Letní dovolenou a koupání může někdy nepříjemně narušit nezvaný zánět močových cest. Pokud jej „chytneme“ hned od začátku, může zde mít použití homeopatik velmi dobré účinky a nemusí dojít na užívání antibiotik.

Mezi příznaky patří nepříjemná bolest, pálení a řezání při močení, časté chození na malou stranu a pocit nucení na močení, bolest v podbřišku, zvýšená teplota a únava.

Obecně je dobré preventivní opatření – po koupání sundávat mokré plavky, dodržovat pitný režim a podporovat imunitní systém.

Při prvních příznacích výrazně zvýšíme množství tekutin – nejlépe čistou vodu a bylinkové čaje s účinkem na močový systém (urologický čaj). Tyto bylinné čaje podporují vyplavování bakterií z močového ústrojí a působí protizánětlivě. Užíváme také brusinky – sušené nebo v lékárně koupené ve formě tobolek nebo v kombinaci s D-manózou.

Homeopatická pomoc:

  • Pokud zánět vznikne náhle a po prochlazení (např. sezení na studeném nebo koupání ve studené vodě) je lékem první volby Aconitum 9 C, které dávkujeme ze začátku často (po 20 min.) do zlepšení.
  • Jedním z nejčastěji používaných léků na močové infekce je Cantharis 9 C. Mezi příznaky patří silná bolest, pálení a řezání při močení. Pacient bolest cítí před močením, při i po něm. Někdy se bolest popisuje, jako by v moči byly ostré, skleněné střepy. V moči může být přítomna krev. Po vypití tekutin se bolest zhoršuje. Dávkování: 5x denně do úlevy, se zlepšením snižovat dávkování.
  • Kombinace léků Hepar sulfuris calcareum 15 C + Pyrogenium 9 C působí protizánětlivě a při začátku infekce zabrání jejímu rozvoji. Dávkování 2x denně do úlevy.
  • Arsenicum album 15 C podáváme, pokud jsou bolesti hlavně pálivé a zhoršují se v noci. Velkou úlevu přináší teplo a teplé obklady. Pacient je úzkostný, zimomřivý a má velký strach.
  • Pokud je příčinou prochladnutí z mokrých plavek, tedy po působení vlhka a chladu, podáme lék Dulcamara 9 C 3–5x denně.

Protizánětlivý účinek můžeme podpořit užíváním tinktury z lichořeřišnice větší.

V případě, že se stav zhoršuje a do 2 dnů nedojde ke zlepšení a úlevě, je třeba navštívit lékaře.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.