Sedmikráska chudobka (také sedmikráska obecná) je vytrvalá léčivá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Kvete od jara do podzimu a nachází se téměř všude – v trávě, zahradách, na loukách a pastvinách po celé Evropě. Potřebuje dostatek slunečního záření, proto roste všude tam, kde po celý den svítí slunce. 

Matečná tinktura se připravuje z celé kvetoucí rostliny. Obsahuje hojivé látky, které se nachází i v arnice a heřmánku (patří do stejné čeledi). Homeopaté označují sedmikrásku jako „arniku malé pánve“.

Jako bylina se používá do čajových směsí a čerstvé květy i listy se pro své čistící účinky staly oblíbenými do salátů a hotových jídel.

CHARAKTERISTIKA OBTÍŽÍ:

  • pocit celkové bolestivosti a pohmoždění. Tento pocit převládá hlavně v oblasti prsou, pánve a břicha
  • tvorba podlitin, výronů a drobné krvácení do kůže a sliznic zejména ve výše uvedených částech těla
  • pocity ponížení

INDIKACE:

Úrazy: v oblasti prsou, malé pánve včetně kostrče, také výrony kotníku.
Dávkování: v ředění 9 C 2−3x denně.

Operace v malé pánvi: vhodná při všech gynekologických operačních zákrocích.
Dávkování: v ředění 15 C 2−3x denně během rekonvalescence.

Porod: zejména hojení poporodních poranění a podpora zavinování dělohy v šestinedělí.
Dávkování: v ředění 15 C 2x denně.

Křečové žíly: hlavně v těhotenství, ty, které jsou bolestivé s pocitem tlaku a zhmoždění, bolest může vystřelovat z pánve směrem do končetin (vhodné kombinovat s lékem Arnica 9 C + Hamamelis 5 C).
Dávkování: v ředění 9 C 2x denně.

Psychická traumata spojená s ponížením, či hrubým násilím (např. necitlivý přístup při různých medicínských výkonech nebo domácí násilí).
Dávkování: v ředění 30 C a vyšším podle doporučení odborníka v homeopatii.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.