Tento lék používám velmi často, především v případech nachlazení s nevysokou teplotou, kterou může doprovázet suchý a bolestivý kašel. 

Ferrum phosphoricum lze použít i v prvních chvílích po poraněních, jako jsou naražení a pohmoždění, kdy poraněné místo bolí, ale ještě se nezačne vyvíjet otok a hematom. V této fázi je jeho použití podobné jako použití léku Arnica montana.

Hlavní indikací léku Ferrum phosphoricum jsou ale zánětlivé stavy a postižení horních cest dýchacích, jako jsou rýmy, záněty uší, bronchitidy či chřipky. Někdy se mu také říká lék nejasných příznaků. Tedy stavů, kdy si pacient stěžuje na zvýšenou teplotu, rýmu či kašel, ale nedovede k nim popsat žádné výrazné faktory zlepšení či zhoršení.

Jedná se o katarální záněty, tedy první stupeň zánětů, které charakterizuje překrvení. Jsou to záněty, kde není na sliznicích žádná sekrece a které doprovází nevysoká teplota, maximálně 38 °C. Sliznice jsou zarudlé, oteklé a postižené části jsou bolestivé. Zánět může doprovázet krvácení – tedy rýma s nepříliš hojnou sekrecí, ale může u ní být krvácení z nosu. Kašel je suchý a taktéž bolestivý a ve vykašlaném sekretu mohou být stopy krve. Horečka je doprovázená pocity vnitřní horkosti a případně i bolestí hlavy. Krom mírné citlivosti na světlo je nedoprovází žádné další příznaky.

Ferrum phosphoricum užíváme nejvíce v nižších ředěních, 5 C či 9 C, a to 3–5x denně v dávce 5 granulí.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.