Po svatém Martinovi pro mě začíná „předadventní“ čas. Venku je chladno, o to víc nás těší možnost sedět u krbu a zahřát se třeba kořeněným čajem. V hromádce prohřívacích koření možná vykoukne také muškátový oříšek a ptá se nás, jestli ho přidáme do čaje, do punče, či do svařáku.
Toto koření je dobré mít doma nejen pro kuchyňské využití – přidává se do zeleniny, omáček, polévek, k sýru, či k rybám.
Využijeme ho také při různých zdravotních potížích:
- Má antibakteriální a protizánětlivé účinky.
- Pomůže při poruchách vstřebávání (podporuje vstřebávání v tenkém střevě).
- Zlepšuje trávení, tlumí bolesti břicha.
- Působí proti nadýmání a plynatosti.
- Je vynikající pro zklidnění mysli, harmonizuje nervový systém a zlepšuje náladu.
- Pomáhá při nespavosti.
- Doporučuje se také při nočním pomočování.
- Používá se jako podpůrný prostředek při léčbě zánětu slinivky a zánětu ledvin.
- Zmírňuje dnavé bolesti a působí proti revmatismu.
- Rozpouští hleny, pomáhá při zánětech dýchacího ústrojí.
- Vyvolává menstruaci. (Proto je nevhodné užívat muškátový oříšek v těhotenství.)
Ajurvéda vnímá muškátový oříšek jako koření horké povahy, které snižuje vátu a kaphu, a naopak – pittu zvyšuje. Zvýšená váta se projevuje pocitem chladu, nervozitou, hubnutím, suchou pokožkou, nemocemi žlučníku, ledvin, nespavostí, strachem, úzkostí. Zvýšená pitta se projevuje horkostí, kožními vyrážkami, záněty, překyselením, průjmy, padáním vlasů, nemocemi jater, žlučníku, slinivky, průjmy, pocity frustrace, netrpělivostí, kritičností, návaly zlosti. Zvýšená kapha se projevuje nadváhou, pomalým trávením, otoky, nadměrnou tvorbou hlenu, vysokým krevním tlakem, pomalostí, leností a spavostí.
- Pozor:
Muškátový oříšek se nemá užívat v těhotenství.
Ve vyšším dávkování je halucinogenní.
- Tip 1: Smícháním nastrouhaného muškátového oříšku se sádlem (ideálně husím) získáme účinné mazání, které uleví při zánětu průdušek. Směsí namažte hrudník na noc, přikryjte papírovým ubrouskem a zabalte.
- Tip 2: V případě úzkostí a déletrvajících podzimních chmur ajurvéda podává kořeněné sušenky: 10 g muškátového oříšku, 10 g skořice, 5 g hřebíčku umeleme na prášek. Přidáme 500 g mouky, 125 g másla, trochu třtinového cukru, vaječný žloutek, vodu (podle potřeby). Upečeme sušenky. Užívá se maximálně 4 kousky denně. (Schováme před dětmi – není to „mlska“, ale lék.)
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.