Stále více se dnes v rehabilitaci objevuje název „hluboký stabilizační systém“. Co je to? Proč to nefunguje? Co můžeme udělat a co naopak nedělat?! 

Co je to?

Z toho úplně nejjednoduššího pohledu se jedná o souhru určitých svalů, která zajišťuje to, že můžeme např. pro něco sáhnout, že tedy udržíme naše tělo v jedné pozici a přitom můžeme volně pohybovat rukama a nohama. Konkrétně se jedná o drobné svaly, které spojují jednotlivé obratle páteře mezi sebou, tyto pak pracují v souhře se svaly pánevního dna a s břišními svaly. Prostorově si to můžeme představit také tak, že dole je pánevní dno, vpředu břicho, vzadu páteř a nahoře bránice. To vše může fungovat jen díky tomu, že když se zmíněná svalová souhra aktivuje, tedy stáhnou-li se břišní svaly, svaly pánevního dna a bránice, zvýší se tím pádem tlak v dutině břišní, a přes tento tlak dochází ke stabilizaci trupu.

Hluboký stabilizační systém funguje stále, tedy nelze říci, že u někoho nefunguje. Můžeme pouze konstatovat, že jeho funkce je neoptimální, ale dostupná je téměř vždy. Tato svalová souhra se vytváří v průběhu prvního roku našeho života a využíváme ji pak po celý život.

Proč to nefunguje?

Svalová souhra stabilizačního systému je často porušena právě naší vinou. Pokud se převážnou část dne pohybujeme ve vzoru špatného držení těla, např. hrbíme se 8 hodin u počítače, neumožňujeme svalové souhře optimální práci, protože máme hrudník a pánev vůči sobě ve velmi nevýhodném postavení. Tělo tak nemůže fungovat jak by potřebovalo a časem přijme špatnou svalovou souhru za výchozí situaci. Hluboký stabilizační systém může vyřadit z funkce například také úraz, onemocnění vnitřních orgánů nebo i třeba fyziologická záležitost jakou je porod.

Co můžeme udělat?

Základem je udržet si kondici. Pokud chceme mít dobrou funkci stabilizačního systému, je potřeba udržet jeho základní stavební kameny – svaly – v kondici. To můžeme udělat nejrůznějšími způsoby. Dá se říci, že když pochopíme, co aktivace stabilizačního systému obnáší, můžeme ji pak zařadit do jakékoliv činnosti, sportu, či práce a rehabilitujeme pak prakticky nepřetržitě.

Jenže! Aktivovat tuto složitou svalovou souhru není tak jednoduché a je velmi vhodné učit se to pod vedením odborníků.

Co nedělat!

Téměř s jistotou lze říci, že břicho, které vypadá jako vánočka a kouká na nás z prvních stránek časopisu rozhodně nemá dobrou funkci. Bohužel v mnoha fitness centrech ještě stále přetrvává opačný názor. Pokud se dnes rozhodnete něco udělat pro svůj stabilizační systém určitě nedělejte notoricky známé „sklapovačky“, celou situaci mohou ještě zhoršit. Poraďte se s odborníky. Fyzioterapeuté tuto problematiku studují a dovedou individuálně poradit, zjistit příčinu, proč právě vám stabilizační systém nefunguje optimálně, „ušijí“ vám cviky na míru.

Pěkné léto vám přeje Radana Poděbradská.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.