Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Jak na falešnou březost?

Autor: MVDr. Lada Paulů

Falešná březost je mezi chovateli dobře známý problém. Po hárání se děloha pod hormonálním vedením chystá na přijetí štěňátek. A protože u fen se z velké části na udržení březosti podílí i hormon Prolaktin, díky němuž dochází také k produkci mléka, máme tu falešnou březost. Takže do určité míry je normální, ale...

Ilustrační foto

Projevuje se tělesnými symptomy, jako je otok vemínka s případnou produkcí mléka a/nebo psychickými projevy, jako je zvýšená mazlivost, schovávání a neustálé tahání hraček. Některé fenky jsou více protivné, unavenější, mohou být až agresivní. U některých může proběhnout i simulace porodu. Některé mají tolik mléka, že pomůžou jako kojné osiřelým štěňatům.

I když se v podstatě jedná o normální děj, při delším trvání a prudších projevech není zdravý. Dochází k hormonální nestabilitě, která fenku predisponuje např. k cukrovce. Z dalších zdravotních rizik bych upozornila zejména na hrozící zánět vemínka. A nelze ani opomenout riziko úrazu - když doma někomu „uletí nervy“ a po protivné fence něco hodí.

První co můžete udělat, jsou tzv. chovatelská opatření. Obnáší to zejména ubrat na krmivu a pamlscích a prodloužit procházky. Vodu samozřejmě nechte. Dalším krokem je být rychlejší než vaše zlatíčko a hračky schovat jako první. V žádném případě fenku v jejích náladách nepodporujte! Nelitujte, nemazlete se s ní, zejména když si pozornost vynucuje. Když leží schovaná a uražená pod stolem, nebo adoptovala vaši botu a schovává si ji do hnízda (na kterém za vaší nepřítomnosti intenzivně pracovala), vemte vodítko a běžte ven. Aportujte nebo ji nějak zabavte. Hnízdo nenápadně zrušte a botu přidejte k ostatním zabaveným hračkám. V žádném případě mléko neodstříkávejte, tím jeho produkci podpoříte. Samozřejmě, pokud bude vemínko bolestivé, tvrdé, červené případně i jinak zbarvené, raději navštivte veterináře. Mohlo by se jednat o zánět vemínka a ten je potřeba řešit s odborníkem.

Další pomocí je homeopatie. Asi nejčastěji používaným lékem je Pulsatila 15 C - 1x denně 5 granulí. Používají ji dokonce i někteří veterinární lékaři - nehomeopaté - kteří jinak homeopatika neznají nebo neuznávají. Tato zvířata jsou velmi mazlivá, stále vyžadují pozornost, kňourají, nosí hračky a dožadují se čerstvého vzduchu (procházky).

Dalším častým lékem je Ignatia 15 nebo 30 C - 1x denně 5 granulí. Fenka je protivná, straní se lidí, schovává se pod nábytek. Když pro ni chcete sáhnout, může vás i kousnout. Produkce mléka bývá minimální. Zlepší se rozptýlením. Měli jsme v ordinaci fenku, která doma úplně (opravdu úplně) zničila křeslo. Po tomto léku se velmi rychle uklidnila.

Při produkci mléka dávám Lac caninum 30 C - 3x denně 5 granulí - buď v kombinaci s nějakým jiným lékem na základě chování nebo i samotný. Je to velmi dobrý lék i pro případ, kdy potřebujete odstavit štěňata. Fenka rychleji ztratí mléko (štěňata musíte samozřejmě oddělit, aby produkci nepodporovala).

Méně častými léky, které se dají použít, jsou:

Nux vomica 15 C - 1x denně 5 granulí - u agresivních nevrlých fen se zažívacími poruchami,

Thuya occidentalis 15 C - 1x denně 5 granulí - u starších, ustrašených, plnějších fen, v noci neklidných.

V klasické medicíně se tento problém řeší většinou hormonálně nebo vám veterinární lékař doporučí kastraci. Když si však pomůžete homeopatií, nebude toto řešení volbou první, ale poslední:-) 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MVDr. Lada Paulů

Autor: MVDr. Lada Paulůveterinární lékařka

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 15.8.2022 12:22

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze