Záněty průdušek a kašel jsou častým steskem pacientů v ordinacích praktických lékařů od podzimu do jara. Akutní záněty mohou být samostatným onemocněním, ale můžeme se s nimi setkat i coby doprovodným příznakem sinusitid, katarů horních cest dýchacích nebo chřipky.

Nejčastěji jsou způsobeny viry, bakterie se většinou vyskytují až jako následná infekce po prvotní virové fázi.

Příznaky zánětu průdušek jsou:

  • kašel
  • produkce hlenu
  • rýma
  • bolesti v krku
  • různě vysoká horečka

Homeopatická léčba

Při výběru homeopatického léku či léků k léčbě bronchitid a kašle je nutno zohlednit více faktorů:

  • Zda se jedná o kašel suchý, dráždivý, anebo je to kašel vlhký, produktivní, s vykašláváním.
  • Je dobré vzít v potaz možnou příčinu vzniku potíží, tedy prochlazení, promoknutí atd.
  • Je třeba posoudit i charakter horečky (zvýšená teplota či vysoká horečka, s pocením nebo bez něj).

V některých případech je možno použít jen jeden homeopatický lék, ale pokud příznaky na potíže nemocného úplně „nesedí“, je možné použít 2 či 3 léky v kombinaci. U léků vlhkého kašle je nejlepším postupem začít podávat lék 2–3 dny v ředění 9 C a potom přejít na ředění 15 C, u suchého a dráždivého kašle můžeme ředění 15 C podávat hned od začátku léčby.

Suchý kašel

  • Aconitum napellus je lékem suchého kašle, který se objevuje náhle a prudce po silném prochladnutí, například profouknutí studeným větrem. Kašel je většinou drsný, takzvaně krupózní, je doprovázený pocitem dušnosti a bývá k němu i horečka, až třeba ke 40 °C. Nemocný se vůbec nepotí.
  • Belladonna je lékem kašle, který je vyvolaný suchostí sliznic, většinou na počátku nějakého infekčního onemocnění. Často dobře následuje po léku Aconitum, když se nemocný s vysokou teplotou začne potit. Kašel je opět suchý, štěkavý, sliznice v krku je zarudlá, stejně jako kůže, ze které přímo sálá teplo.
  • Bryonia alba je lékem na nachlazení s rýmou, které „přechází na průdušky“ a vyvíjí se do suchého kašle s horečkou. Kašel je vyvolán a nebo zhoršen sebemenším pohybem, a dokonce i pokusem o hlubší nádech, případně i pokusem o jídlo či pití. Nemocnému je nejlépe, když leží a pokud možno se vůbec nehýbe. Horečka bývá vysoká, s výrazným zlepšením stavu po vypocení a doprovází ji žízeň na velké objemy tekutin.
  • Phosphorus je také lékem pro osoby, jejichž nachlazení se snadno přesune na průdušky. Kašel je u nich vyvolán pocitem dráždění v dýchacích cestách, zhoršuje jej mluvení, smích, pohyb či změna teploty v místnostech, tedy přechod z tepla do chladu či naopak. V dalším stadiu ale může přejít do obrazu vlhkého kašle s vykašláváním.

Vlhký kašel

  • Drosera je lékem na kašel s obtížným vykašláváním hlenu, který vyvolává dráždění v hrudníku. Charakteristické jsou prudké záchvaty kašle, kdy pacient nemůže popadnout dech. Kašel se objeví typicky po ulehnutí do postele (jen co se hlava dotkne polštáře), vyvolá jej ale i mluvení, jídlo nebo studené nápoje. Pacienti vyžadující tento lék jsou velmi zimomřiví a hodně se v noci potí.
  • Hepar sulfur je lékem na kašel po prochladnutí u zimomřivých dětí, které snadno nastydnou a jejich veškeré sekrece na sliznicích mají hnisavý charakter, trpívají rýmami, sinusitidami či laryngitidami. Hlen v nich až „bublá“ a těžko se vykašlává. Zlepšení přináší teplo v jakékoliv formě, celkově nejlépe vlhké teplo, jakékoliv ochlazení (stačí například malé odkrytí pacienta v posteli) vyvolá kašel a zimnici.
  • Kalium bichromicum je lék spíše na pozdější stadia kašle, kdy jsou celkově postiženy sliznice dýchacích cest, počínaje rýmou, dále chrapotem až po zánět průdušek. Všude najdeme žlutý sekret, který se provazcovitě táhne a v nose může zasychat do krust.
  • Pulsatilla je lék na kašel, který se velmi mění. Nemocný přes den vykašlává množství žlutého hlenu, kdežto v noci je kašel suchý a dráždivý. Kašel je horší v teple, v teplé místnosti, po ulehnutí, v noci. Zlepší se venku na čerstvém vzduchu.

Na doléčení

Zánět sliznic dýchacích cest může po prodělaném akutním onemocnění přetrvávat různě dlouhou dobu i po odeznění teplot nebo příznaků akutního onemocnění. Nemocní si mohou stěžovat na přetrvávající lehce zvýšenou teplotu, občasné pocity horkosti a přetrvávající lehkou rýmu a kašel s produkcí většinou žlutavého sekretu. Tady je vhodné použít kombinaci léků Sulfur iodatum 9 C a Pulsatilla 15 C, obojí 2× denně 5 granulí. K těmto lékům můžete přidat i Oscillococcinum 1× denně 1 tubu po dobu 14 dnů, protože tento lék má své místo i v době rekonvalescence. Umožní totiž imunitnímu systému lépe zlikvidovat „pozůstatky“ po akutním onemocnění, tedy například zbytky mrtvých bakterií či bílých krvinek.

Doprovodná péče u zánětu průdušek

Co dělat, aby se tělu výrazně a hlavně dlouhodobě ulevilo?

  1. Nejvýznamnějším opatřením při akutním postižení průdušek je přestat (alespoň na čas) s kouřením. Cigaretový kouř ochromuje řasinkový epitel průdušek a zhoršuje tak možnosti samovolné očisty sliznice.
  2. Dostatečná hydratace, tedy příjem tekutin, je nutná pro snadnější vykašlávání hlenů.
  3. Dalším způsobem, jak přispět k lepšímu vykašlávání hlenů, je zvlhčování vzduchu v místnosti či inhalace teplé páry. Do inhalací je dobré přidat pár kapek eukalyptové esence, která zklidní překrvení průdušek a tak ulevuje bolestem při dýchání.
  4. V dietě platí známá pravidla pro akutní onemocnění s vynecháním mléka a mléčných výrobků, potravin obsahujících nasycené tuky a vynecháním rafinovaného cukru.
  5. Nasaďte vitaminy – Pro boj s infekcí je nejdůležitější vitamin C a z minerálů a stopových prvků pak zinek.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.