Ne, že bych si někdy o sobě myslela, že mám stoličky jako velryba, ale po mém dnešním zážitku mě žádné jiné adekvátní srovnání nenapadlo. Když jsem včera svačila, kousla jsem do svého oblíbeného sendviče a náhle slyším: „KŘUP“! „Ou! Vypadl mi kousek plomby“, napadlo mě. Do večera mě zub začal i bolet a současně jsem stále měla pocit, jako by se hýbal.
Při nahmatání jsem však žádné příznaky nepozorovala, ale raději jsem se rozhodla jednat a hned ráno jsem vyrazila jako „bolestivý“ pacient ke svému zubnímu lékaři. Sestřička zpočátku nadšena nebyla, ale nakonec mi umožnila, abych si na lékařské ošetření první pomoci počkala.
V ordinaci jsem našla novou paní doktorku. Naše seznámení bylo milé, avšak poté, co paní doktorka zjistila, jaký mám nález, byla by asi raději, kdybychom se nikdy nepotkaly. Můj zub byl rozlomen a soudíce dle vyděšených očí mladé zubařky, nebylo ono rozlomení úplně standardní. Následoval rentgen, zkoumání snímků, objev neprojeveného zánětu pod vedlejším zubem a diagnóza: „Část zubu musí ven!“.
Po anestezii, jejíž aplikace většinou bolí více než zákrok samotný, mi paní doktorka celkem hravě vytrhla viklající se část zubu. Po dalším ohledání mé dutiny ústní podpořené rentgenovými snímky, paní doktorka usoudila, že ven bude muset jít zub celý! Rezignovaně jsem souhlasila, „hlavně ať už je to za mnou“, říkala jsem si. Celá operace nakonec trvala dobré dvě hodiny. K boji s mým bolavým zubem byla po hodině páčení a vyzkoušení všech druhů kleští a páčidel, které byly v tu dobu v ordinaci k dispozici, přizvána ještě jedna paní doktorka a té se po necelé hodině podařilo nad mým zubem vyhrát. Hurá!
Možná se divíte, jaký důvod mám k oslavě toho, že jsem přišla o vlastní zub, ale po dvou hodinách trápení a 5 dávkách téměř nefunkční anestezie, jsem byla tímto ne příliš dobrým řešením, vysvobozena. Po zákroku jsem byla poučena, že mám jet okamžitě domů, odvézt děti babičce (ta naše se právě nachází 800 km od místa našeho bydliště), lehnout si, pustit si příjemnou hudbu a minimálně 2-3 dny pouze odpočívat. Toto poučení se mi zdálo jako slova z pohádky, naprosto vytržená z reality, ale proč ne, poslouchalo se to hezky. Domů jsem však nakonec přece jen jela.
Cestou jsem zavolala své paní lékařce-homeopatce a poprosila jí o pomoc, neb jsem byla varována, že lze s ohledem na prováděný výkon, očekávat silný zánět spojený s velkými bolestmi. Dostala jsem tedy strach a doufala, že mi paní doktorka poradí, jak mohu pomocí homeopatik bolestivému zánětu zabránit, případně ho zmírnit.
A jaká byla doporučení paní doktorky?
Do 2 dcl čisté vody nasypat 5 granulí od každého z následujících léků a z tohoto roztoku odpíjet po 10 minutách, se zmírněním potíží intervaly prodlužovat:
- Arnica montana 15 C
- Hypericum perforatum 15 C
- Apis mellifica 15 C
- Na prevenci zánětlivých komplikací je vhodné přidat Pyrogenium 15 C v dávkování 5 granulí 3x denně, celkem 5 dnů.
Pokud vytržení zubu očekáváte, vezměte si 5 granulí Arniky již před zubním ošetřením.
Současně musíte zachovat klid na lůžku, bolavou stranu chladit a odpočívat, aby se dáseň příliš nepřekrvila a dobře se zahojila.
Vemte si doporučená homeopatika včas a podobný zážitek vás mine!
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.