S nástupem dětí do škol a školek a s nástupem chladnějšího počasí se jako každoročně začíná zvyšovat počet nemocných s infekcemi horních cest dýchacích.

Reklama: Oscillococcinum

Každé takové onemocnění je velmi nepříjemné a má dopady i na zmeškání školy či pracovních povinností. Snahou velké části populace je podpořit fungování imunitního systému, aby se tato onemocnění buď vůbec neobjevila, a nebo byla co nejkratší a rekonvalescence co nejrychlejší.

Již zakladatel moderní mikrobiologie Louis Pasteur na sklonku svého života tvrdil, že bakterie jsou spíše důsledkem nemoci než jejich příčinou. Na počátku je oslabený organismus, který umožní virům či bakteriím vyvolat nemoc. Nicméně je nutno přidat, že neméně důležitá je i virulentnost daného viru či bakterie, protože v některých případech nemoci nezabrání ani sebesilnější imunitní systém.

Co je vlastně imunita?

Imunitu můžeme definovat jako schopnost těla rozpoznávat a bránit vlastní buňky a rozpoznat a zlikvidovat všechny škodlivé substance, jedno jestli se jedná o viry, bakterie, alergeny či jiné toxiny.

Imunitní systém je tvořen orgány, jako je například slezina a brzlík, tkáněmi, jako jsou lymfatické cévy a uzliny a kostní dřeň, buňkami, jako jsou například bílé krvinky, a také složitým mechanismem chemických působků, což vše musí účinkovat jako celek. Imunita musí být v rovnováze tak, aby poskytovala dostatečnou ochranu proti infekcím, ale aby taky nevedla k přestřeleným reakcím, jako jsou alergie či autoimunitní onemocnění.

Známky narušeného imunitního systému:

  • časté, opakované a nebo dlouhotrvající infekce,
  • obtížně léčitelné infekce,
  • obtížné hojení i drobných poranění či operačních ran,
  • celková slabost, únava, nevýkonnost,
  • nechutenství, nauzea, zácpa či naopak průjem,
  • abnormální reakce imunitního systému, jako jsou alergie a autoimunitní onemocnění (například ulcerózní kolitida, Crohnova choroba, revmatoidní artritida apod.).

Zdravý imunitní systém by nicméně měl vyplynout z celkově zdravého životního stylu. Z homeopatického hlediska můžeme použít některé přípravky na přímou podporu imunity, ale důležitější je celkově stabilizovat daného člověka, a to předpisem tzv. terénního léku, který celkově zlepší odolnost vůči stresu i nemocem.

Homeopatika na podporu imunity

  • Ferrum phosphoricum 5 C – má protizánětlivý účinek na sliznice dýchacích orgánů a zlepšuje funkci imunitního systému tím, že odstraňuje volné radikály čili molekuly poškozující tkáně. Podáváme 3× denně po 5 granulích.
  • Oscillococcinum – jde o lék podporující všeobecnou protivirovou imunitu. V rámci běžné prevence infekčních onemocnění je vhodné užívat 1× týdně 1 tubu.
  • Influenzinum 9 C – preparát se připravuje z aktuální protichřipkové vakcíny. Představuje homeopatickou cestu k podpoře imunitního systému přímo proti virům chřipky. Doporučené dávkování je 1× týdně 10 granulí.

Terénní homeopatické léky

V praxi jsou nejčastěji používána tato homeopatika:

