeopatického léku RICINUS COMMUNIS 5 C, a to 3x denně. NEZAPOMÍNEJTE NA DODRŽOVÁNÍ ŘÁDNÉHO PITNÉHO REŽIMU! Pijte hodně tekutin, nejlépe čisté nesycené vody.
  • Homeopatický lék RICINUS COMMUNIS  můžete použít i při postupném odstavení kojence, avšak v ředění 30 C. Po dobu jednoho týdne, podávejte 2x denně 5 granulí léku (ráno a kolem oběda), a nakonec 5 granulí léku v ředění 30 C 3x denně (ráno, v poledne, večer) až do úplné zástavy laktace. Rychlejší odstavení kojence však konzultujte s lékařem-homeopatem.
  • Homeopatický lék PHYTOLACCA DECANDRA 9 C užívejte v případě, že máte bolestivá prsa s prasklinami bradavek, které při kojení bolí, a v případě, že se mléko z prsu řine i po ukončení kojení. Podávejte 5 granulí léku 3x denně až do úplné úlevy. Ke zmírnění bolesti vám pomohou i různé, běžně dostupné krémy. Mně osobně se osvědčila mast Bepanthen, kterou jsem používala na bolavé praskliny a současně byla výborná i na mazání opruzených míst mého malého syna. Tyto problémy se mohou projevit také v době první menstruace po porodu, v tom případě se lék podává ve stejném dávkování po celou dobu menstruačního krvácení. Skvěle pomůže kojící mamince překonat kojící krizi.
  • Pokud jsou vaše prsní bradavky prasklé, velmi bolestivé na dotek a snadno krvácejí, zhojí se podáním 5 granulí homeopatického léku NITRICUM ACIDUM 9 C v dávkování 3x denně. Bolavé bradavky je vhodné mezi kojením promazávat hojivou mastí.
  • Pokud praskliny vašich prsních bradavek obsahují medově žlutý sekret, který zasychá do stroupků, po jejichž stržení ranka krvácí, užívejte 5 granulí homeopatického léku GRAPHITES 15 C v dávkování 5 granulí 2x denně.
  • Na problémy s moučnivkou, tj. v případě, kdy má matka na prsních bradavkách povlaky připomínající sražené mléko, pod kterými je živě červená kůže a miminko má v ústech afty potažené bílým povlakem, hodně sliní a špatně saje, vyzkoušejte homeopatický lék BORAX 5 C v dávkování 5 granulí, 3x denně. Miminku můžete podat stejný lék jako vám. Rozpusťte 10 granulí ve 100 ml kojenecké vody a podávejte miminku čajovou lžičkou 3x denně (nebo 3x denně 10 kapek pomocí kapátka přímo do úst miminka, nejlépe pak během přebalování před kojením). Lék podávejte do vymizení potíží.

POKUD POTÍŽE DO TÝDNE NEUSTOUPÍ, KONTAKTUJTE LÉKAŘE!

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.