„Snadno se navzteká, pod očima jsou stíny… Ona je nemytá, nečesaná, dlouhodobě stresovaná, bledá, ztuhlá, nevyspaná, zkrátka opotřebovaná… Vypadá příšerně…“ To se zpívá v písničce Červnová učitelka. Učitelky jistě vědí, že tento vtipný text není daleko od pravdy nejen v červnu.

Reklama: Sedalia

Zátěžovým obdobím jsou pro pedagogy zejména týdny před ukončením klasifikačního období, doba rodičovských schůzek, zkoušková období, ale i začátek školního roku a doba po všech prázdninách (než si děti ve škole znovu zvyknou a pochopí, že škola opravdu začala), před Vánoci, Velikonocemi, kdy je pozornost dětí rozptýlena a soustředěna jen na svátky. Když to shrneme, školní rok je jeden velký těžký maraton, který vyčerpá hlavně psychiku.

Pomocníků pro učitelky a učitele nabízí příroda spoustu.

Nejjednodušší je udělat si každé ráno, než začne vyučování, malý rituál s bylinkovým čajem. Sednout si, volně dýchat, uvědomovat si sebe sama. A také to, že den, který začíná (jakýkoliv bude), je novou možností prožít ho vědomě, s čistou myslí a srdcem otevřeným pro své studenty. Na čaj zvolte některou z těchto bylin: meduňka, fenykl, květ levandule a třezalka.

Když je potřeba uklidnit mysl, projasnit den a pozvednout náladu, jsou tu éterické oleje, které je možné nakapat na šátek a vdechovat jejich vůni po celý den. Anebo si rozmíchat do lahvičky s rozprašovačem destilovanou vodu, líh a několik kapek zvolené silice. Pak už stačí stříknout z voňavé lahvičky kolem sebe každou přestávku.

Levandule – harmonizuje a tiší, eukalyptus – povzbuzuje a udržuje jasnou mysl, ylang-ylang – zmírňuje úzkost, zlost a šok, uklidňuje, mandarinka – osvěžuje a uvolňuje napětí, navozuje klidný spánek, pomeranč sladký – povzbuzuje, snižuje pochybnosti o sobě samém, pomáhá při nespavosti, tymián – povznáší a povzbuzuje, geránium – pro cílevědomého pedagoga, který se neumí zastavit a neustále pracuje, heřmánek – uklidňuje mysl při vzplanutí zlosti a pomáhá při vyčerpání.

V neposlední řadě můžeme vyzkoušet homeopatickou pomoc: 

  • Gelsemium sempervirens 15 C – pomůže pedagogovi, který se v důsledku stresu cítí paralyzován a ztrácí sebedůvěru. Při psychickém přetížení se nedokáže dobře soustředit. Objevuje se třes, svalová slabost a také průjem.
  • Argentum nitricum 15 C – je vhodný lék pro duševně přetíženého učitele. Stres se projevuje nervozitou, neklidem, unáhleností, nesoustředěností, chaosem. Je to typ učitele, který jedná v důsledku stresu zmateně, protože má pocit, že nestihne věci udělat nebo dokončit včas. (Například na konci klasifikačního období, kdy je hodně testů, je potřeba odevzdat analýzy, docházku…)
  • Nux vomica 15 C – by měl užívat pedagog, který se cítí „převálcován“ povinnostmi, je přepracovaný a psychicky přetížený. Na děti (kolegy) reaguje podrážděně a jedná agresivně, zejména v situaci, kdy mu někdo oponuje. Tento učitel bývá také nevyspaný, protože se budí nad ránem a už nemůže usnout. Přemýšlí nad tím, co ho čeká, a usíná až chvilku před „budíčkem“.
  • Ignatia amara 15 C – je lék pro přecitlivého, utrápeného, neustále nervově vypjatého učitele se sklonem k negativnímu myšlení a s chybějícím pocitem spokojenosti. Myšlenky na povinnosti jsou neodbytné, jeho nálada je proměnlivá. Při přetížení a trápení se stává zamlklým. Mívá pocit knedlíku a tlaku v krku.
  • Kalium phosphoricum 15 C – pomůže pedagogovi, který je zahlcen povinnostmi a pociťuje fyzickou i psychickou únavu. Bolívá ho hlava, z práce chodí vyčerpaný do té míry, že si musí jít lehnout a pospat si.

Všechny zmíněné léky se užívají v dávce 5 granulí 3x denně.

Doporučit můžeme i Sédatif PC, který je vhodný při stavech úzkosti a napětí, nervozitě a poruchách spánku.

Zeptali jsme se také šikovných a milých paní učitelek, jak si ony poradí s únavou.

Mgr. Irena Juráčková: Únava? Znám to taky: ráno na mě ve třídě čeká 27 rarášků, kteří chvilku neposedí, a vzdělávat některé temperamenty je někdy „fuška“, odpoledne opravování sešitů a příprava pomůcek, případně nějaká porada či školení, večer domácnost se třemi dětmi… Věřte, že únava na mě útočí každou chvíli.

Chce to preventivní „protiúnavový“ plán – drobné denní rituály, které mě spolehlivě povzbudí do další části dne. Než se mi ráno před vyučováním začne v konvici vařit voda na čaj, mám pár chvilek vyhlédnout z okna na vzrostlý javor na školním dvorku. Kouzelně se mění s ročními obdobími, a když mě k tomu polechtají na tváři paprsky vycházejícího slunce, den začíná skvěle. V průběhu vyučování pomáhá kousek tmavé čokolády, v náročnějších hodinách kapka aromatického oleje na zápěstí. Po obědě to chce něco silného: hrnek kávy a oblíbená písnička, která mě roztančí, takže se málem přerazím, když tanečními kroky sbíhám o patro níž a s nápěvkem na rtech energicky rozrážím dveře sborovny. Cesta domů pak vyžaduje dokonalou koncentraci. Správné naplánování rodinné logistiky vyžaduje mnoho hlubokých nádechů na čerstvém vzduchu. Zvolit nejkratší trasu by byla chyba, takže procházka! Doma pak dobrá kniha, nohy nahoru a přitulení nejmladší dcery – a únava nemá šanci. A když mě přece jen někdy přemůže, prospím jak medvěd brtník klidně celý víkend!

Mgr. Zuzana Hřivnová: Práce s dětmi ve škole mi přináší velkou radost, ale pochopitelně i na mě občas dolehne stres, únava a vyčerpání. Potřebnou energii nejčastěji čerpám z přírody. Ať už procházkou, krátkým proběhnutím, náročnějším výšlapem, jízdou na kole nebo prací na zahradě. Pohled na modré nebe a srdci milou krajinu, zpěv ptáků, šumění větru, dotek a vůně země mě činí opravdu šťastnou. Ráda také trávím čas o samotě s knížkou, dobrou hudbou nebo hezkým filmem. Dokonalý relax je pro mě i drobné vyrábění a šití věcí k užitku i jen tak pro radost. Někdy mi pomůže posedět a popovídat si s rodinou či s přáteli, zpívat a tančit, zacvičit si milovanou jógu. Jindy pomůže si prostě zalézt pod peřinu a chvilku si schrupnout. Kolikrát stačí málo a zase mám elán a další prima nápady pro mé malé neposedy doma i ve škole.

TIP: Z vlastní zkušenosti vím, že je výborné mít v kabelce také krizovou esenci Rescue Remedy.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.