Jste rádi sami? Samota je pro člověka často potřebným prvkem v životě. Když jsme sami, poznáváme se, můžeme více naslouchat sami sobě, hledáme směr a rovnováhu. Pomůže ve chvílích nadměrné zátěže a přemíry podnětů.
Je v pořádku, když si ji můžeme dopřát a hlavně: zvolit sami.
Potíž může nastat, když je člověk sám a nemá komu zavolat, nemá se s kým potkávat, když to potřebuje. V situaci, kdy je samota nedobrovolná, mluvíme o osamění. Osamění je deficit sociálních kontaktů. K tomu může docházet, i když je člověk obklopen lidmi. Chybí blízké vztahy, možnost blízké komunikace s lidmi, chybí přívětivé přijetí.
Skupinou nejvíce zasaženou osamělostí se jeví senioři. Mohou ji zažívat v rovině absence sociálních vztahů i v rovině absence blízkosti a vzájemného porozumění.
Pocity osamění jsou rizikovým faktorem pro vznik tělesných i duševních onemocnění. Vedou k nemocnosti, dokonce zvyšují riziko dřívějšího úmrtí. V odborné literatuře je spojována s rizikem deprese, špatným spánkem, úzkostmi, poruchami paměti, suicidálním chováním a narušením kognitivních funkcí. Výzkumy poukazují na vyšší riziko vysokého krevního tlaku a onemocnění oběhové soustavy. Má vliv i na nižší imunitu.
Nedostatek slunečního světla, mlhy, školní rok, kdy vnoučata nemají tolik času na návštěvy u babičky a dědy - to všechno jsou prvky, které mohou nepříjemné pocity osamění ještě posílit.
Šetrnou a účinnou pomoc nabízí homeopatie:
- Pulsatilla 30 C - pro seniora s mírnou povahou, který se cítí velmi opuštěně, osaměle. Hodně pláče a nutí své okolí, aby mu dělalo společnost. Dožaduje se návštěv, ujišťování důležitostí v životě příbuzných. Stěžuje si na fyzické potíže, které jsou velmi proměnlivé.
- Argentum nitricum 15 C - je lék vhodný pro uspěchaného, nervózního staršího člověka, který je v jednom kuse neklidný. Trápí ho úzkosti. Může mít problémy se spaním a s průjmy.
- Ignatia amara 15 C - pomáhá při úzkostných a depresivních stavech seniora, zejména po prodělaném emočním traumatu. Zažívá pocity beznaděje, kterou nechce ventilovat. Emoční projevy se střídají ve velkém kontrastu. Cítí tlak v hrudi a „knedlík“ v krku.
- Natrum muriaticum 15 C - hodí se pro rezervovaného seniora, který se nerad svěřuje. Straní se společnosti, i když se cítí osamělý. Hodně myslí na minulé nepravosti a nepříjemnosti. Nechce útěchu, odmítá ji. Smutní a pláče, když je sám. Neprojevuje emoce.
- Staphysagria 15 C - je pro jedince, který je spíše introvertní, citlivý, tichý s bohatým emocionálním světem. Úzkostné stavy se objevují jako následek zahanbení či ponížení. Když je toho na něj moc, může být vzteklý. Cítí pocit křivdy a ptá se, proč je osamělý právě on.
- Colocynthis 15 C - pomůže seniorovi, který vnímá osamění jako velkou nespravedlnost. Hromadí v sobě zlost, někdy až nenávist. Je nerozhodný, netrpělivý a podrážděný. Snad se rozhněvá i z maličkostí.
- Kalium phosphoricum 15 C - bude vhodný pro seniora s úzkostmi z přepracování či nadměrné psychické zátěže. Otupělost a slabá paměť jsou doprovázeny nespavostí a bolestmi hlavy.
Zvolený lék se podává 1x denně 5 granulí.
Z Bachových květových esencí je vhodné vybírat z:
- Mustard - v případě pocitů smutku a „mraku na duši“.
- Gentian - když se objeví sklíčenosti, zklamání, smutek a vnímání „přes černé brýle“.
- Honeysuckle - podávejte při neustálém prodlévání v minulosti a nostalgii.
