Spolu s nachlazením či virózou nás občas navštíví i horečka. Vloni jsme si ji „užili“ všichni. Od babičky jsme si po Vánocích přivezli chřipku a pak to šlo „jeden za druhým“ – nejdřív kluci, pak holčičky a poslední jsem lehla já. Popravdě – horečka, ta vysoká, ve mně vzbuzuje velký respekt, až strach.

Za horečku se považuje teplota vyšší než 38 °C. Vzniká po vniknutí infekce do těla, kde ji bílé krvinky rozpoznají. V důsledku infekce se omezí průtok krve kůží, kůže bledne, končetiny chladnou a zvedá se teplota trupu a hlavy. Prvním signálem, že je horečka či nemoc na ústupu, je nástup pocení.
V doporučeních, jak se při horečce zachovat, se lékaři rozcházejí. Jedni radí podávat léky na snížení teploty. Avšak jsou i studie, které tvrdí, že necháme-li horečku proběhnout přirozeně, je trvání nemoci celkově kratší.
U našich dětí mám vyzkoušenou kombinaci homeopatických léků. Do půllitrové lahve jim rozpustím léky Belladonna 9 C a Apis mellifica 9 C – od každého z nich 10 granulí. A pak nezbývá než udržet v hlavě myšlenku a připomínat, aby asi každých 15−20 minut dítě lahev protřepalo a upilo z ní. Obvykle má pak horečka rychlý průběh. Často se stane, že po 24 hodinách je dítě v pořádku.
Samozřejmě ordinujeme také klid na lůžku a vhodné bylinné čaje, či odvary. Z lékárničky svého muže mohu doporučit rozkvetlou nať tužebníku, květ lípy, květ černého bezu, přesličku, kopřivu, kořen Echinacey, kořen lékořice, nať tymiánu a vrbovou kůru. Podle toho, které máte doma (nebo seženete), postupujte následovně: kořen a kůru povařte 5 minut na mírném ohni, odstavte a přidejte další byliny. Nechte louhovat 10 minut, sceďte a podávejte v malých množstvích několikrát denně (často).
Co se týká stravy, respektujeme chuť a nechuť a dítě do jídla nenutíme. Pouze, když je horečka vysoká a chceme stravu použít k jejímu snížení, nabídneme červený grep, někdy jen ve formě čerstvě vylisované šťávy. K posílení obranyschopnosti můžeme využít po dobu nemoci i další potraviny – řekla bych, že přímo mlsání: sušené plody dřišťálu, rakytníku, kustovnice čínské (goji) a aronie.
Vrátím se ještě ke zmíněné loňské chřipce a doporučeným homeopatickým lékům.
Při virózách podobných chřipce, když na vás „něco leze“ a objeví se bolesti hlavy, podejte v počátečním stadiu onemocnění Aconitum napellus. Nejmladší dcerka a já jsme měly teplotu opravdu hodně vysokou – až k 40 °C. Měla jsem obavy, ale díky Aconitu jsme horečku obě zvládly.
Další léky:
- Eupatorium – pokud se k bolestem hlavy přidá i bolest očí.
- Arsenicum album – zimomřivost, chladné končetiny a bolest hlavy.
- Gelsemium sempervirens – bolesti hlavy spojené i s pocity slabosti.
Nezapomeňme samozřejmě ani na Oscillococcinum, které je vhodné podat hned při prvních příznacích onemocnění. Pokud nejsou po ruce monokomponenty, nebo si neumíte vybrat z jednosložkových léků, může pomoci i Paragrippe.
TIP: Pokud vnímáte ve svém okolí víc nemocných, myslete na prevenci. Větrejte, pamatujte na pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu, dohlídněte, aby si děti častěji myly ruce, dopřejte si dostatek odpočinku, jezte stravu vitalizující a bohatou na vitamíny a minerály – dostatečné množství zeleniny, kvašenou zeleninu a lehce tepelně upravené ovoce.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.