V tomto díle Materia medica bych vám chtěl přiblížit další homeopatický lék, který se ale používá i v systému Schüsslerových solí a tím je Magnesia phosphorica.

Magnesia phosphorica neboli fosforečnan hořečnatý je sloučenina vyrobená chemicky, protože v přírodě v této podobě neexistuje. V podobě homeopatického léku se také někdy označuje jako homeopatický aspirin, což dobře ilustruje její účinek - nejrůznější bolesti a křeče.

Hořčík je po draslíku nejvíce zastoupený minerál v těle a spolu s vápníkem je jeho funkcí řízení činnosti nervů a svalů, kde mírní podrážděnost a je i mírným zklidňujícím prostředkem. Jeho nedostatek se může projevit špatným trávením, depresemi, podrážděností a neklidem, bušením srdce či arytmiemi nebo i astmatickým záchvatem.

V homeopatii se tento lék používá především na křečovité či neuralgické bolesti, ať již postihují kteroukoliv oblast těla.

Může být indikována u prudkých vystřelujících a bodavých bolestí v obličeji, ať již jsou projevem neuralgie trojklanného nervu, bolestí po pásovém oparu či bolestí zubů. Může být indikovaná i u prořezávání zubů u malých dětí. Stejně jako u všech ostatních bolestí je zde důležité zhoršení chladem a zlepšení teplem nebo pevným stlačením postižené oblasti. Podophyllum, které je také často indikované u prořezávání zubů, má také zlepšení stlačením, čili kousáním, ale potíže jsou teplem spíše zhoršeny a doprovází je průjem.

Obdobně může být užitečná i u bolestí hlavy, zejména pravostranných, které vystřelují z okcipitální oblasti přes hlavu směrem k oku. Doprovodným příznakem je zde zarudnutí v obličeji, případně si dotyčná osoba může stěžovat na rozmazané vidění před a nebo během záchvatu bolestí.

Dalšími indikacemi tohoto léku jsou bolesti břicha či menstruační bolesti. Bolesti břicha jsou ostré, kolikovité, rychle nastupují a rychle polevují. Nicméně jsou velmi intenzivní a nemocný je z nich neklidný, nebo až křičí bolestí. Doprovází je plynatost, které neulevuje říhání. Typické je zde opět zlepšení teplým obkladem na břicho a schoulením do klubíčka, které přináší ono silné stlačení. Zlepšení přinese i silné masírování břicha.

Magnesia phosphorica má proto své indikace i například u kojeneckých kolik, při syndromu dráždivého střeva či při menstruačních bolestech. Samozřejmě pokud tyto bolesti po léku neustupují, nebo je doprovází varovné příznaky jako je horečka, průjem, zvracení či celkově „špatný“ vzhled nemocného, je zde nezbytné lékařské vyšetření.

Magnesia phosphorica je účinná také u postherpetických neuralgií, písařských křečích, křečích rukou a prstů nebo při ústřelu. Pro správnou indikaci tohoto léku je vždy nutné, aby zlepšení přinášelo teplo a silné stlačení, případně tření (masáž) postižené oblasti.

Po psychické stránce jsou to lidé citliví, intelektuální, kteří mohou mít problémy se soustředěním a studiem. Mívají strach z bouřky, tmy a především konfrontace s druhými. Lidé odpovídající tomuto léku jsou pacifisté, kteří se neradi hádají. V takových situacích nebo ve chvílích psychického stresu se jim objeví rudé skvrny v obličeji či v dekoltu.

Na druhou stranu ale mohou být impulzivní, nervozní se sklony k vyčerpání a mohou mít i lehce hypochondrické rysy, když si budou stěžovat na citlivost na chlad či na nejrůznější svalové křeče.

Mohou mít chutě na sladké a odpor ke kávě.

Magnesia phosphorica se v praxi používá nejvíce v ředěních 15 C či 30 C. Frekvence podávání se řídí nejlépe rytmem bolestí.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.