Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Jak na falešnou březost?

Autor: MVDr. Lada Paulů

Falešná březost je mezi chovateli dobře známý problém. Po hárání se děloha pod hormonálním vedením chystá na přijetí štěňátek. A protože u fen se z velké části na udržení březosti podílí i hormon Prolaktin, díky němuž dochází také k produkci mléka, máme tu falešnou březost. Takže do určité míry je normální, ale...

Ilustrační foto

Projevuje se tělesnými symptomy, jako je otok vemínka s případnou produkcí mléka a/nebo psychickými projevy, jako je zvýšená mazlivost, schovávání a neustálé tahání hraček. Některé fenky jsou více protivné, unavenější, mohou být až agresivní. U některých může proběhnout i simulace porodu. Některé mají tolik mléka, že pomůžou jako kojné osiřelým štěňatům.

I když se v podstatě jedná o normální děj, při delším trvání a prudších projevech není zdravý. Dochází k hormonální nestabilitě, která fenku predisponuje např. k cukrovce. Z dalších zdravotních rizik bych upozornila zejména na hrozící zánět vemínka. A nelze ani opomenout riziko úrazu - když doma někomu „uletí nervy“ a po protivné fence něco hodí.

První co můžete udělat, jsou tzv. chovatelská opatření. Obnáší to zejména ubrat na krmivu a pamlscích a prodloužit procházky. Vodu samozřejmě nechte. Dalším krokem je být rychlejší než vaše zlatíčko a hračky schovat jako první. V žádném případě fenku v jejích náladách nepodporujte! Nelitujte, nemazlete se s ní, zejména když si pozornost vynucuje. Když leží schovaná a uražená pod stolem, nebo adoptovala vaši botu a schovává si ji do hnízda (na kterém za vaší nepřítomnosti intenzivně pracovala), vemte vodítko a běžte ven. Aportujte nebo ji nějak zabavte. Hnízdo nenápadně zrušte a botu přidejte k ostatním zabaveným hračkám. V žádném případě mléko neodstříkávejte, tím jeho produkci podpoříte. Samozřejmě, pokud bude vemínko bolestivé, tvrdé, červené případně i jinak zbarvené, raději navštivte veterináře. Mohlo by se jednat o zánět vemínka a ten je potřeba řešit s odborníkem.

Další pomocí je homeopatie. Asi nejčastěji používaným lékem je Pulsatila 15 C - 1x denně 5 granulí. Používají ji dokonce i někteří veterinární lékaři - nehomeopaté - kteří jinak homeopatika neznají nebo neuznávají. Tato zvířata jsou velmi mazlivá, stále vyžadují pozornost, kňourají, nosí hračky a dožadují se čerstvého vzduchu (procházky).

Dalším častým lékem je Ignatia 15 nebo 30 C - 1x denně 5 granulí. Fenka je protivná, straní se lidí, schovává se pod nábytek. Když pro ni chcete sáhnout, může vás i kousnout. Produkce mléka bývá minimální. Zlepší se rozptýlením. Měli jsme v ordinaci fenku, která doma úplně (opravdu úplně) zničila křeslo. Po tomto léku se velmi rychle uklidnila.

Při produkci mléka dávám Lac caninum 30 C - 3x denně 5 granulí - buď v kombinaci s nějakým jiným lékem na základě chování nebo i samotný. Je to velmi dobrý lék i pro případ, kdy potřebujete odstavit štěňata. Fenka rychleji ztratí mléko (štěňata musíte samozřejmě oddělit, aby produkci nepodporovala).

Méně častými léky, které se dají použít, jsou:

Nux vomica 15 C - 1x denně 5 granulí - u agresivních nevrlých fen se zažívacími poruchami,

Thuya occidentalis 15 C - 1x denně 5 granulí - u starších, ustrašených, plnějších fen, v noci neklidných.

V klasické medicíně se tento problém řeší většinou hormonálně nebo vám veterinární lékař doporučí kastraci. Když si však pomůžete homeopatií, nebude toto řešení volbou první, ale poslední:-) 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MVDr. Lada Paulů

Autor: MVDr. Lada Paulůveterinární lékařka

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 26.1.2020 00:54

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze