Chystáte se na výlet nebo na víkendovou tůru? Pak si nezapomeňte přibalit i několik homeopatických kuliček.

Základním lékem traumatismů a fyzické zátěže, který naši čtenáři již velmi dobře znají, je Arnica montana 9 C. Používá se při poraněních, pádech, úderech, zhmoždění. Zmenšuje bolesti, urychluje hojení. Já osobně ji používám pravidelně také při namáhavých sportovních výkonech. Občas se mi totiž stane, že jdu ráno na tenis, odpoledne na in-line brusle a druhý den na náročnější výlet. Arnica je tak pro mě již léta osvědčeným pomocníkem, který redukuje mou svalovou únavu a "dává tělo dohromady" tak, že jsem schopna své aktivity bez problémů absolvovat. Užívá se 2x denně 5 granulí, při potížích častěji - i několikrát denně.

Při pěší tůře v náročnějším terénu (u dětí i v terénu zcela běžném) nebo třeba právě při tenisovém zápase může dojít k poranění šlach, především kotníků a zápěstí, k vyvrtnutí, kulhání, k bolesti Achillovy šlachy. Pro tyto případy je tady lék Ruta graveolens 9 C. Dle závažnosti stavu užívejte 5 granulí 2-5x denně. Pokud je bolest větší, užívejte lék častěji, se zmírněním potíží intervaly podávání léku zkracujte a lék postupně vysazujte.

Na bolestivou ztuhlost svalů zejména po turistice s batohem na zádech a stanováním v přírodě, kdy se citlivost svalů k tělesné námaze a vhlkému chladu snižuje, je vhodné u sebe mít Rhus toxicodendron 9 C. Při potížích užívejte 5 granulí 2-5x denně - dle závažnosti stavu.

V cestovní lékárničce většinou nechybí ani mast či gel na poraněná či namožená místa. Homeopatie nabízí například Arnigel. Již z názvu je zřejmé, že obsahuje naši oblíbenou Arnicu. Arnigelem můžete lokálně (zevně) doplnit všechny výše uvedené léky. Má příjemnou konzistenci a hezky voní. Na trhu je k dispozici celá řada krémů s arnikou, které vám mohou skvěle posloužit. V případě potíží gel či krém 2-3x denně lehce vmasírujte na postižené místo.

Calendula officinalis 9 C (Měsíček lékařský - kdo by ho neznal?). Tento lék zase zlepšuje hojení otevřených ran a urychluje vznik granulační tkáně. Dávkování: 5 granulí 2x denně.

Někdy se stane, že může dojít k úrazovému šoku (při jakékoli závažnější nehodě), nebo je úraz spojen s prochlazením nebo s intenzivním prožitkem strachu. Jako první reakci při vážné nehodě doporučujeme podat lék Aconitum napellus 15 C. Dávkování: 5 granulí 3x po 15 minutách.

Každou ránu řádně ošetřete – nepodceňujte nebezpečí infekce. Při závažnějších poraněních vyhledejte neprodleně lékaře.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.