Dnes bych vás rád seznámil s dalším lékem homeopatické Materia medica a tím je Phosphorus.

Je to lék, který má svou povahou velmi blízko k teplu, horku a světlu. Je totiž vyrobený z bílého fosforu, vysoce jedovatého prvku, který se používal například v ohňostrojích či zápalkách. Na vzduchu velmi snadno reaguje s kyslíkem a shoří, proto se musí uchovávat ponořený ve vodě.

Jakožto chemický prvek je obsažený ve všech tkáních lidského těla a jeho sloučeniny biochemicky slouží jako palivo všech buněk. Proto také ovlivňuje prakticky všechny orgány lidského těla i v homeopatické podobě a jeho indikací je velká řada. Podobně jako třeba Sulfur či Lycopodium se označuje jako polychrest, čili lék s mnoha účinky.

Sférou jeho účinku jsou všechny tzv. parenchymové orgány, čili játra, ledviny, ale i plíce, srdce či například nervový systém a mozek. Nicméně působí i na zažívací trakt, dýchací cesty či například krevní srážlivost.

Při klasické otravě fosforem dochází k nekróze jaterních buněk, a proto lze lék Phosphorus v homeopatické formě využít při mnoha jaterních onemocněních. Klinicky i ve studiích byl mnohokrát potvrzen příznivý efekt tohoto léku na mírnější průběh a zkrácení rekonvalescence pacientů s infekční hepatitidou čili žloutenkou. Využít jej lze i u pacientů s narušenými hodnotami jaterních testů například po mononukleóze. Jako detoxikační prostředek na játra je Phosphorus blízký léku Nux vomica, ale Phosphorus se hodí spíše pro pacienty, kteří mají pálivé bolesti v břiše a vyžadují studenou až ledovou vodu. Nux vomica chce spíše kávu a alkohol a taktéž jejich psychologická charakteristika je velmi odlišná. V souvislosti s játry lze ale Phosphorus použít i například při alkoholickém postižení jater či při jakémkoliv toxickém postižení či při léčbě určitých typů metabolického syndromu.

S játry úzce souvisí i krevní srážení. Phosphorus je lék, který se dá použít i při léčbě krvácivých stavů, ať se jedná o krvácení z nosu, krvácení po vytržení zubu, operaci či při hodně silné menstruaci. U krvácení z nosu můžeme podávat Phosphorus 9 C třeba po 5 minutách až do zlepšení.

V případě operací se podává nejlépe večer a ráno před operací (či trhání zubů) s cílem zlepšit srážení a zmírnit krevní ztrátu. Tady se samozřejmě kombinuje s lékem Arnica montana. V souvislosti s operacemi a narkózou je Phosphorus prostředkem, který lze použít pro odbourání toxické zátěže anestetik, ale je to i lék pooperační nevolnosti a zvracení. Potíže jsou charakterizovány velkou nevolností, případně s pálením žaludku, což zlepší napití studené vody, ale jakmile se voda v žaludku ohřeje, může se objevit zvracení a potíže nanovo. Tady lze Phosphorus 9 C rozpustit v 1 dcl vody a pacientovi dávat po lžičkách do úst opět až do zlepšení potíží. A protože je fosfor důležitou stavební součástí mozkových buněk, Phosphorus podávaný po operaci urychlí i zotavení duševních funkcí.

Výše zmíněné zažívací potíže, tedy nevolnost, zvracení, pálení žáhy, velké slinění a touha a zlepšení po ledově studených nápojích jsou charakteristiky, které indikují Phosphorus například po zkaženém jídle či jiných gastroenteritidách, ale příčinou těchto potíží může být i stres.

Phosphorus je lékem osob, které jsou velmi citlivé až nervózní. Trpí na množství strachů, typický je pro ně velký strach z bouřky a blesků, ale mají strach i ze tmy, smrti, nebo z toho, že se stane něco špatného. Nejen při svém strachu potřebují společnost. Jsou to osoby velmi otevřené a emocionální, snadno se pro něco zapálí, nebo se rychle zamilují, ale stejně snadno se vyčerpají a ochabnou. Pak mohou propadat do depresí a nezájmu o okolí, což je již obraz léku Phosphoricum acidum, v této rubrice již také zmíněného. Velké výkyvy ve výkonu jsou patrné i u školních dětí, které od dobrých výkonů a vzorné pozornosti mohou sklouznout k nepozornosti a špatným známkám. U těchto dětí a studentů je dobré kombinovat Phosphorus (pokud jeho profilu odpovídají) například s Calcium phosphoricum jako tkáňovou solí.

Phosphorus nicméně není jen lékem dětí a mladých, je velmi důležitým lékem i starších osob, kterým může pomoci při stařeckých závratích, problémech s jasným myšlením, nebo při různých neuropatiích, vždy jako doplněk konvenční léčby.

O Phosphoru by se dalo napsat mnohé, nicméně závěrem bych zde ještě zmínil jeho použití při onemocněních dýchacích cest. Může se použít při chrapotu, který se objeví po prochladnutí. Sliznice krku je suchá, může se objevit suchý, dráždivý kašel. U Phosphoru je typické, že rýma či nachlazení vždy přejdou na průdušky. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.