- Wild rose - uleví při vnitřní rezignaci a emoční prázdnotě.
Vhodně zvolený éterický olej nakapaný do difuzéru je nenápadným a příjemným kamarádem, který pomůže lépe se vyrovnat s osamělostí.
- Sladký pomeranč - ke zmírnění napětí a popudlivosti. Rozpouští smutek a strach, vyrovná emoční výkyvy, navodí pocit radosti.
- Geránium - ke zklidnění prudkých emocí a rozpuštění nevyplakaných bolestí, k posílení vnitřního míru a navození dobrého spaní.
- Ylang - k harmonizaci mysli, ochlazení emoční horkosti, k tišení nejistoty a napětí. Přinese do života sílu, soulad, podpoří celistvost, dodá sebedůvěru.
- Levandule - přinese vnitřní klid a stabilitu, pomůže při úzkosti, strachu, nervozitě i nespavosti. Podpoří uvolnění nevyjádřených pocitů, dodá odvahu „být tím, kým jsem“.
Běžný pitný režim lze doplnit podpůrným bylinkovým čajem:
- Ašvagandha - chrání před nervovým zhroucením.
- Meduňka - zklidňuje, ulevuje od úzkostí a napětí, působí proti psychickému vyčerpání.
- Fenykl - zchlazuje horkou povahu.
- Levandule - navozuje pocit uvolnění, přináší dobrý spánek.
- Třezalka - je přírodní antidepresivum, pomáhá při náladovosti, podporuje duševní rovnováhu.
Každodenní příprava jídla se dá proměnit v praxi bdělé pozornosti a práce se záměrem. Stačí vědomě přistoupit k výběru koření a přidávat ho do jídla tak, aby podpořil růst dobrých věcí ve svém životě:
- Bobkový list se kdysi používal k ochraně před blesky. Kéž tedy ochrání před blesky hněvu a zloby.
- Kurkuma může přinést naději a radost.
- Koriandr prý pomáhá zapomenout a odpustit staré křivdy a bolestné vzpomínky.
- Pískavice (řecké seno) zbavuje smutku a vrací schopnost přijímat lásku.
- Fenykl pomáhá vstřebat smutek a dodá sílu.
- Skořice prý dokáže přivolat do života přátele a blízké.
- Hřebíček vzbuzuje soucit a porozumění.
TIP: Je skvělé, když nám v trápení někdo pomůže. Ale jak je to i v jiných situacích, je potřeba být připraven pomoc přijmout a chtít stávající stav změnit. Osamělost je velmi zraňující. Není proto divu, že se snažíme jí vyhnout. Ne vždy však volíme nejlepší způsob.
Nejjednodušší je odpojit se od sebe. Pak necítíme bolest. Čím déle však něčemu odoláváme, tím větší tendenci to má přetrvávat, nebo růst. Odvrácením pozornosti od problému nevidíme jeho kořeny. Pomoci může cvičení v bdělosti:
- Nechat emoci osamění dostat se do centra pozornosti, procítit ji v plné míře bolesti
- Ponořit se do ticha na předem určený čas v plném spojení sám se sebou, se všemi vnitřními procesy (bez telefonu, televize…)
- Meditace přítomnosti ve všech emocích bez snahy je ovládat, v laskavé pozornosti k sobě samému.
- Dbát na starostlivost o tělo. Zdravá strava a pohyb podporují pocit pohody.
- Laskavost. Vždy je na světě někdo, kdo trpí víc než my. Pěstování laskavosti podporuje pocit důležitosti a smyslu.
- Spojení s přírodou. Pobyt v přírodě zvyšuje pocit propojení a blízkosti.
- Přátelství se sebou samým. „Pokud se spřátelíš sám se sebou, nebudeš nikdy sám“ (Maxwell Maltz)
Vědomí, že všichni jsme úplně stejně zranitelní, stejně toužící po štěstí a stejně křehcí, přivádí k poznání, že nikdy nejsme úplně sami. Bolest z osamění má potenciál dodat hlubokou schopnost soucitu a porozumění utrpení druhých.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.