  • Arsenicum album – lék pro osoby náchylné k infekcím horních cest dýchacích, které se kombinují se sklony k alergiím a astmatu. Celkově jsou to osoby slabé, bledé, hubené, snadno unavitelné a velmi zimomřivé. Potíže se obecně horší chladem a lepší se teplem ve všech formách.
  • Calcarea carbonica – lék vhodný pro děti či osoby podsadité konstituce náchylné k opakovaným infekcím dýchacích cest, nejčastěji jako důsledku chladného počasí. Sužují je především opakované angíny, záněty středního ucha a bronchitidy. Často u nich najdeme zvětšené krční mandle, lymfatické uzliny a hustý hlen. Celkově bývají bledí, slabí, nevýkonní, obézní, s ochablým svalstvem. Lehce se unaví a zpotí, především na hlavě. Suché a teplé počasí jim dělá velmi dobře.
  • Calcarea phosphorica – zabírá lépe u dětí, které jsou spíše hubené a mají též alespoň mírně zvětšené lymfatické uzliny. Bývají citlivé na chlad, vlhko a změny počasí. Ve škole mají problémy s udržením pozornosti, jsou neklidné, neposedné.
  • Phosphorus – lék pro osoby štíhlé konstituce, citlivé na chlad a chladné počasí, u nichž rýmy vždy „sedají“ na průdušky.
  • Pulsatilla – přípravek pro osoby trpící často záněty dutin, uší či průdušek. Typicky jsou nemoci doprovázeny hustým žlutým sekretem, který ale v noci vysychá, a vlhký kašel se v noci mění na suchý a dráždivý. Potíže se lepší mírným pohybem a na čerstvém vzduchu. Typicky také nemají pocity žízně a s pitným režimem jsou „na štíru“.
  • Silicea – lék pomáhající jedincům křehkým, jemným, se světlou pletí. Jsou velmi zimomřiví a citliví na chlad a bývají nemocní prakticky celou zimu. Trápí je hlavně hnisavá onemocnění horních cest dýchacích a hnisání obecně (i u drobných poranění). Hlen v dýchacích cestách je řídký, nepříjemně páchnoucí.
  • Thuya occidentalis – zabírá u osob trpících záněty dýchacích cest se zelenožlutým sekretem, které se dostavují v chladném a vlhkém prostředí. Často mívají v anamnéze zaznamenanou velkou spotřebu antibiotik a obecně konvenčních léků.

Homeopatika z této skupiny se podávají obecně v ředění 15 C, zpočátku i 1× denně 5 granulí a při zlepšení se dávka redukuje na 1× týdně 5 granulí. Jsou zde uvedeny nicméně jen ty v praxi nejčastěji používané, jinak je vhodná návštěva lékaře-homeopata.

Co dále dělat pro zlepšení obranyschopnosti?

  • Dopřejte si dostatek spánku – nedostatek spánku vede ke zvýšené náchylnosti k nemocem a při nemoci zase kvalitní spánek zlepšuje boj s infekcí.
  • Jezte kvalitní a rostlinnou stravu – kvalitní potraviny přinášejí pro tělo potřebné mikronutrienty a taky antioxidanty – ty redukují zánět, snižují množství škodlivých volných radikálů a tak podporují fungování imunitního systému. Vláknina pak podporuje tvorbu zdravého mikrobiomu ve střevě.
  • Zdravé tuky – opět pomáhají redukovat chronický zánět, který imunitu poškozuje – vhodná jsou například chia semínka, losos či kvalitní olivový olej.
  • Fermentované potraviny a probiotika – podporují zdravý mikrobiom ve střevě, ten je důležitý pro to, aby tělo správně rozlišovalo věci prospěšné a škodlivé.
  • Vynechejte rafinovaný cukr – podporuje vznik obezity a diabetu a srdečních chorob, což se zejména u covidu ukázalo jako velmi rizikové pro jeho závažný průběh.
  • Cvičte! – Lehké aerobní cvičení je to nejlepší
  • Udržujte se hydratovaní – dehydratace vede k bolestem hlavy, poruchám soustředění, poklesu fyzického i psychického výkonu, poškozuje trávení i funkci ledvin. To vše pak nadbytečně zatěžuje imunitní systém a oslabuje ho.
  • Redukujte stres – zejména dlouhodobý stres provokuje v těle chronický zánět, jehož škodlivost už byla zmíněna.
  • Moudře užívejte doplňkové preparáty: vitamín C – doporučuje se v dávce 1–2 g na den, někdy i v dvojnásobných dávkách; je prokázáno, že snižuje riziko onemocnění u dětí o 14 %, u dospělých o 8%; vitamín D; zinek – v dávce 25 mg/den snižuje dobu trvání infekce o 33 %; Echinacea a černý bez – dle studií zkracují dobu trvání infekce; česnek – snižuje riziko onemocnění o 30 %.