V rehabilitačních pomůckách je dnes velký výběr a pacienty stále překvapuje, jak lze využít míč v rehabilitaci.

Míčková facilitace

Je technika, kdy se cílenými tahy míčkem ovlivňují vlastnosti měkkých tkání – kůže podkoží a svalové povázky, ale i napětí svalů. Reflexně lze různými sestavami ovlivnit také napětí hladké svaloviny vnitřních orgánů, zejména v oblasti dýchacích cest a jejich funkce, např. lepší uvolňování hlenu apod. Tahy míčkem jsou vedeny po kůží s různým přítlakem, prostým tahem, nebo koulením. Metoda je velmi příjemná a působí také relaxačně. Využívají se při ní speciální molitanové zdravotní míčky, které nejsou totožné s míčky určenými pro hru softtenis.

Medicineball Thera-Band

Je posilovací rehabilitační pomůcka, alternativa činek. Speciální úchop umožňuje trénovat různé funkční situace v pohybovém systému. Různé váhové kategorie míčů jsou rozlišeny barevně.

Overball

Je měkký míč o průměru přibližně 26 cm, který lze nafouknout dle potřeby a vybraného způsobu cvičení do různých velikostí. Lze jej využít k posilování svalů, kdy se míč vkládá např. mezi kolena, stehna, lokty či ruce. Dále jej lze využít jako balanční pomůcku při sezení nebo cvičení, např. vložením pod zadek při sezení. Vhodný je také do auta nebo do práce pro vypodložení různých částí páteře, nejčastěji do oblasti beder mezi bederní páteř a židli.

Gymball

Je cvičební pomůcka, kterou je možno využít ke cvičení různými způsoby. Nejznámější je zřejmě ten, kdy pacient sedí na míči ve správném, tzv. „korigovaném sedu“ a mírně se pohupuje ve směru nahoru-dolů. Takové cvičení v sedu je možno doplnit o pohyby horních nebo dolních končetin. Velký míč je možné také využít jako labilní podložku pod dolní končetiny při cvičení vleže na zádech, pak se trup zvedá nad podložku a posiluje se tak svalový korzet břicha a zad. Nejméně známý způsob cvičení s velkým míčem je takový, kdy pacient leží břichem na míči, opře se horními končetinami o podlahu a ručkuje po podlaze směrem dopředu. Ruce jsou pak opřeny o podložku, břicho ve vzduchu a nohy na míči, jedná se o výbornou možnost jak trénovat aktivaci lopatkového svalstva. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.