„Dlouhodobě neřešený stres nevyhnutelně vede k fyzickým potížím různého druhu,“ připomíná PharmDr. Renata Semeráková, lékárnice a odbornice na homeopatii. Jedná se nejčastěji o psychosomatické potíže, kdy dochází k narušení funkce vnitřních orgánů. Pacient to velmi silně vnímá a popisuje, ale objektivní vyšetření je doslova „bez nálezu“. Pacient se tak dostává do začarovaného kruhu neustálých potíží, současně se vytrácí důvěra mezi ním a lékařem.

Typickým příkladem jsou záněty močových cest. Mohou vznikat jako následek stresu, léčí se antibiotiky. Jestliže se však nemoc často opakuje, antibiotika už nezabírají, protože bakterie získají rezistenci. Pomoci by mohlo vyřešit reakce těla na stres homeopatickým přístupem.
Další místo, kde se potíže související s psychikou často projevují, jsou dýchací cesty. „Jsou důležitým psychosomatickým bodem. Kříží se v nich pohled člověka ze stránky rozumové a ze stránky emoční. A uprostřed v komunikační lince dýchacího ústrojí se to porve. Neuvolněné emoce se pak projevují angínami, zánětem středního ucha, zánětem vedlejších ústních dutin, či astmatem,“ popisuje MUDr. Ilona Ludvíková, lékařka, stomatoložka a předsedkyně Homeopatické lékařské asociace.
Bušení srdce, ale i bolesti zubů
Stres má vliv také na kardiovaskulární potíže, projevuje se poruchami srdečního rytmu a bušením srdce. Typický je i vliv na zažívací potíže, nejčastěji jde o pálení žáhy, dyspepsii, nadýmání, zácpu nebo průjem a žlučníkové potíže. Při vyšetření se obvykle žádné problémy nenajdou, i když pacient cítí velkou nepohodu.
Málokdo tuší, že stres může mít vliv i na zubní potíže. Doktorka Ludvíková, která je zároveň stomatoložkou, se ve své ordinaci setkává s bolestmi zubů, které nemají žádnou objektivní příčinu. Stres může mít vliv i na obnažení krčků zubů či potíže s čelistním kloubem, který může způsobit i veliké problémy, až nespavost a neklid.
Naopak známý je vliv na kůži, protože jde o místo, kde se potkává vnitřní a vnější prostředí. Kůže tak má velice často velmi silnou vypovídající hodnotu o psychickém stavu. Problémy se projevují ekzémem či dermatitidou.
Známý je také dopad na muskuloskeletální systém způsobující bolesti zad či kloubní bolesti. „Lékař ortoped pak marně pátrá po příčině, protože vyšetření nic neodhalilo,“ popisuje Ludvíková s tím, že reakce lidí jsou velmi individuální. „Někdo má opravdu velmi zničené klouby, doslova ‚zralé‘ na endoskopickou výměnu, a přitom nemá žádné bolesti, jiný jimi trpí a vyšetřovací metody změny struktury nezachytí."
Psychosomatické potíže mají vliv i na okolí pacienta. Ovlivňují tak i jeho vztahy, protože je přirozeně složité žít s někým, kdo má neustále zdravotní problémy. Samotná konvenční léčba přitom podle Ludvíkové není ideální, situaci pomůže změnit její doplnění homeopatiky. „Pacient se díky homeopatickému přístupu začne aktivně podílet na stabilizaci svého zdraví,“ říká Ludvíková.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.