Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Jak na falešnou březost?

Autor: MVDr. Lada Paulů

Falešná březost je mezi chovateli dobře známý problém. Po hárání se děloha pod hormonálním vedením chystá na přijetí štěňátek. A protože u fen se z velké části na udržení březosti podílí i hormon Prolaktin, díky němuž dochází také k produkci mléka, máme tu falešnou březost. Takže do určité míry je normální, ale...

Ilustrační foto

Projevuje se tělesnými symptomy, jako je otok vemínka s případnou produkcí mléka a/nebo psychickými projevy, jako je zvýšená mazlivost, schovávání a neustálé tahání hraček. Některé fenky jsou více protivné, unavenější, mohou být až agresivní. U některých může proběhnout i simulace porodu. Některé mají tolik mléka, že pomůžou jako kojné osiřelým štěňatům.

I když se v podstatě jedná o normální děj, při delším trvání a prudších projevech není zdravý. Dochází k hormonální nestabilitě, která fenku predisponuje např. k cukrovce. Z dalších zdravotních rizik bych upozornila zejména na hrozící zánět vemínka. A nelze ani opomenout riziko úrazu - když doma někomu „uletí nervy“ a po protivné fence něco hodí.

První co můžete udělat, jsou tzv. chovatelská opatření. Obnáší to zejména ubrat na krmivu a pamlscích a prodloužit procházky. Vodu samozřejmě nechte. Dalším krokem je být rychlejší než vaše zlatíčko a hračky schovat jako první. V žádném případě fenku v jejích náladách nepodporujte! Nelitujte, nemazlete se s ní, zejména když si pozornost vynucuje. Když leží schovaná a uražená pod stolem, nebo adoptovala vaši botu a schovává si ji do hnízda (na kterém za vaší nepřítomnosti intenzivně pracovala), vemte vodítko a běžte ven. Aportujte nebo ji nějak zabavte. Hnízdo nenápadně zrušte a botu přidejte k ostatním zabaveným hračkám. V žádném případě mléko neodstříkávejte, tím jeho produkci podpoříte. Samozřejmě, pokud bude vemínko bolestivé, tvrdé, červené případně i jinak zbarvené, raději navštivte veterináře. Mohlo by se jednat o zánět vemínka a ten je potřeba řešit s odborníkem.

Další pomocí je homeopatie. Asi nejčastěji používaným lékem je Pulsatila 15 C - 1x denně 5 granulí. Používají ji dokonce i někteří veterinární lékaři - nehomeopaté - kteří jinak homeopatika neznají nebo neuznávají. Tato zvířata jsou velmi mazlivá, stále vyžadují pozornost, kňourají, nosí hračky a dožadují se čerstvého vzduchu (procházky).

Dalším častým lékem je Ignatia 15 nebo 30 C - 1x denně 5 granulí. Fenka je protivná, straní se lidí, schovává se pod nábytek. Když pro ni chcete sáhnout, může vás i kousnout. Produkce mléka bývá minimální. Zlepší se rozptýlením. Měli jsme v ordinaci fenku, která doma úplně (opravdu úplně) zničila křeslo. Po tomto léku se velmi rychle uklidnila.

Při produkci mléka dávám Lac caninum 30 C - 3x denně 5 granulí - buď v kombinaci s nějakým jiným lékem na základě chování nebo i samotný. Je to velmi dobrý lék i pro případ, kdy potřebujete odstavit štěňata. Fenka rychleji ztratí mléko (štěňata musíte samozřejmě oddělit, aby produkci nepodporovala).

Méně častými léky, které se dají použít, jsou:

Nux vomica 15 C - 1x denně 5 granulí - u agresivních nevrlých fen se zažívacími poruchami,

Thuya occidentalis 15 C - 1x denně 5 granulí - u starších, ustrašených, plnějších fen, v noci neklidných.

V klasické medicíně se tento problém řeší většinou hormonálně nebo vám veterinární lékař doporučí kastraci. Když si však pomůžete homeopatií, nebude toto řešení volbou první, ale poslední:-) 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MVDr. Lada Paulů

Autor: MVDr. Lada Paulůveterinární lékařka

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 20.9.2021 07:35

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze