Spousta lidí s oblibou říká, že nemůže bez stresu žít. Také jsem mezi ně patřila. Ovšem do té doby, než jsem si způsobila zdravotní problémy.

Reklama: Sédatif PC

Dnešní životní styl klade vysoké nároky na naši výkonnost. Jsme přepracovaní, frustrovaní a věčně nic nestíháme. Stres v menší míře není škodlivý, k práci patří a do jisté míry nás popohání k dalším výsledkům. Když nám ale začne přerůstat přes hlavu, cítíme se bezmocní. Stres bývá často nazýván zabijákem. Pokud trvá déle, nebo se často opakuje, oslabuje naši imunitu a může mít negativní vliv na naše zdraví.

Před pár lety jsem se nechala pohltit prací a vůbec si neuvědomovala, na jaké problémy si zadělávám. Začala jsem mít opakovaně angíny, prodělala EB virozu, zvětšily se mi uzliny pod pažím a trápily mne nejrůznější bolesti po celém těle. Místo práce jsem začala trvávit dlouhé hodiny v ordinacích a snažila se najít příčinu potíží. Diagnóza stále nepřicházela a rady lékařů, abych přestala pracovat a šetřila si zdraví, mi připadaly bláhové. Zvolnila jsem výrazně pracovní tempo a začala o sebe víc pečovat. A hlavně – potkala jsem úžasnou homeopatku, které mi naordinovala léky na povzbuzení organismu. Během týdne jsme se cítila jako znovuzrozená. Z workoholismu jsem od té doby vyléčená.

Co je vlastně stres?

Pochází z anglického slova stress (tlak, zátěž, vypětí) a je to stav organismu, který je obecnou odezvou na jakoukoliv výrazně působící zátěž – fyzickou nebo psychickou. Při stresu se uplatňují obranné mechanismy, které umožňují přežití organismu vystaveného nebezpečí. Stres mohou vyvolat nejrůznější krizové situace, ať už finanční, rodinné, nebo pracovní problémy, ale i traumatizující události, zranění, nemoci…

Varovné signály

  • únava, nespavost, špatné soustředění

  • nervozita a neklid 
  • ztráta chuti k jídlu, nauzea, žaludeční nevolnost, průjem, zácpa
  • bolesti hlavy
  • ztráta zájmu o sex, podráždění, zloba, rozčilování, apatie, pesimismus


Jak zvládnout přetížení organismu?

  1. Zjistěte příčinu stresu
    Co vás vlastně tolik zatěžuje? Může to být množství práce, termíny odevzdávek, komunikace se zákazníky, každodenní rutina, neshody s kolegy, nízké platové ohodnocení...
  2. Změňte myšlení
    Ideální čas vystoupit ze začarovaného kruhu a podívat se na věci s čistou hlavou. Zkuste najít nové způsoby a nenechte se dál zahlcovat. Naučte se řešit věci hned a neodkládat je na později. Nastavte si jasné cíle, čeho chcete v práci dosáhnout. Nebojte se práci případně změnit.
  3. Zorganizujte si svůj čas
    Začněte používat diář a uspořádejte si lépe život. Když budete plánovat, víc toho zvládnete. Nestíháte vyzvednout děti ze školy? Neváhejte požádat o pomoc někoho z rodiny.
  4. Nastartujte nový životní styl
    Naučte se pravidelně relaxovat a uvolňovat tělo i mysl – cvičte jógu, meditujte, poslouchejte hudbu, zkuste aromaterapii, zajděte si na masáž. Omezte kouření, pití kávy a alkoholu. Dopřávejte si zdravou stravu a kvalitní spánek. Zkuste změnit své ranní návyky tak, abyste se nestresovali už od rána.

Homeopatické tipy:

  • Nux vomica 15 C

Jste přepracovaní, unavení, často v noci špatně spíte, budíte se kolem 4. hodiny ranní. Nesnášíte, když vám někdo odporuje, snadno se rozčílíte, máte trávicí potíže. Pijete hodně kávy, eventuálně kouříte, rádi si dáte na uvolnění alkohol. Dopujete se vitaminy, abyste vydrželi nadměrnou zátěž.

Dávkování: 3x denně 5 granulí

  • Argentum nitricum 15 C

Jste stále ve spěchu a máte pocit, že nic nestíháte. Při psychické záteži míváte průjem a chodíte často na malou stranu. Jste stále v pohybu, neklid a nervozitu kompenzujete pojídáním sladkostí. Pracujete na více projektech najednou, ale máte problém, dotáhnout je do konce.

Dávkování: 3x denně 5 granulí

  • Cuprum metallicum 15 C

Neznáte své hranice, chcete všem vyhovět a často se přepínáte. Díky tomu pak trpíte nejrůznějšími potížemi jakou jsou bolesti břicha, chrapot, křeče v dolních končetinách, škytavka, křečovitý kašel.

Dávkování: 3x denně 5 granulí

Tak co? Pokusíte se s tím něco udělat? 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.