Vitamín C je nezbytný k životu a k udržení tělesného zdraví. V lidském těle plní mnoho důležitých funkcí – podporuje funkci imunitního systému při nachlazení či hojení tkání, zlepšuje vstřebávání železa, zlepšuje metabolismus cholesterolu a tuků. Je to velký antioxidant. 

První prostředek ochrany proti infekcím

Ovšem není vitamín jako vitamín. Je rozdíl mezi formou přírodní a formou syntetickou, tj. uměle vyrobenou v laboratoři. Přírodní vitamín C je složen z několika dalších látek. Jednou z jeho složek je i kyselina askorbová. Ale kyselina askorbová není vitamín C.

Přírodní vitamín C je látka termolabilní, tj. citlivá na vysoké teploty, ničí se vařením, pasterizací a jakoukoli tepelnou úpravou. Zpracováním se snižuje obsah vitamínu asi o 10 % za každých 5 minut vaření, sušením až o 50 %, šetrnější je dušení v páře. Velké ztráty způsobuje tepelná konzervace a blanšírování. Nejlepší je zdroj vitamínu C zmrazit či zabránit oxidaci (skladování tablet v suchých místech).

Je to vitamín, který bychom měli do těla dodávat každý den. Nejlépe přirozenou cestou, ze stravy. Nachází se v ovoci, zelenině, kysaném zelí, kvašené zelenině (pickles) a klíčcích (ty obsahují velké množství čerstvých enzymů i vitamínů). Hodně „céčka“ obsahuje šípek, rakytník, citrusy (limetka, citron, pomeranč, grapefruit), brambory nebo rajčata, papriky, brokolice, černý rybíz, jahody, kiwi, brusinky, plody kopřivy a květák.

Vylučuje se močí. Tělo si vezme jen tolik, kolik potřebuje. Nadbytek vyloučí ledvinami. Vylučování přírodní formy vitamínu C ledviny nepoškozuje. Ovšem dlouhodobé vylučování vysokých dávek syntetické kyseliny askorbové může ledviny přetížit a projevit se tvorbou ledvinových kamenů.

Céčko zkrátí dobu nachlazení

Vitamín C prokazatelně zkracuje dobu nachlazení. Je významným prvkem protivirové imunity a silným antioxidantem. V akutním období (virózy, infekce) se u dospělých doporučuje užívat až 2x denně v dávce 1000 mg. Dávkování u dětí mladších 2 let je 100 mg 2x denně, u dětí starších 2 let 250 mg 2x denně. Takto vysoké dávky užívejte ale jen krátkodobě. Obecně lze říct, že tkáně lidského těla dostatečně saturuje množství 250–500 mg/denně (ve stravě). Při dávkách vyšších než 1000 mg denně se stává silným oxidantem. Tento účinek je výraznější právě během infekce. Tělo si vstřebávání vitamínu C reguluje podle jeho příjmu (při vyšších dávkách vstřebatelnost klesá).

Z dlouhodobého hlediska nutriční poradkyně Ludmila Pszczolková radí svým klientům, aby si hlídali přísun vitamínu C následovně (v závislosti na skupině obyvatel):

Muži: 90 mg/denně
Ženy: 75 mg/denně
Kuřáci: + 35 mg/denně
Děti 14–18: 65–75 mg/denně

Hlídejte si tedy přísun vitamínu C dle aktuálního období. Více neznamená vždy vyšší účinek.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.