Na jaře se vše kolem nás mění. Vzduch voní jinak, ptáci zpívají hlasitěji, stromy a květiny se začínají probouzet k životu. Ale není to pouze příroda, která se probouzí k životu, je to i naše tělo a mysl. Jaro bývá symbolem nové energie. Klíčovými orgány pro zpracování energie jsou játra a žlučník. Očistné jarní kúry a půsty vedou k regeneraci jaterní funkce, a tím ke zlepšení funkce žlučníku. Proto právě na jaře je třeba tyto orgány podporovat a čistit.

Strava v období jara by měla být jednoduchá, lehká a dobře stravitelná. Nejvhodnější úprava stravy je rychlé vaření a napařování. Kyselá chuť jídla i pití je ideální podporující faktor.
Na jaře je důležitá strava bohatá na enzymy – klíčky, dýňová a slunečnicová semena nebo kvašená zelenina. Jaro je proto nejlepší doba pro doplnění železa z jedlých plevelů, které rostou všude kolem, například koktejlem z rozmixovaných a scezených čerstvých lístků mladých kopřiv, který ochutíme snítkou bazalky. Čerstvé, zelené natě – pažitka, pampeliška, petržel, majoránka, bazalka či medvědí česnek – přidávejme nejlépe do každého jídla.
Příčinou jarní únavy bývá nedostatek sluníčka v zimě (nedostatek vitaminu D vede k rozvoji deprese), méně pohybu (snížená aktivita srdečně-cévního systému) a nedostatek čerstvé stravy. Také nám chybí enzymy, vitamíny a minerály.
Jak si poradit s jarní únavou pomocí homeopatických léků? Dle pociťovaných příznaků si vyberte ten svůj:
- Kalium phosphoricum 15 C – když se cítíte schvácený, s bolestmi hlavy, sebemenší práce se zdá být těžkým úkolem. Mohou být potíže s pamětí.
- Phosphoricum acidum 9 C – velký lék jarní únavy tam, kde převládají deprese spolu s nespavostí. Mohou být bolesti kostí, kloubů, klíčové slovo nejlépe odpovídající užití tohoto léku je vyčerpanost.
- Pulsatilla 9 C – únava nejlépe odpovídá charakteru pojmu střídání: střídá se nálada od radostné po plačtivost, střídají se změny chuti, člověka unavuje rychlý zvrat počasí do náhlého oteplení, nesnáší nevětrané prostory, po sebemenší práci je člověk vyčerpaný.
- Phosphorus 15 C – je vhodný tam, kde je rychlý začátek problémů – emotivnost, radost, je touha vše rychle zvládnout. Organismus se ale rychle unaví, člověk touží po odpočinku vleže. Lidé mají zvýšenou touhu po sladkém a na jaře také přibírají na váze.
- Gelsemium sempervirens 9 C – když vám nesvědčí teplé počasí. Máte obavy zbavit se teplého oblečení a pak se pohybujete s námahou, cítíte se být bez svalové síly, pohyb vás obtěžuje, cítíte těžké, bezvládné svaly.
Abychom mohli čerpat energii z jarní rovnodennosti, která pomáhá rychlému růstu (v duševní a fyzické rovině), musíme se s přírodou znovu propojit. K tomu nám poslouží jednoduché jarní rituály. Určitě na nějaký, vám vlastní, přijdete – i kdyby to měla být jen procházka v lese a omytí v lesní studánce. Někdo třeba ocení pozorování hvězdné oblohy. Stačí se jen tiše posadit a pozorovat nebe. Přijde přirozená meditace, zmírní se tempo, přijde klid...
Je na každém z nás, na co se naladíme a s čím splyneme. Občas je ale potřeba začít znovu hledat smysl života a zamyslet se nad vlastní existencí.
Od jarní únavy pomáhá kopřivová šťáva. Působí na jaterní potíže, pomáhá při nedostatku železa, dodává tělu vitamin C a řadu dalších cenných látek, například vitaminy skupiny B. Připravíme ji tak, že otrháme mladé listy před rozkvětem, omyjeme je studenou vodou a vložíme s trochou vody do mixéru. Rozmělníme je, přecedíme přes sítko z umělé hmoty a šťávu uložíme do chladničky. Užíváme 1žičku 3–5x denně, první dávku nalačno.
U někoho je také problematické setkání s prvním jarním sluníčkem – dochází u něj k tzv. fotodermatóze, tedy k přecitlivělosti na UV záření.
- Zde se osvědčuje homeopatikum Hypericum perforatum 30 C, a to od prvních jarních paprsků, 2x týdně 5 granulí po dobu jednoho měsíce.
Období jara často provází žlučníkové potíže. Ty se mohou se projevit kolikou, ale i méně dramaticky, například zvýšeným říháním, tlaky pod hrudní kostí, bolestmi od středu hrudníku až po prvou lopatku, záchvaty hněvu. Po mechanické stránce dochází k trápení s tenisovým loktem nebo bolesti kyčle.
Na vzniku a rozvoji nemocí žlučníku se podepisují psychosomatické příčiny – stres, hněv, podrážděnost, potlačovaná zlost. Není náhoda, že se o lidech, které trápí žlučník, často mluví jako o žlučovitých.
Do konfliktů se není třeba řítit, ale nevyplatí se trvale jim uhýbat. Dusíte-li zlost a pocity nespravedlivého zacházení v sobě, žlučník také není v pohodě. Při trápení se žlučníkem (stejně je na tom zcela prokazatelně 10 % světové populace!) se doporučuje změnit nejen svůj život a stravování, ale také rozhodování a duševní život.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.