Již nastal první jarní den a energie přírody opět začíná stoupat, vše začíná rašit a příroda se probouzí. Tato stoupající energie je spojena v čínské medicíně s prvkem dřeva, a jak jsem již minule zmiňoval, k tomuto prvku přináleží játra a žlučník. V dubnu se pak energie přesouvá na játra, která jsou v tomto měsíci nejoslabenějším orgánem.

Játra mají nejen funkci syntetickou, tedy stavební, ale jsou i orgánem, kde je nahromaděno velké množství krve. A další velmi důležitou funkcí tohoto orgánu je detoxikace, čili likvidace všeho, co tělu škodí. Škodliviny játra buď pozmění tak, že jsou rozpustné ve vodě a dají se snáze vyloučit ledvinami, a nebo je pomohou pomocí žluči vyloučit střevem.

K příznakům nerovnováhy jater patří:

  • nejrůznější alergie,
  • migrény,
  • ztuhlost šíje a ramen,
  • třepící se nehty,
  • bolesti střední části zad.

Emocí, která je spojována s prvkem dřevo, je hněv, ale v případě jater je to především hněv potlačený, potlačené emoce a nevyjádřená zloba, které játra nejvíce poškozují a oslabují. Nejvíce škodlivé je to, když jsou tyto emoce potlačované dlouho. Krátký výbuch vzteku (což je třeba případ léku Nux vomica) energii spíš uvolní a pročistí a je prospěšný. Nicméně i dlouhodobě potlačované emoce, které se spíše projevují ve formě různých psychosomatických potíží, mohou občas „vybublat“ ve formě podrážděnosti, výbuchů vzteku až agresivního jednání.

Téma potlačeného vzteku je v homeopatii velmi výrazně spojeno s lékem Staphysagria.

Staphysagria je lékem pro osoby, které se navenek zdají mírné a milé, ale v nitru nosí především vztek, může to však být i ponížení či hluboký smutek. Často v jejich životním příběhu můžeme nalézt zmínky o ponížení, zahanbení, hrubosti druhých či přímo zneužívání (psychickém, fyzickém či sexuálním) a nebo znásilnění. Jsou velmi citliví na kritiku a hrubost druhých, ale toto ponížení nedávají najevo, nicméně může se projevit jako třes celého těla (jak známo – třesou se vzteky). Nemají rádi konflikty a vše dusí v sobě. Taky si mohou hledat psychický ventil v podobě alkoholu nebo sladkostí, byť občas můžou vybuchnout až neřízeným vztekem.

Potlačené emoce mohou promlouvat i tím, že tito lidé mohou trpět problémy se spánkem. I když jsou hrozně unavení, mají problém usnout a nebo se v noci probouzí (čas mezi 1. a 3. hodinou ranní je i časem největší aktivity jater podle orgánových hodin čínské medicíny). Nekvalitní spánek se pak projeví únavou, ospalostí a zíváním během dne. Přes den si mohou stěžovat i na bolesti hlavy s otupělostí a taky mohou mít problémy s pamětí, což je důsledek jak nekvalitního spánku, tak i oněch potlačených emocí.

Na tělesné rovině bych v první řadě zmínil indikaci tohoto léku v pooperační péči. Jednak je to osvědčený lék řezných ran s ostrým okrajem, což jsou především operační rány či epiziotomie, tedy nástřihy hráze při porodu. Tady je vhodným doplňkem tohoto léku Arnica montana. Staphysagrii lze použít i u jizev či špatně se hojících ran s bodavými bolestmi. A třetí důležitou indikací je použití po operacích močových cest či jejich cévkování s následnými bolestmi či pocity unikající moči.

S močovými cestami souvisí i další osvědčená indikace tohoto léku a to jsou záněty močového měchýře, které se objevují po prvním sexuálním styku a nebo změně partnera. Potíže můžou být velmi výrazné, ale laboratorní nález je přitom nulový.

Lék Staphysagria lze použít i na ekzémy a nebo psoriázu, kde nacházíme na kůži tlusté a suché krusty, které silně svědí, nicméně po poškrábání tato místa začnou pálit a úleva se nedostaví. U léku Staphysagria bývá typickým příznakem i to, že po poškrábání nějakého svědivého místa (a to i na zdravé kůži) se svědění objeví hned na nějakém jiném. I to je tělesná odezva potlačených emocí.

Jako poslední indikaci tohoto léku, a to velmi osvědčenou, bych zmínil léčbu ječného zrna.

Při řešení potíží na tělesné rovině je ideálním ředěním léku Staphysagria 9 C podávané 2–3x denně v dávce 5 granulí. Při řešení potíží kožních a psychických je potřeba použít ředění 15 C či 30 C, zpočátku podávané 3 dny v týdnu v jedné denní dávce, či jen 1x týdně, opět po 5 granulích.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.