Další z mých oblíbených léků, které používám v praxi velmi často. Asi nejvíce jej doporučuji studentům před zkouškami a nebo komukoliv, koho čeká nějaká významná životní událost, která jej natolik stresuje, že neví co dřív. A občas jej doporučuji na zažívací potíže po mohutném pojídání sladkostí.
Hlavními sférami působení tohoto léku jsou nervový a zažívací systém a částečně také sliznice dýchacích cest. Nicméně jak zažívání, tak hrdlo s nervovým systémem úzce souvisí, což se u tohoto léku potvrzuje na 100 %.
Na úrovni sliznic, především tedy hrdla, je to lék na chrapot, kdy si dotyčný může stěžovat i na bolesti v krku, které připomínají, jako by tam měl zapíchnutou třísku (a nebo rybí kost). Chrapot je horší hlavně před nějakým veřejným proslovem.
Co se týče zažívání, Argentum nitricum je lékem na překyselení žaludku, pálení žáhy, průjem a nadměrnou plynatost celé trávicí trubice, což se projeví jednak říháním a také výraznými projevy plynatosti na jejím druhém konci. Překyselení a říhání se objevují především po přemíře sladkého, na něž ale mají tyto osoby velikou chuť. Průjmy se objevují především v souvislosti s trémou a očekáváním a jejich společným jmenovatelem je úzkost.
Po psychické stránce je to úžasný lék na nervozitu, trému a úzkosti. Tréma, strach z toho, co přijde, z vystoupení, zkoušek a podobně, jsou doprovázeny velkou úzkostí a neklidem a vedou k překotnému a zbrklému chování. Myšlenky (a impulsy) přicházejí jedna za druhou a dotyčný neví, kterou z nich zachytit dřív. Jednou z vděčných indikací tohoto léku je také tzv. cestovatelská horečka, kdy před odjezdem někam na cestu jsme nervózní, nevíme co dřív a zbrkle a impulzivně balíme (a nakonec půlku věcí nemáme).
Zlepšení přináší chlad, čerstvý vzduch či chladná koupel. Zhoršení naopak teplo, přetopené místnosti a také ony již zmíněné sladkosti.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.