Játra patří k nejvýznamnějším tělesným orgánům. Mají celou řadu pro život důležitých funkcí, ale také největší regenerační schopnost. O těchto schopnostech se zmiňuje již řecká mytologie. Orel každou noc vykloval Prometheovi kousek jater, a ta přesto vždy znovu a znovu přes noc dorostla.

Játra (latinsky: iecur, řecky: hepar) jsou největší vnitřní orgán a centrální orgán látkové výměny (metabolismu). Mají klíčovou roli v metabolismu sacharidů, tuků i bílkovin. Jsou trávicí žlázou, která produkuje žluč, i žlázou endokrinní, ve které se tvoří některé hormony. Jsou orgánem zásobním, ukládají glykogen, železo a některé vitamíny a minerály. Jsou v nich tvořeny bílkoviny krevní plazmy a nezastupitelná je jejich úloha při detoxikaci organismu.

Jaro je období nejvyšší aktivity jater. Játra jsou nyní zatížena více než kdy jindy, více než jakýkoliv jiný orgán. Jarní strava a tradiční jarní očista jsou proto zaměřeny právě na játra a povzbuzení činnosti jater a žlučníku, který s játry spolupracuje.

Už naši předkové si uvědomovali, jak je očista organismu důležitá právě na jaře, a proto v době předvelikonočního půstu změnili jídelníček tak, aby podpořili právě činnost jater.

Stejně tak jako naši předkové i my bychom si takovou očistu měli dopřát. A jak na to? Základem jarní očisty by měla být vyvážená strava z čerstvých produktů – obilovin, semínek, ovoce a zeleniny. Přidejme i mladé, zelené rostlinky, jarní výhonky, bylinky a klíčky. Takováto strava je plná živých enzymů, vitamínů a minerálů, které se postarají o regeneraci celého těla. V tomto období pak vynecháme maso, sladkosti, sycené a přeslazené limonády, kávu a alkohol.

Nezapomínejme na pohyb. Prodlužují se dny, a proto je čas na podvečerní procházky, nordic walking, běhání či bruslení.

Činnost jater pak můžeme podpořit „homeopatickým detoxem“ – 2x denně budeme po dobu 1 měsíce užívat 5 granulí od každého léku:

  • Chelidonium majus 9 C
  • Taraxacum 9 C
  • Carduus marianus 9 C

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.