V tomto díle bych vám chtěl představit lék Nitricum acidum, což je chemicky kyselina dusičná, látka silně žíravá, ale v homeopatickém ředění s mnoha významnými indikacemi. 

Kyselinu dusičnou poprvé syntetizovali arabští chemici v 11. století a až do 18. století se používala k vypalování bradavic, léčbě kožních chorob, ale například i pro léčbu syfilidy či horeček. V moderní době se hojně používá v chemickém průmyslu.

Obdobně jako už byla využívána v dávných dobách, i v homeopatii se používá především při léčbě kožních potíží nebo problémů, které zasahují přechod kůže - sliznice, což jsou především rty a anální otvor.

Je to lék na kožní praskliny, které jsou velice bolestivé, jdou „do živého“ a mají ostré okraje – vypadají jako říznutí nožem nebo skleněným střepem. Tyto praskliny mohou i krvácet. Bolesti pacienti popisují jako by tam měli vražený právě skleněný střep nebo třísku. Bolest náhle přichází i náhle odchází. S těmito prasklinami se můžeme setkat na konečcích prstů, na patách se ztvrdlou kůží, ale i na bradavkách u kojících žen, nebo může být takto změněn ekzém. Úlevu přináší teplo a silné stlačení postižených míst.

Další oblastí, kde se můžeme setkat s prasklinami, které odpovídají výše uvedeným popisům, jsou praskliny v koutcích úst. Nitricum acidum ale může pomoci i u velice bolestivých aftů, kde nezabral Mercurius solubilis (do jeho obrazu patří afty se žlutou spodinou, které jsou bolestivé a spojené s hojným a zapáchajícím sliněním a případně i teplotami). U Nitricum acidum jsou afty krvácející a bolesti jakoby od třísky. U léku Nitricum acidum může být celkově postižena ústní sliznice s oteklými a krvácejícími dásněmi. Stav se horší dotekem či jídlem a zlepšení přináší teplo a stlačení.

Tento lék lze dobře použít i při léčbě análních fisur, ale i hemoroidů, které jsou extrémně bolestivé, zejména při stolici a mohou i krvácet. Po stolici bolesti přetrvávají i několik hodin. Zlepšení opět přináší teplá koupel nebo stlačení s teplým obkladem.

Nitricum acidum je taktéž možno užít i při léčbě bradavic. Tyto mohou být buď stopkaté, ale opět s typickými bolestmi a případně krvácením, nebo jsou to ztvrdlé, hyperkeratotické bradavice, které mají typický žlutý odstín. Při léčbě bradavic se Nitricum acidum často doplňuje lékem Thuya.

Dále může být Nitricum acidum indikován i u bolesti hlavy, která jako by byla silně sevřena smyčkou nebo svěrákem. Tato bolest hlavy je zhoršená hlukem, ale zlepšená tichou jízdou v autě bez otřesů.

Celkově jsou jedinci dobře odpovídající tomuto léku deprimovaní, znepokojení kvůli svému zdraví, snadno pláčou, ale odmítají utěšování. Jsou také podráždění, tvrdohlaví a zlostní. Tento psychický stav se vyvíjí při dlouhém emočním či psychickém strádání nebo na základě extrémního dyskomfortu jejich tělesných potíží. Jsou to jedinci vždy zimomřiví, přesto se snadno zpotí.

Zhoršení, jak místní, tak i celkové, jim přináší chlad, hluk, otřesy, pohyb či dotek, naopak zlepšení přináší jízda v autě, teplo, teplé obklady a stlačení bolestivých míst.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.