Různé virové onemocnění spojené s teplotou, bolestmi hlavy a svalů pacienti často chybně označují pojmem „chřipka“. Podle lékařského slovníku by však toto označení mělo být vyhrazeno pouze pro onemocnění, které bylo vyvoláno virem chřipky, zatímco široká škála jiných virů může také způsobit uvedené příznaky. Jejich výskyt v období podzim-zima je mnohem vyšší než výskyt onemocnění vyvolaných virem chřipky.

Reklama: Oscillococcinum

Výhodou homeopatického přístupu léčby „opravdové chřipky“ a uvedených dalších „virových onemocnění s příznaky podobnými chřipce“ je v tom, že volba homeopatického léku podléhá stejným principům. Homeopatické léky se nevolí podle vyvolávajícího patogenu, ale na základě konkrétních symptomů. V tomto článku bychom chtěli uvést nejčastěji používané homeopatické léky na typické příznaky chřipky.

Chřipkové epidemie probíhají v rozmezí listopadu až dubna a trvají většinou 9 týdnů.

U rizikových osob může chřipka vyvolat závažné komplikace (starší jedinci nebo osoby oslabené jinou chronickou nemocí). Průběh nemoci u jinak zdravého jedince je různý, ale délka stonání i následné rekonvalescence může být i 3 týdny.

Základním pravidlem každé virózy je klidový režim a odpočinek. Snaha o „překonání“ nemoci prací vede nejen k dalšímu šíření viru, ale hlavně k tomu, že se člověk dostává do formy daleko déle a následky v podobě kašle, bolestí hlavy či únavy mohou přetrvávat i několik týdnů.

Klid na lůžku, dostatečný přísun tekutin a odlehčená strava je základ, který by měl každý nemocný dodržet. Černý čaj není vhodný, daleko lepší jsou bylinné čaje – lípa, listy maliníku, ostružníku, rybízu. Jako sladidlo je vhodnější med nežli cukr. Pokud nemocný nemá hlad, není nutné ho do jídla nutit, u dětí je naprosto nevhodné nabízet sladkosti nebo sladké pečivo. Vhodné jsou naopak slepičí nebo kuřecí vývary (z domácího chovu nebo bio), vařené velmi dlouho (i 6 hodin) velmi mírným varem.

Správně probíhající virózu provází teplota, která může dosahovat i vysokých hodnot. Při teplotě 38,5 st. C začne imunita vyrábět protilátky, které v normálním stavu produkovat nemusí. Proto je žádoucí nechat nemocného alespoň nějakou dobu „prohorečkovat“. Pokud budeme teplotu snižovat ihned, bude následně pro organizmus daleko těžší s nemocí bojovat. Výjimkou jsou samozřejmě malé děti nebo lidé s onemocněním srdce.

  • V průběhu nemoci vznikají v důsledku imunitních reakcí látky, které musí organizmus vyloučit. V tomto „úklidu“ mu pomůže lék, jehož velká role je ale v prevenci všech virových onemocnění (platí i pro prasečí, mexickou chřipku) – lék Oscillococcinum. Lék podáváme jako prevenci jednorázově, jedna dávka 1x týdně, při onemocnění 3x denně 1 dávku po dobu prvních 3 dní.
  • Dalším lékem prevence je homeopatický lék Echinacea 5 C, který lze užívat v období bezprostředního rizika nákazy nebo u začínajícího onemocnění. V období epidemie podáváme 5 granulí 1x denně, po začátku onemocnění 2x denně.

Léky uvedené v článku jsou účinné nejen na teplotu, ale také na rýmu, kašel, únavu či bolesti svalů. Léky lze kombinovat a měnit podle toho, jak se mění stav nemocného.

Homeopatické léky se nechávají volně rozplynout v ústech, nezapíjí se vodou. Není vhodné je užívat ve stejný okamžik s jinými léky nebo s jídlem – ústa by měla být čistá, ideální je odstup 10-15 minut od jídla nebo užívání jiných léků.

ZVÝŠENÁ TEPLOTA, HOREČKA

  • Lék Ferrum phosphoricum 9 C podáváme v počátečním stádiu nachlazení, kdy je zvýšená teplota 37,2 – 38,9  st. C. Nemocného trápí suchý kašel, rýma, krvácení z nosu, event. bolesti ucha. Je to výtečný lék pro nastartování imunitního systému. Podáváme 3x denně 5 granulí.
  • Lék Aconitum napellus 9 C je lékem prudkého nástupu onemocnění, kdy je teplota dosti vysoká (často následek prochlazení, studeného větru, průvanu), ale BEZ pocení. Nemoc provází zimnice, žízeň, neklid, úzkost (strach ze samoty), chrapot, kokrhavý kašel a velká přecitlivělost na dotek a studený vzduch. Podáváme 5 granulí každou hodinu.
  • Dalším lékem vysoké teploty, která ale může i kolísat (ne jako důsledek podávání antipyretik) je Belladonna. Příčinou onemocnění je prochlazení, nastuzení. Příznaky se objevují velmi náhle. Charakteristický je pocit tepání, suchost sliznic (suchost v ústech, suchost očí) – ale nemocný nemá žízeň. Můžeme pozorovat červené, „svítící“ oči, tepající karotidy. Horečka je vysoká, pacient má ledové nohy, návaly potu s citlivostí na sebemenší průvan, chce zůstat přikrytý a v klidu. Může mít suchý, štěkavý kašel se zarudnutím obličeje. Belladonna je také lékem prevence febrilních křečí. Podáváme v ředění 9 C 5 granulí každou hodinu, v rámci prevence febrilních křečí v ředění 15 C.
  • Pro lék Bryonia je charakteristická teplota, která nastupuje pomalu - stoupá pomalu, ale je vysoká, s velkou žízní (na studenou vodu) a pocením. Viróza začíná postupně kýcháním, rýmou, bolestmi hlavy a očí, následně přechází do krku - suchý obtížný bolestivý kašel s pícháním v hrudníku, pacient si musí držet hrudník rukama. Kašel se zhoršuje po jídle a při vstupu do teplé místnosti. Všechny obtíže (bolesti hlavy, kašel, bolest očí) se výrazně zlepšují teplem a naprostým klidem, zhoršují pohybem – proto se pacient snaží zůstat v absolutním klidu.
  • Další lékem zvýšené teploty s mrazením při sebemenším pohybu, velkou žízní, rozlámaností a nočními bolestmi bederní páteře je Nux vomica 9 C. Podáváme 5 granulí každé 2 hodiny.
  • Velké bolesti svalů (jako po fyzické námaze) a celková schvácenost (i lehký dotek vadí) s teplotou jsou příznaky pro lék Arnica montana 9 C – pacient má překrvený červený obličej, ale ostatní části těla jsou chladné. Podáváme v ředění 5 granulí každé 2 hodiny.
  • Lék Gelsemium 15 C bude účinný při teplotě, která se vyvíjí postupně. Typická je zchvácenost, pocit těžkých končetin, třesavka a bolesti hlavy v zátylku – tzv. „hlavová chřipka“ - ospalost, třes, slabost, kýchání. Pacient nemá žízeň. Má překrvenou skvrnitou tvář a červené oči, studené končetiny. Výrazný je pocit tíhy v celém těle - pacient leží a nechce se hýbat, je otupělý a ochablý fyzicky i psychicky. Podáváme 5 granulí každé 1-2 hodiny.
  • Rhus toxicodendron 15 C je lékem „neuralgické chřipky“ – bolestivé, ztuhlé svaly, slabost, zchvácenost, mrazení. Pacient je velmi neklidný, protože se jeho bolesti zlepšují pohybem a tak se stále pohybuje a mění polohy těla. Bolí ho oči, má ucpaný nos, bolavý červený jazyk, velkou žízeň. Může také chraptět nebo mít suchý dráždivý kašel. Velmi častý je opar na rtech. Nemoc často propuká po prochlazení, když zmokne nebo když se prochladí po předchozím přehřátí. Podáváme 5granulí každé 1-2 hodiny.
  • Lékem „prsní chřipky“ je Eupatorium perfoliatum 9 C. Typický je suchý kašel s bolestí na hrudníku; horečka s bolestmi v kostech (cítí se jako potlučení) a v očích, které jsou překrvené. Pacient má velkou žízeň, ale příliš se nepotí. Podáváme 5 granulí každou hodinu.
  • Pokud nemocného trápí chrapot či chraptivý kašel s bolestmi v průdušnici (při kašli si drží hrudník rukama; tzv. „krční chřipka“), pomůže lék Causticum 9 C. Pacient má rýmu a při kašlání často dochází k mimovolnému úniku moči. Podáváme 5 granulí každou hodinu.

RÝMA

Asi nejčastějším příznakem virózy a nachlazení je rýma. Je nutné si uvědomit, že výtok z nosu je pro sliznice potřebný, tím se sliznice čistí, a proto není žádoucí výtok z nosu zastavit. Naopak je lepší ho podpořit – proplachováním Vincentkou, mořskou vodou.

Homeopatické léky usnadňují smrkání a jsou prevencí zánětu dutin nebo zánětu středního ucha.

  • Na vodnatou rýmu s kýcháním velmi dobře účinkuje lék Nux vomica, který je uveden výše.
  • Dalším lékem vodnaté rýmy s častým kýcháním je lék Allium cepa – výtok z očí je nedráždivý, ale výtok z nosu ano, proto má pacient odřený horní ret. Podáváme v ředění 9 C, co hodinu 5 granulí.
  • Lékem rýmy, která vzniká po prochlazení, je lék Pulsatilla. Typický je sklon k častému prochlazení – přes den je rýma vodnatější, pacient kýchá, má bolesti tváří a nosu, cítí se hůře v místnosti a lépe venku. Nemá žízeň, i když může mít vysokou teplotu. V noci a ráno má nos ucpaný hustým žlutobílým sekretem se ztrátou chuti, čichu.
  • Jiný vzhled sekretu je u léku Kalium bichromicum - sekret je hustý, žlutý, jde špatně vysmrkat, proto může být přítomen tlak a silná bolest na kořeni nosu, která se šíří k vnějšímu oku. Zlepšení nastává teplem, typická je velká citlivost na vlhký chlad.
  • Další účinným lékem na hustou rýmu je lék Hydrastis canadensis, pro který jsou typické velmi husté, přilnavé, nažloutlé sekrece, které jdou špatně vysmrkat, ale které se táhnou po zadní stěně nosohltanu, stékají do krku a tím dráždí ke kašli. Podáváme v ředění 9 C, 4-5 x denně 5 granulí.

BOLESTI V KRKU

Virózu také často provází bolesti v krku.

  • Výborným lékem na tyto obtíže je lék Phytolacca decandra, pro který jsou charakteristické vystřelující bolesti v krku, zvláště po ránu (bolest vystřeluje do uší); zduření lymfatických uzlin, tmavě červené hrdlo. Podáváme v ředění 9 C, 4-5x denně 5 granulí.
  • Dalším lékem bolestí v krku je Mercurius solubilis. Je vhodné pro pacienty, kteří mívají v zimě opakované katary horních cest dýchacích i pro pacienty, kteří mají zvětšené uzliny a oteklé mandle, proto je polykání bolestivé. Často jim je cítit z úst, mají bíle povleklý oteklý jazyk s otisky zubů po stranách. V krku je pálí, hrdlo je bolavé, živé, odřené, palčivé. Typická je i žlutozelená rýma s příměsí krve a zvýšené slinění a také kašel s vykašláváním žlutozeleného hlenu. Typické je i nepříjemné noční pocení. Podáváme v ředění 9 – 15 C, 4-5x denně 5 granulí.
  • Na bolesti v krku velmi dobře účinkuje kloktání – šalvěj, heřmánek, měsíček lékařský.

KAŠEL

  • Mnoho z výše uvedených léků je účinných také v léčbě kašle. Dalším lékem na kašel je také lék Ipacacuanha (Ipeca). Je účinný na křečovitý, dusivý kašel zlepšený chladnými nápoji. Pacient je celkově velmi zahleněný, při kašli ho hlen dráždí až ke zvracení. Je bledý, má růžový a čistý jazyk a jeho stav se zlepšuje v klidu a v teple. Podáváme v ředění 9 C, 4-5x denně 5 granulí.
  • Kašel, který se zlepšuje studenými nápoji a chladným vzduchem, zlepší lék Coccus cacti. Kašel se často objevuje ráno při probuzení nebo v noci kolem 23. hodiny. Typické je šimrání v hrtanu, které způsobuje křečovitý kašel s vykašlávání táhnoucího se hlenu. Stav se zhoršuje v teple a po pití teplého nápoje. Podáváme v ředění 9 C, 4-5x denně.
  • Výborným lékem suchého dráždivého kašle, který propuká zejména v noci a večer při ulehnutí do postele, je lék Drosera 15 C. Kašel vyvolává šimrání v hrtanu jako pírkem, je dusivý a přichází v záchvatech velmi rychle za sebou. Nemocný je vyčerpaný, ke zhoršení dochází nejen večer a v noci, ale také při smíchu, mluvení nebo zpěvu. Kašel může být spojem se zvracením, chrapotem, ztrátou hlasu. Podáváme 5 granulí 4-5x denně.
  • Pokud se kašel objevuje, jakmile nemocný vyjde ven a nadechne se chladného větru, je vhodné podat lék Corallium rubrum 9 C. Také v tomto případě je kašel křečovitý, nemocný lapá po vzduchu, je dušný a vyčerpaný. Kašel bývá často spojen se zadní rýmou. Podáváme 5 GRANULÍ 4-5x denně.

REKONVALESCENCE

  • V době rekonvalescence, kdy už nemocný nemá žádné závažné obtíže, ale přesto si cítí slabý a ne zcela ve své kůži, je vhodné podávat lék Oscillococcinum (1x denně 1 tubu) a také lék Sulfur iodatum 9 C, 5 granulí 2x denně až do úplného uzdravení.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.