I v seniorském věku může být sex příjemnou záležitostí. Jen ho není třeba brát příliš vážně. Vždyť jde o zábavu ve dvou, o příjemné dotyky a těch není nikdy dost. Prostě sex je pro potěšení ze života, i autoerotika je velmi příjemná. Mít chuť na sex přece znamená, že tělo stále funguje, tak jak má. 

I starší lidé prožívají lásky – touha a sex je pak jen normálním pokračováním takového vztahu. Stárnutí však s sebou přináší i zdravotní problémy, které mohou do jisté míry ovlivnit také sexuální život.

Normální stárnutí znamená fyzické změny v těle ženy i muže. Tyto změny však někdy mohou ovlivnit schopnost mít a prožít uspokojivý pohlavní styk. Velké změny se dějí v ženské vagíně – s věkem se vagína zkracuje a zužuje. Její stěny jsou tenčí a tužší, tvoří se méně vaginálního sekretu, což může ovlivnit i pohlavní styk a požitek z něj. Mnohdy párům pomůže použití lubrikačního gelu, který je volně prodejný v drogeriích i lékárnách.

Mnohé muže začíná se zvyšujícím se věkem trápit erektivní dysfunkce (laicky známá jako impotence). Jedná se o přetrvávající potíže, kdy má muž problém dosáhnout a udržet si erekci potřebnou pro uspokojivý pohlavní styk. Muži trvá déle, než dosáhne erekce, penis často není dostatečně ztopořený jako dříve.

Sexualita má však svou emoční a fyzickou stránku, důležitá je jejich rovnováha. To, jak se cítíte, může ovlivnit to, co jste schopni fyzicky udělat. Je mnoho starších párů, které nacházejí v sexu daleko větší uspokojení, než když byli mladší. Mají více času a soukromí, nic neodvádí jejich pozornost.

Samozřejmě ale starší páry čelí stejnému stresu každodenního života jako lidé mladšího věku. K němu se navíc přidávají obavy ze stárnutí, nemocí, odchodu do důchodu, nutné změny životního stylu, nedostatku financí, což se může v konečném důsledku zobrazit i v jejich sexuálním životě. Mějte proto vždy na paměti těchto několik jednoduchých rad:

 • Pokud má váš partner problémy s erekcí, nebo vaše partnerka nevykazuje pro sex tolik nadšení jako dříve, nepodezírejte je automaticky z toho, že o sex nemají zájem.
 • Neobviňujte sebe ani svého partnera.
 • Promluvte si otevřeně o tomto problému s partnerem.

Homeopatické léky, které mohou pomoci:

 • Arsenicum iodatum 9 C – je lék pomáhající při zmírnění suché kůže kolem genitálu u žen – kůže šupinkuje, je křehká.
 • Sepia officinalis 15 C – lék povzbuzuje chuť na sex u žen, zvyšuje provlhčení poševní sliznice.
 • Conium maculatum 9 C – touha je zachována, ale není erekce, ev. erekce je neúplná a příliš krátká, výron semene doprovází řezání v močové trubici.
 • Phosphoricum acidum 15 C – prudké libido, nedostatečná erekce, velké oslabení z poluce. Často je to důsledek dlouhodobého emocionálního přetížení nebo stav po vyčerpávající nemoci a touha je především po odpočinku, spánku a teple. Je také porucha soustředění, mohou být závratě.
 • Lycopodium clavatum 9 C – senilní a presenilní poruchy erektivity – pozitivní libido, ale nedostatečná erekce.
 • Kalium phosphoricum 15 C – pro muže celkově nervózní, je přítomna celková ochablost se sexuální slabostí a bolestmi v kříži.
 • Selenium 15 C – je další lék na impotenci. Je určen pro muže, který touží po sexu, trpí ale nedostatečnou erekcí, předčasnou ejakulací a nočními polucemi. Ke vzniku problému vede fyzické a psychické přetěžování, alkohol, větší množství kávy a nedostatečné množství spánku. Pacienti také často trpí vypadáváním vlasů, které se mastí, kůže je rovněž celkově mastnější, může se vyskytovat akné nebo šupiny ve vlasech.
 • Argentum nitricum 15 C – ochabnutí erekce při pokusu o soulož.
 • Agnus castus 9 C – u obou pohlaví zvyšuje pohlavní touhu, je-li úplný úbytek libida. Lék je na lékařský předpis.

Dávkování: 1–2x denně 5 granulí.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.