Příchod zimy a chladného počasí sebou přináší častější zdravotní problémy. Nejen v podobě viróz, zhoršení nálad a celkového stavu naší psychiky, ale oproti příjemnému jarnímu a letnímu období, nás více trápí i různé fyzické obtíže.

Jedním z problémů, s nímž se v tomto chladném období potkáváme častěji, jsou potíže s klouby. Je to tím, že chladné počasí výrazně zhoršuje příznaky dny. Také stav pacientů s revmatickými problémy se zhoršuje právě na podzim a v zimě. Totéž platí třeba pro bolesti kloubů a kostí po úrazech a zlomeninách, třeba i staršího data. V zimě pak bývají klouby více přetěžovány při zimních sportech.

Zeptali jsme se zkušené lékařky, odbornice v homeopatii, MUDr. Kateřiny Formánkové, jaké léky by neměly chybět v naší domácí lékárničce, pokud patříme mezi ty lidi, kteří „bojují“ s klouby a chtějí být tudíž pečlivě připraveni na nadcházející zimní sezónu:

„Pokud se v zimě chystáte na hory, určitě doma nezapomeňte lék Arnica montana 9 C. Arnika je vhodná nejen při jakékoliv zvýšené fyzické námaze, ale také při úrazech a nadměrných zátěžích svalů i kloubů. Lék má i výrazný analgetický efekt. Podáváme 1 dávku před zátěží, během zátěže podle únavy nebo bolestí opakovaně a po zátěži jen v případě přetrvávajících bolestí nebo zvýšené únavy.

Jestliže vás bolí klouby vždy v souvislosti s přechodem ročních období do chladných měsíců, zkuste lék Natrum sulfuricum 15 C 1-2 x denně (5 granulí). Lék je také velmi účinný při artróze kloubů.

Při bolestech kloubů, které se výrazně zlepší rozhýbáním kloubu, vám pomůže lék Rhus toxicodendron 9 C při dávkování 5 granulí 3–4 x denně. Je to lék, který využijete v zimě i na léčbu a prevenci oparů. V rámci prevence užívejte lék 1x denně, při akutních projevech i 5x denně 1 dávku (tj. 5 granulí nechat rozpustit v ústech).

Dalším lékem, který můžeme použít při bolestech kloubů je lék Bryonia. Podáváme jej v případě, kdy se bolesti kloubů zlepšují absolutním klidem a teplem. Lék užíváme v ředění 9 C 3-4x denně 1 dávku (5 granulí) až do vymizení obtíží.

Lék Ruta graveolens 9 C používáme při potížích způsobených poškozením kloubního vaziva, kloubní výstelky a svalových úponů. Lék opět podáváme v množství 5 granulí, 3-4x denně.

Jestliže nás trápí bolesti kloubů dnavého původu a bolest se zlepšuje studenými obklady nebo ledováním, pak je velmi efektním lékem Ledum palustre 9 C v dávce 4-5 x denně (5 granulí).

Bolesti kloubů, které začínají nebo se velmi zhoršují prochlazením, zvládneme dobře lékem Aconitum napellus 15 C, opět 5 granulí 3-4x denně. Tento lék je vhodný na všechny příznaky vzniklé po prochlazení organismu (teplota, kašel, rýma, zánět močových cest…).

V uvedených indikacích dokáží často homeopatické léky účinně nahradit analgetika i antirevmatika, čímž šetří náš žaludek, dvanácterník, játra a další orgány, které musí chemické léky metabolizovat.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.