Zkouškové období je čas velkých nároků na sebe samé – chceme uspět co možná nejlépe, omezujeme svoje odpočinkové aktivity a s životosprávou to není nejlepší – hodně kávy, málo spánku, vynucená poloha, kdy dlouho sedíme u stolu atd. A k tomu možná i pochybnosti, zdali to vše zvládneme. V těle se rozbíhá stresová kaskáda.
Je nutno si uvědomit, že stres je fyziologický proces, který nás vede k lepším výkonům, zlepšuje se prokrvení mozku, rychleji přemýšlíme, zlepšují se imunitní funkce. To ale platí, trvá-li stres pouze omezenou dobu a následuje-li pak čas odpočinku, tj. čas na regeneraci tělesných funkcí. V tomto případě mluvíme o eustresu. Trvá-li však stres delší dobu, dochází naopak k oslabení imunity, poruchám paměti, různým jiným poruchám funkcí tělesných orgánů – např. přichází průjem, nucení na močení, poruchy spánku, pocity bušení srdce atd. Nadmíra duševní aktivity si žádá více cukru, jelikož jediným zdrojem energie pro mozkové buňky je čistá glukóza. A už se rozvíjí celá spirála pochodů, které místo k aktivování tělesného a duševního systému vedou k poruchám na všech úrovních – tělesných i psychických.
Jak tedy zvládnout toto období, aby stres byl náš pomocník a ne nepřítel?
- V prvé řadě je dobré vše plánovat již s předstihem, rozdělit si reálně čas na učení a zamyslet se nad tím, zda denní dávky učení jsou pro nás zvládnutelné.
- Přemýšlet nad stravou, kdy je dobré alespoň trochu dodržovat pravidelný rytmus stravování. Strava by měla býti spíše lehká, zeleninová, s dostatkem uhlohydrátů, vitamínů a nenasycených mastných kyselin zvláště omega 3/omega 6 ve správném poměru (např. ovesné kaše s ovocem a s ořechy ke snídani).
- Dodržovat pitný režim, omezit slazené nápoje a kávu nepít v pozdních nočních hodinách. To platí i o zeleném čaji, který je dobré pít dopoledne a odpoledne. Vhodné jsou přírodní minerální vody s obsahem magnezia, voda s citronem apod.
- Zamyslet se nad odpočinkem. Nebát se zdřímnut si po obědě.
- Zařadit denně alespoň hodinu pobytu na čerstvém vzduchu – mezi učením se jít projít nebo si jít zaběhat.
- Pokud možno co nejvíce omezit ve volných chvílích sledování internetu a sociální sítí.
Homeopatická pomoc v těchto dnech je více než na místě. Homeopatické léky dokáží zvládnout nadměrnou stresovou reakci pacienta, aniž by tlumily jeho mozkové funkce.
- Vhodné je doplňovat minerální soli ve formě tzv. Schüsslerových solí – velmi se osvědčila kombinace Magnesium phosphoricum D 6 a Kalium phosphoricum D 6. Od každého 2 tbl. 2x denně nechat rozpustit v ústech.
- Na podporu učení je pak výborná Avena sativa 9 C – 3 granule rozpustit v ústech několikrát denně. Ideální těsně před tím, než si jdete sednout k učení.
- Anacardium orientale 15 C – musíte stále něco jíst, po jídle je vám lépe, jste na své okolí velmi nepříjemní.
- Phosphoricum acidum 9 C – velká únava až vyčerpanost, máte pocit, že to stejně nemá cenu, že se to všechno učíte zbytečně.
Máte-li těsně před zkouškou a už se o vás pokouší velký strach, jestli to zvládnete, jsou velkými pomocníky léky:
- Argentum nitricum 15 C – pocit, že nevíte, co máte dělat dřív, rychle se vám honí myšlenky v hlavě, ale nemá to výsledný efekt, pocit, že vám myšlenky skáčou z jedné na druhou. Navíc k tomu je průjem.
- Gelsemium sempervirens 15 C – pocit, že mám prázdnou hlavu, jako by všechny svaly byly paralyzované, musíte častěji chodit močit.
Co se týče dávkování, je velmi efektivní rozpustit 10 granulí od léku do 1 l vody a během dne popíjet. Léky můžete i kombinovat. Například léky Argentum nitricum a Gelsemium se skvěle doplňují, takže je můžete nasypat do vody oba nejednou.
V den D pak ráno nechte rozpustit od každého léku 5 granulí v ústech a dalších 5 granulí nasypte do lahve s vodou, kterou si vezmete sebou na zkoušku.
Přeji vám hodně úspěchu a stresu tak akorát.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.