Jaký je rozdíl mezi léčbou homeopatiky a ostatními běžnými léky doporučovanými lékaři? V čem jsou homeopatika jiná? Mohou pomoci i v posílení imunity, aby měl organismus sílu bránit se různým respiračním a chřipkovým virům? Na tyto a další otázky odpovídala bývalá předsedkyně Homeopatické lékařské asociace, MUDr. Hana Váňová, v deníku Metro.

Reklama: Oscillococcinum

Jaký je rozdíl mezi léčbou homeopatiky a ostatními běžnými léky doporučovanými lékaři?

Běžně doporučované „nehomeopatické“ léky jsou v zásadě potlačující nějaký příznak a nebo léky substituční. Ty s potlačujícími účinky jednoduše poznáte podle předpony anti-, např. antitusika jsou léky na potlačení kašle, antipyretika léky na potlačení horečky. Léky substituční doplňují, co organismus není schopen v důsledku nemoci vytvořit, např. inzulín pro léčbu diabetu nebo hormony štítné žlázy při hypotyreóze. Substituční léky nelze homeopatiky nahradit. Homeopatické léky specifickým způsobem povzbuzují vlastní obranyschopnost, tedy působí ve směru přirozené reakce organismu. V mnoha případech jsou lepší variantou než léky potlačující.

V čem jsou homeopatika jiná?

Jsou předepisována na základě principu podobnosti. Každý problém, každá nemoc se projeví specifickými doprovodnými příznaky, například u horečky je to charakter žízně /velká, malá, žádná/, pocení, bolest hlavy, svalů, změna celkové kondice. Soubor těchto příznaků dává celkový obraz nemoci a nemocného a tomuto souboru příznaků odpovídá určitý homeopatický lék – to je ta podobnost. Účinek homeopatického léku je více komplexní než účinek léku proti bolesti či teplotě.

Z čeho se homeopatické léky vyrábějí a jak v organismu fungují?

Homeopatické léky se vyrábějí specifickým způsobem ředění a dynamizování z rostlin, živočišných tkání nebo minerálních látek. Základem je příprava matečné tinktury, která obsahuje komplexy látek obsažených v základní surovině. Tento způsob přípravy zajišťuje jejich celkový reaktivní účinek.

Mohou pomoci i v posílení imunity, aby měl organismus sílu bránit se různým respiračním a chřipkovým virům?

Pro posílení celkové imunity jsou homeopatické léky velmi vhodné právě proto, že působí ve směru vlastní obranyschopnosti těla.

Když už někdo chřipkou onemocní, jaká vypadá homeopatická léčba?

Dost záleží na tom jaké jsou konkrétní příznaky. Pokud už je chřipka rozvinutá, máme v základním výběru asi 5 homeopatických léků, pokud je chřipka v začátcích mám nejlepší zkušenost s lékem Oscillococcinum.

Jaké jsou výsledky v této oblasti?

Jako praktický lékař, který 20 let používá běžně ve své praxi homeopatika mohu říci, že pro řešení nekomplikovaných viróz a chřipek je homeopatická léčba metodou první volby. Protože homeopatický lék působí ve směru vlastní fyziologie těla, „učí“ organismus, jak příště reagovat lépe a tím postupně posiluje celkovou obranyschopnost. Tedy pacienti, kteří na léčení viróz, chřipek a akutních katarů používají běžně homeopatické léky jsou celkově zdravější a odolnější. Léčení chřipky homeopatiky je kratší a většinou zcela odpadá „pochřipková“ únava.

Jaký je rozdíl mezi volně dostupnými homeopatickými léky, které si člověk může koupit v lékárně a léky, které míchá homeopat pacientovi sám?

Dle mého názoru jsou nejspolehlivější homeopatické léky, které jsou k dostání v lékárně. Jsou to oficiálně schválené léčebné přípravky. Já sama ve své praxi jiné homeopatické léky nepoužívám.

MUDr. Hana Váňová, praktický lékař – homeopat, bývalá předsedkyně Homeopatické lékařské asociace

Zdroj: deník METRO

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.