Berberis vulgaris v nízkém ředění, tedy 5 C, používám ve své praxi často. V dnešní době již každý z nás potřebuje pravidelnou detoxikaci, je to nová situace, kterou i my homeopaté musíme zohlednit ve svých předpisech. Často vidíme, že pacient nereaguje na dobře zvolený homeopatický lék. Jen pro představu, v homeopatii vybíráme z opravdu velkého počtu monokomponentů, nikdy jsem je nepočítala, ale odhaduji, že existuje tak 500 základních léků, které každý z nás v praxi používá. Z dalších 3000 volíme ve složitějších případech.

Než nasadíme zvolený homeopatický lék, je zpravidla potřeba, jak jsem již na začátku zmínila, začít takzvaným detoxikačním nebo „drenážním“ homeopatikem. A do této skupiny patří i Berberis vulgaris.

Tento lék působí na dva vylučovací orgány - játra a ledviny. Podporuje tvorbu žluči, využívá se v léčbě ztukovatění jater (jaterní steatóza), u žlučníkové koliky a sklonu ke tvorbě žlučníkových i ledvinových kamenů. V dnešní době Berberis vulgaris často využíváme i u zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi, která může mít za následek dnu, bolestivé onemocnění kloubů. Je to také výborný prostředek na atopický ekzém, pokud tvoří kruhovitá ložiska, což je typický příznak potvrzující tento homeopatický lék i u jiných kožních onemocnění.

Drenážní homeopatické léky doporučuji užívat formou kúry - alespoň 3 týdny, podle potřeby lze i déle. Kúru se může zopakovat 3 a víckrát ročně. Lze kombinovat i s jinými homeopatickými léky. Ideální podávání je ve vodě (rozpustíme 10 kuliček do 2dcl vody) a  pak popíjet po doušcích během dne.

Mimochodem, zkoušeli jste již někdy sušené plody dřišťálu? Jsou velice chutné, výživné, plné vitamínů a dětem chutnají.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.