Konjunktivitida (zánět spojivek) je onemocnění, které postihuje oční spojivky (tenké blanky na vnitřní straně víčka). Záněty spojivek dělíme podle původce na infekční (virové a bakteriální) a neinfekční (alergické, nebo jiného původu).

Mezi nejčastější příznaky patří pocit pálení a řezání očí, červené nebo zarudlé spojivky, zvýšené slzení a tvorba sekretu (zalepené oči).

Pokud jde o infekční zánět, je třeba počítat s tím, že se v kolektivu (škola, školka, ostatní členové rodiny) velmi rychle přenáší.

Základem je režimové opatření a vhodná hygiena postiženého oka. Pokud je oko zalepené, je dobré ho několikrát denně jemně otírat (vhodný je odličovací tamponek namočený v oční vodě nebo roztoku světlíku lékařského). Vždy používáme čistý tamponek a otíráme směrem od zevního koutku oka k vnitřnímu. Důkladně si omyjeme ruce před aplikací i po ní. Nemocný by měl mít vyčleněný svůj vlastní ručník.

Světlík lékařský (Euphrasia officinalis) je bylinka, která má protizánětlivé a uklidňující účinky na oko. Roztok na otírání víček připravíme uvařením čaje ze světlíku (necháme zchladnout na pokojovou teplotu).

Také je možnost koupit v lékárně oční kapky ze světlíku nebo sterilní oční vodu.

Pro podporu léčby můžeme přidat homeopatika, která volíme podle příznaků:

  • Euphrasia officinalis 9 C – dráždivé a pálivé slzení z očí, zarudlé spojivky. Zhoršuje se v teple a působením slunečního záření. Může se přidat nedráždivý výtok z nosu. Pocit písku nebo cizího tělesa v oku. Dávkování  podle akutnosti  ze začátku každou hodinu a se zlepšením postupně snižujeme na 2−3x denně.
  • Argentum nitricum 9 C – nažloutlý, hustý sekret, který se zhoršuje v teple (v místnosti) a zlepšuje se na čerstvém vzduchu. Dávkování 3−4x denně.
  • Belladonna 9 C – červené spojivky i bělmo očí, pálivá, pulzující bolest. Může být i horečka s pocením a zarudlým obličejem, celková rozpálenost. Dávkování: podáváme často  i po 15 minutách  do zlepšení, nebo rozpustíme do vody a popíjíme.
  • Pulsatilla 9 C – hustý, žlutý až žlutozelený hnis, který přes den vytéká, a v noci je oko zalepené. Zlepšuje se na čerstvém vzduchu. Tento sekret nedráždí. Dávkování 3−4x denně.
  • Hepar sulfur 15 C – hnisavý hustý sekret, který se zhoršuje chladem. Často vzniká následkem prochlazení. Může být pocit třísky zaražené v oku. Dávkování 3−4x denně.
  • Apis mellifica 15 C nebo 30 C – otok víček s narůžovělým až červeným zbarvením kůže, pocit píchání, pálení. Oteklé víčko je horké a ulevuje přiložení studeného obkladu. Dávkování: Apis je akutní lék, je třeba podávat často  i po 15 min.  nebo rozpustit do vody a po chvilkách popíjet až do úlevy.
  • Poumon histamine 15 C – pokud je zánět alergického původu, podáváme 2−3 x denně.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.