Chcete být fit? Je na čase se začít hýbat! Co začít třeba chůzí?

Aby byla chůze efektivní, je dobré si pořídit krokoměr. Nevíte, jak s ním pracovat? Nebo již máte jeden doma v šuplíku, dárek před lety, ale nevíte co s ním? Poradíme vám.

Krokoměr je jednoduchá pomůcka k měření počtu kroků. Vše, co člověk během dne vykoná, se počítá do tzv. energetického výdeje. Tento energetický výdej je obtížné u jednotlivých aktivit přes den měřit a vypočítávat, nicméně během většiny těchto aktivit se pohybujeme z místa na místo. Proto můžeme objem běžných denních aktivit ve velmi zjednodušené formě měřit počtem kroků pomocí krokoměru.

Je obecně známo, že minimální počet kroků, který by měl člověk přes den vykonat je 10 000. Kolik je to kilometrů? To nelze určit ani odhadem. Délka kroku se totiž velmi liší a řešením nemusí být ani jednoduchý test, kdy si změříte délku kroku, kterou zadáte do krokoměru a ten pak automaticky přepočítává počet kroků na vzdálenost v metrech nebo kilometrech. Délka kroku u jednoho člověka se totiž liší na dané situaci, např. není jedno, zda jdete po sněhu, po trávě nebo po chodníku. Krokoměr také zaznamená krok při chůzi po schodech, kde je absolvovaná vzdálenost minimální. V neposlední řadě záleží také na tom, kam krokoměr umístíte. Čím dále je od místa otřesu, tedy od kontaktu nohy s podložkou, tím méně otřesů může zaznamenat. Co s tím?

Co se týče umístění krokoměru, udělejte si jednoduchý test. Umístěte krokoměr v oblasti pasu a ujděte 50 kroků. Poté zkontrolujte počet kroků na krokoměru. Pokud se liší o méně než 5 kroků od čísla 50, můžete jej na daném místě ponechat. Pokud je rozdíl větší, umístěte krokoměr níže směrem k podložce, např. na kapsu u kalhot. Velmi oblíbeným místem je také lem ponožky – není tam vidět a je dostatečně blízko místa otřesu.

Jak pracovat s krokoměrem? Pokud nechcete pouze měřit počet kroků za den, můžete s krokoměrem začít pracovat na své kondici. Vydejte se na procházku a stanovte si čas, který můžete denně do takové vycházky investovat. Zvolte také trasu, která je Vám příjemná. Změřte počet kroků, který za daný čas při procházce ujdete. Tento čas a počet kroků dodržujte minimálně týden stejné. Po týdnu se pokuste ujít za stejný časový interval více kroků. Své úspěchy pečlivě zaznamenávejte. Nebo se můžete pokusit ujít stejný počet kroků za kratší časový interval a zaznamenávat nejkratší potřebný čas. Do svých pravidelných procházek, které by se mohly státi fádními, tak opět vnesete trošku adrenalinu a děláte něco pro zdraví.

Pokud krokoměr ještě nemáte a rádi byste si jej třeba na podkladě tohoto článku pořídili, pak vězte, že i tady platí, že méně znamená někdy více. Vyžadujte od krokoměru pouze měření počtu kroků. Všechny ostatní hodnoty jsou pouze přibližným odhadem, jako například měření počtu spálených kalorií. To, kolik při dané aktivitě spálíte kalorií, totiž závisí na tom, kdy jste naposledy jedli, co jste jedli, jaká je okolní teplota a vlhkost, jakou máte zrovna náladu, atp. Proto neinvestujte zbytečně více, než musíte!

Přeji hodně kroků ke zdraví, a když vás budou zpočátku bolet nohy, vzpomeňte si na Arnicu montanu 9 C – 5 granulí před a po vycházce pomůže překonat první krůčky!

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.